اختصاصی سراج24؛

بهترین رمان‌های تاریخ ادبیات جهان

بهترین رمان‌های تاریخ ادبیات جهان

به گزارش سراج24؛ رمان‌ها همواره جایگاه ویژه‌ای میان آثار ادبی و دوستداران ادبیات داشته‌اند و می‌توان گفت در لیست خرید هر انسانی به احتمال قوی حداقل یک رمان دیده می‌شود. رمان با ترسیم جهان خود به بهترین شکل و استفاده از عنصر خیال که مهمترین عنصر آن است،  می‌تواند به شدت روی مخاطب تاثیر بگذارد و احساس همزادپنداری او را برانگیزد.

شاید این سوال پیش بیاید که مطالعه رمان‌ها چه فایده دارند. در پاسخ به این سوال باید گفت:« یکی از دلایلی خواندن رمان‌ها این است که همه‌ی ما انسان‌ها به دلیل عمر کوتاه و سایر مشکلاتی که داریم، نمی‌توانیم همه زندگی‌ها را تجربه کنیم و خوشی‌ها و مشکلات آدم‌های مختلف را بچشیم اما رمان‌ها این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهند. یکی دیگر از علت‌های مطالعه رمان، تقویت شدن قوه خیال انسان است که رشد آن، موجب بروز خلاقیت آدمی است. به قول داستایوفسکی بزرگ، " اگر خیال نبود، واقعیت ما را خفه می‌کرد ".

تاریخ ادبیات مملو از آثاری است که سال‌های سال در ذهن مخاطبان ماندگار شده‌اند و از یادها نمی‌روند. آن‌ها تاثیر شگرفی در انسان و نوع نگرشش به زندگی دارند. عمده آثار مهم و بزرگ ادبی در دوران کلاسیک نوشته شده‌اند ولی با این حال در دوره‌های جدید نیز می‌توان رمان‌های بسیار خوبی پیدا کرد.

در این نوشته می‌خواهیم به معرفی ده مورد از بهترین رمان‌های تاریخ ادبیات بپردازیم. با ما همراه باشید.

۱- جنایت و مکافات اثر فئودور داستایوفسکی

کتاب جنایت و مکافات یکی از آثار برجسته و عظیم نویسنده روسی، فیودورداستایفسکی است. این رمان اولین بار در مجله ادبی Russian Messenger در دوازده سری متوالی در سال 1866 منتشر شد و سپس بعدها در یک جلد کتاب مستقل به چاپ رسید. جنایت و مکافات دومین رمان کامل داستایفسکی است که پس از بازگشت وی از 5 سال تبعید در سیبری به رشته تحریر درآمد. جنایت و مکافات اولین رمان بزرگ در دوره بلوغ فکری داستایفسکی محسوب می‌شود.

جنایت و مکافات روایت کننده داستان زندگی یک دانشجوی فقیر به نام «رادیون راسکولنیکف» است. او بدون اختیار و به شکل عجیبی زنی رباخوار و خواهرش را به قتل رسانده و آن‌ها درجایی پنهان می‌کند که دست هیچ‌کس به آن‌ها نرسد. رفته‌رفته او به خاطر این موضوع و عذاب وجدان بیمار شده و هرکسی که ملاقاتش می‌کند، در نظرش مشکوک می‌نماید، چراکه او مدام هراس دارد مبادا کسی از درستی ماجرا بویی برده باشد.

۲- کتاب پیرمرد و دریا اثر ارنست همینگوی

کتاب پیرمرد و دریا با عنوان اصلی The Old Man and the Sea اثری شگفت‌انگیز، هنرمندانه و زیبا از نویسنده بزرگ آمریکایی، ارنست همینگوی است. این «رمان کوتاه» که نویسنده‌اش آن را عصاره همه زندگی و هنرش می‌داند، مفهوم تازه‌ای از شکست و موفقیت پیش چشمان شما باز می‌کند و خواندن آن با ترجمه ناب نجف دریابندری لطف دیگری دارد. همینگوی در سال ۱۹۵۴ جایزه نوبل ادبیات را نیز از آن خود کرد. موسسه نوبل در وصف کارهای او و علت اهدا این جایزه می‌نویسد: «به خاطر استادی در روایت هنرمندانه، که اخیراً در پیرمرد و دریا نشان داد و اعمال نفوذ او در سبک معاصر.»

۳- خوشه‌های خشم اثر جان اشتاین بک

کتاب خوشه‌های خشم رمانی بسیار جذاب و خواندنی از جان اشتاین‌بک نویسنده آمریکایی است. این رمان درباره دوره‌ای از تاریخ آمریکاست که قحطی و ماشینیسم باعث آواره شدن هزاران هزار خانوار شد و داستان کتاب روایت یکی از این خانواده‌هاست.  جان اشتاین‌بک در سال ۱۹۶۲ به خاطر آثارش و به‌خصوص به خاطر دو کتابِ خوشه‌های خشم و موش‌ها و آدم‌ها توانست برنده جایزه نوبل ادبیات شود.

موسسه نوبل در وصف او و آثارش نوشته است: « به خاطر تصویرسازی و رئالیستیک بودن نوشته‌هایش، و ترکیب کردن حس طنز دلسوزانه و ادراک اجتماعی حساس. »

اشتاین‌بک برای نگارش این رمان برنده جایزه پولیتزر نیز شد.

۴- خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر

کتاب خشم و هیاهو اثری از ویلیام فاکنر، نویسنده آمریکایی است و به اعتقاد بسیاری از صاحب‌ نظران بهترین اثر اوست که بیشترین نقد و بررسی را در میان آثار فاکنر به خود اختصاص داده‌ است. فاکنر در سال ۱۹۴۹ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. کتاب خشم و هیاهو حکایت زوال خانواده‌ی کامپسون هاست. در این رمان چهار روز از زندگیِ خانواده‌یِ «کامپسون‌ها» از زبان چهار شخصیت متفاوت در چهار فصل روایت می‌شود.

۵- صد سال تنهایی اثر گابریل گارسیا مارکز

رمان صد سال تنهایی حاصل ۱۵ ماه تلاش و کار گابریل گارسیا مارکز است که به گفته‌ی خود او در تمام این مدت خود را در خانه حبس کرده است. جذابیت رمان صد سال تنهایی از عنوان‌ آن آغاز می‌شود. عنوانی که مخاطب را با خود درگیر می‌کند و او به فکر فرو می‌برد. تنهایی آن هم صد سال!

رمان صد سال تنهایی داستان زندگی شش نسل یک خانواده از اهالی آمریکای جنوبی است که در دهکده‌ای به نام ماکوندو زندگی می‌کنند.

۶- موبی دیک اثر هرمان ملویل

می‌توان «موبی دیک» را یکی از محبوب‌ترین رمان‌های ادبیات انگلیسی به‌ویژه در ایالات متحده دانست. هرچند که هرمان ملویل در زمان انتشار این کتاب با بی‌مهری مخاطبین مواجه شد و بازخورد مناسبی دریافت نکرد، اما پس از تمجید ویلیام فاکنر از کتاب، تاحدودی موردتوجه مخاطبین قرار گرفت. تماشای اقتباس سینمایی آن نیز خالی از لطف نیست.

کتاب موبی دیک رمانی است که تا مدت‌ها شما را در دنیای خود نگاه می‌دارد و مسحور حال‌و‌هوای خود می‌سازد. این کتاب داستان کشتی پکوئود و ناخدای نیمه‌دیوانه‌ و اسرارآمیزش، ناخدا ایهب را روایت می‌کند که درپی انتقام از نهنگ سفیدی به نام موبی دیک است. داستان از زبان ملوانی به نام اسماعیل نقل می‌شود که تنها بازمانده‌ی پکوئود است.

۷- دکتر جکیل و مستر هاید اثر رابرت لویی استیونسون

رابرت لوییس استیونسن، شاعر، نویسنده و مقاله نویس اسکاتلندی بود که از سمت بسیاری از نویسندگان از جمله بورخس، همینگوی، جیمز ماتیو بری و… بسیار ستوده شده است.

این رمان به دلیل درون‌مایه‌‌ی ویژه‌اش همیشه در مباحث روان شناختی، فلسفی و ادبی مورد توجه قرار گرفته است، این اثر مبحث مهمی از آسیب شناسی روانی که همان دوگانگی شخصیتی یا شکل شدیدتر و حادتر دوگانگی شخصیت که در واقع بیماری اسکیزوفرنی است را مطرح می‌کند.

۸- به سوی فانوس دریایی اثر ویرجینیا ولف

کتاب به سوی فانوس دریایی اثر ویرجینیا وولف در سال ۱۹۲۷ م. منتشر شد. این کتاب از اثرگذارترین آثار ادبی در جریان ادبیات مدرن بود. مکالمات کتاب اندک است و می‌توان گفت عمل چندان زیادی در آن صورت نمی‌گیرد. بلکه بیشتر روایت‌های آن به صورت جریان سیال ذهن شخصیت‌های داستان می‌گذرد. تکنیک روایت رمان به سوی فانوس دریایی جریان سیال ذهن است و ویرجینیا وولف در نوشتن این رمان تمام توجهش را بر توصیف فضا و احساسات شخصیت‌ها متمرکز کرده است.

کتاب به سوی فانوس دریایی داستان خانواده‌ای رمزی در یکی از تعطیلاتشان در کشور اسکاتلند در ده سال است.

۹- 1984 اثر جورج اورول

۱۹۸۴ نام کتاب مشهوری از جورج اورول که در سال ۱۹۴۹ منتشر شده‌است. کتاب ۱۹۸۴ در سال های اخیر به عنوان یک کتاب برجسته در محافل ادبی جهان بسیار مورد توجه بوده و نویسنده آن را در ردیف نویسندگان سرشناس ادبیات انگلیس قرار داده است. کتاب برجسته عصر – لقبی است که مطبوعات موثر انگلیس پس از انتشار کتاب ۱۹۸۴ به آن داده اند. 

کتاب ۱۹۸۴ یک رمان تخیلی محسوب می شود که در رد نظام‌های تمامیت‌خواه (توتالیتر) و کمونیسم نوشته شده است. داستان کتاب ۱۹۸۴ در لندن، یکی از شهرهای بزرگ اوشینیا اتفاق می‌افتد.

شخصیت اصلی کتاب ۱۹۸۴ وینستن اسمیت است که در وزارت حقیقت کار می‌کند. وینستن تنها زندگی می‌کند و با اینکه کارمند حزب است از آن تنفر دارد و بنابر یک سری از حوادث و اتفاقات که در کتاب نقل شده است، می‌داند که حزب، حیقیقت و باورهای مردم را تحریف می‌کند.

۱۰- رابینسون کروزو اثر دنیل دفو 

رمان رابینسون کروزو مشهورترین کتاب دانیل دفو نویسنده انگلیسی است. او در این رمان سرگذشت پرماجرای شخصیتی به نام رابینسون کروزو را در یک جزیره خالی از سکنه به تصویر کشیده است. با وجود سبک روایی ساده رمان رابینسون کروزو، از زمان انتشار تاکنون استقبال خوبی از آن در دنیای ادبیات به عمل آمده است. بسیاری این رمان را به عنوان آغازگر جریان داستان های رئالیستی می‌ شناسند. این کتاب به نثر انگلیسی قرن هجدهم نگاشته شده و دقت و فضاسازی‌های رئالیستی و شخصیت پردازی‌های استادانه مرسوم در رمان‌های مدرن آن روزگار با ضرباهنگ پرشتاب و درون کاوی در رمان‌های ماجراجویانه اسپانیائی آن دوران ترکیب شده‌است.

رابینسون کروزو، قهرمان داستان، پس از اینکه از یک کشتی شکستگی جان سالم به در می‌برد، ۲۸ سال را در یک جزیره و اغلب به تنهایی به گذران زندگی می‌پردازد تا آنکه زندگی یک بومی وحشی آن جزیره را نجات داده و نام «جمعه» بر وی می‌نهد. رمان به شرح اتفاقاتی که برای قهرمان قصه در جزیره می‌افتد، می‌پردازد.

این کتاب لقب «پدر رمان انگلیسی» را برای خالقش به ارمغان آورد.

این لیستی از ده رمان برتر جهان بود که در آن سعی کردیم از هر کدام از بزرگان تاریخ ادبیات یک اثر را قرار دهیم. این لیست بلندبالا تمام شدنی نیست و آثار زیادی هستند که به خاطر خارج بودن از حوصله مخاطب از قلم افتادند. امید است دوستداران حوزه کتاب و ادبیات، با مطالعه آثار غنی این حوزه، لحظاتی از زندگی خود را لذت ببرند و غرق در دنیای شگفت‌انگیز رمان‌ها شوند.

 

اخبار مرتبط

نظر کلیسای ارتدوکس روسیه درباره محبوبیت داستایفسکی

0 نظر

ارسال نظر

capcha