حجت‌الاسلام محسن قمی مطرح کرد:

امام صادق(ع) و توجه به تقریب مذاهب

امام صادق(ع) و توجه به تقریب مذاهب

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی، معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، عصر امروز ۱۷ بهمن در جمع طلاب شرکت‌کننده در دوره «تربیت متخصص تقریب مذاهب اسلامی» که در سالن همایش مؤسسه آموزش‌های کوتاه مدت و فرصت‌های مطالعاتی المصطفی برگزار شد، با بیان اینکه قرن بیستم، دوران علم و فناوری است، گفت: انسان‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که باید علم و ایمان در قرن ۲۱ همراه یکدیگر باشد و بدین ترتیب، زمینه برای طرح مسائل معنوی افزایش یافته است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: در بیشتر دهه‌های قرن ۲۰، دنیا به دو قسمت سوسیالیسم و لیبرالیسم تقسیم شده بود. سوسیالیست‌ها شعار عدالت و لیبرالیست‌ها شعار آزادی دادند و هیچ گفتمان دیگری وجود نداشت. در اواخر قرن ۲۰ مسئله دیگری پدید آمد و گفتمان «قرآن و اسلام با شعار آزادی و عدالت» در کنار لیبرالیسم و سوسیالیسم قرار گرفت، ولی نه آزادی حیوانی و نه عدالت صرفاً اقتصادی، بلکه آزادی واقعی و انسانی و عدالت همه جانبه مد نظر بود.

اهتمام مبلغین برای تقویت ارتباط با پیروان دیگر فرق

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی شعار گفتمان قرآنی را کرامت عنوان کرد و گفت: گفتمان کرامت در کنار آزادی، مؤلفه‌های دیگری مانند عقلانیت، اعتدال، اخلاق، معنویت و دیانت همراه اخوت و برادری دارد. از آیات قرآنی موجود در این زمینه می‌توان به آیه «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ/ اسرا:۷۰»، «إِنَّهُ لَقَوْلُ رَسُولٍ کَرِیمٍ/ تکویر:۱۹» و حدیث «إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ» اشاره کرد.

وی با اشاره به رسالت مروجان دین در قرن ۲۱، تصریح کرد: زمانی دین را نماز، روزه، خمس، زکات و مسائل فردی تعریف کرده و احکام اسلامی را به این مسائل عبادی محدود می‌کنیم و زمانی اسلام را، دین جامع در نظر می‌گیریم که برای همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی و تربیتی بشر برنامه ارائه می‌کند و به تعبیر مقام معظم رهبری، نگاه تمدنی به دین وجود دارد. نام این دین و جامعه ایده‌آل که وعده آن را می‌دهیم «تمدن اسلامی» می‌گذاریم که گام نخست آن، ظهور حضرت مهدی(عج) است.

معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری بر زمینه‌سازی و تربیت افراد متخصص درباره تمدن‌اسلامی تأکید کرد و گفت: دوره تقریب دارای پیش فرض نگاه تمدنی است. باید در نظر داشت تلاش برای حفظ جان مسلمانان پیرو اسلام ناب محمدی(ص) از هر واجبی مهم‌تر است.

وی، با اشاره به اهمیت الگوگیری از سیره ائمه اطهار(ع)، تصریح کرد: شاگردان امام صادق(ع) از مذاهب مختلف اسلامی بودند. اگر امام(ع) می‌خواستند مسائل تقریبی را در نظر نگیرند، پیروان مذاهب مختلف اسلامی در درس ایشان حضور پیدا نمی‌کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قمی، شیخ طوسی، سیدمرتضی، آیت‌الله بروجردی، شیخ عبدالکریم حائری، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب را از پیشگامان تقریب برشمرد و عنوان کرد: ائمه اطهار(ع) از پیروان خویش انتظار داشتند به گونه‌ای در جامعه اسلامی رفتار کنند که پیروان همه مذاهب اسلامی بتوانند به راحتی در کنار یکدیگر زندگی کنند؛ بنابراین باید به تقویت ارتباط با پیروان دیگر فِرق اسلامی اهتمام داشته باشند.

معاون امور بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، با اشاره به شبهاتی که در زمینه تقریب وجود دارد، گفت: مبنای تقریب، نگاه بلند به امت واحده و تمدن اسلامی است؛ بنابراین با تأسی به ائمه اطهار(ع)، باید جامعه اسلامی را به سمتی پیش ببریم که دشمنان مشترک، برنامه‌ها و آرمان‌های مشترکی دارد و خود را برای کار بزرگی آماده کنیم.

اخبار مرتبط

خامه‌یار سال‌های طولانی از عمر خود را در راه اعتلای دیپلماسی عمومی فرهنگی صرف کرد

برگزاری مراسم شهادت امام صادق(ع) در شهرری

مداحی که احیاگر سنت و در عین‌حال نوآور است/ محمود کریمی: طبق خواست رسانه جلو نمی‌روم!

0 نظر

ارسال نظر

capcha