ادعای اولیانوف:

مذاکرات وین وارد مرحله نهایی شده است

مذاکرات وین وارد مرحله نهایی شده است

به گزارش سراج24؛ میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از اقدام آمریکا در بازگرداندن معافیت تحریمی برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران استقبال کرد.

میخائیل اولیانوف که نمایندگی روسیه را در مذاکرات وین با موضوع رفع تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه اعمال شده علیه ایران برعهده دارد، به خبرها درباره احیای معافیت تحریمی درباره برنامه هسته‌ای ایران واکنش نشان داد.

یک مقام دولت بایدن روز جمعه (دیروز به وقت واشنگتن) از بازگرداندن معافیت تحریمی برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران خبر داد. به گفته این مقام، مذاکرات فنی که با این معافیت‌ها تسهیل می‌شود در هفته‌های پایانی گفت‌وگوها در وین ضروری است.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود، این معافیت تحریمی نباید به عنوان سیگنالی تلقی شود که واشنگتن به دنبال دستیابی به تفاهمی برای بازگشت به توافقی است که به صورت رسمی با نام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می شود.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا در راستای سیاست فشار حداکثری، معافیت تحریمی برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران را لغو کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها، با صدور این معافیت تحریمی، شرکت‌های چینی، روسی و اروپایی که با برنامه هسته‌ای صلح آمیز ایران همکاری داشتند می توانند بدون نگرانی از تحریم‌های آمریکا، به این همکاری بپردازند.

دولت پیشین آمریکا به ریاست ترامپ بعد از خروج از برجام در راستای  راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های متوقف‌شده ذیل این توافق و اعمال تحریم‌های جدید به سیاست‌هایی تحریک‌آمیز مانند ترور سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روی آورد.

میخئیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و نماینده مسکو در مذاکرات وین با موضوع برداشتن تحریم‌های ایران در پیامی توییتری از این اقدام آمریکا استقبال کرد.

اولیانوف نوشت: «تصمیم ایالات متحده برای احیای معافیت‌های "هسته‌ای"، اقدامی در مسیر درست است. این (اقدام) به تسریع احیای برجام و بازگشت متقابل آمریکا و ایران به پایبندی به توافق 2015 (توافق برجام) کمک خواهد کرد».

اسنقبال این مقام مسکو از اقدام واشنگتن در حالی صورت گرفته که اظهارنظر اخیر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درباره ملزم نبودن دولت بعدی این کشور به اجرای توافق هسته‌ای برجام، خبرساز شده است.

مالی در مصاحبه با شبکه «سی ان بی سی» ضمن انتقاد شدید از اقدام دولت دونالد ترامپ در خروج یکجانبه از برجام تصریح کرد: «این مسئله حقیقت دارد که در سیستم ما (آمریکا)، ما نمی‌توانیم رئیس‌جمهور بعدی را ملزم کنیم. دولت بعدی تصمیمات خود را خواهد گرفت».

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (شنبه) در حاشیه حضور در مرقد مطهر امام راحل به مناسبت دهه فجر در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره اظهارات نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، یکی از موضوعات اساسی ما گرفتن تضمین‌های لازم از طرف‌ها به ویژه غربی است.

وزیر امور خارجه با اشاره به آنچه را که هیأت ایران در خصوص تضمین دنبال می‌کند، تصریح کرد: ما تضمین را در همه سطوح سیاسی، حقوقی و اقتصادی مطالبه کردیم. در بخش‌هایی از آن توافقاتی حاصل شده، اما هنوز هیأت مذاکره کننده ایران با جدیت اخذ تضمین ملموس از طرف‌های غربی برای پایبندی آنها بر تعهداتی که بر مبنای توافق وین حاصل شود را دنبال خواهند کرد.

اخبار مرتبط

مورا راهی تهران شد

روسیه از انهدام سلاح‌های آمریکایی در اوکراین خبر داد

۲ هواپیمای جنگی و ۳ بالگرد اوکراین ساقط شدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha