رئیس موسسه امام خمینی(ره):

بنیان علمی امام باقر(ع) سبب شکوفایی فرهنگ تشیع شد

بنیان علمی امام باقر(ع) سبب شکوفایی فرهنگ تشیع شد

به گزارش سراج24؛ آیت الله محمود رجبی اظهار داشت: ائمه معصومین(ع) هر کدام یک هدف را دنبال می کردند و متناسب با شرایط زمان برنامه ریزی می کردند.

وی افزود: دوران امام باقر(ع) دوران  افول بنی امیه بود و تغییراتی انجام شد که این موضع فرصت مناسبی برای امام(ع) ایجاد کرد تا به ترویج معارف دینی بپردازد، آن دوران فرهنگ دینی مردم تضعیف و  فاصله میان اسلام و معارف اسلامی زیاد شد و از اسلام جز رسم و از قرآن جز اسمی باقی نماند.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) بیان کرد: این موضوع سبب شد که بازنشر اسلام محمدی مورد تاکید باشد، امام باقر(ع) این فرصت را غنیمت شمردند تا آن فرهنگ ناب را در حد وسیع گسترش دهند و با شاگردانی که تربیت کردند بنیان مستحکم و دقیق علمی ایجاد کردند تا اسلام ناب به شکل مطلوب به جامعه معرفی شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حرکت علمی امام باقر(ع) را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: بنیان علمی پنجمین اختر تابناک ولایت سنگ بنایی شد تا امام صادق(ع) راه را ادامه بدهند و سبب شکوفایی فرهنگ تشیع در توده مردم شد، دوران امام باقر فرقه های انحرافی به وجود آمده بود و امام(ع) به مقابله با این فرقه ها پرداخت و در واقع مسیر فرهنگی جامعه که به سوی باطل رفته بود توسط امام باقر(ع) اصلاح شد.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: حوز های علمیه و متولیان نظام اسلامی باید از این سیره امام باقر(ع) درس گرفته و فرصت ها را غنیمت بشمارند و متناسب آن فرصت برنامه ریزی کنند.

آیت الله رجبی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمود همیشه متناسب با ظرفیت ها و موقعیت هایی که پیش میاید خروجی و نتایج به همان میزان بهتر شود، اینکه تصور کنیم همین راه را ادامه بدهیم درست نیست و با توجه به شرایطی که ایجاد می شود سرعت تحول فرهنگی و ترویج فرهنگ دینی و سرعت خدمت به محرومین و اهداف نظام اسلامی مدنظر باشد و برنامه تحولی مدنظر باشد و جامعه نتایج این تحول را مشاهده کند.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha