فردا آغاز عرضه املاک شهرداری در بورس

فردا آغاز عرضه املاک شهرداری در بورس

به گزارش سراج24؛ علیرضا زاکانی شهردار تهران در صحن امروز شورای شهر و در جریان بررسی لایحه بودجه سال 1401 شهرداری تهران، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه در بخش منابع و درآمدها اظهار داشت: میزان رشد بودجه دولت حدود 46 تا 47 درصد است و ما هم در شهرداری نسبت به بودجه 37 هزار میلیاردی سال جاری 51 درصد رشد را برای بودجه لحاظ کردیم و این بودجه متناسب با رشد بودجه دولت است.

شهردار تهران با بیان اینکه در دولت و شهرداری سابق، اراده برای رونق ساخت و ساز نبوده است، گفت:‌ اکنون این اراده ایجاد شده و مهمترین بخش ماجرا شکل گرفته است تا ان‌شاءالله بتوانیم در مسیر خوبی گام‌های بلند برداریم. 

شهردار تهران خطاب به اعضای شورای شهر تهران گفت: دوستان اعتماد کنید یا نه این را بدانید که ضرر نخواهید کرد، تازه مدعی هم می‌شوید که چرا ما به وعده خود عمل نکردیم و در این ماجرا شورای شهر قطعا ضرر نمی‌کند.

وی گفت:‌اگر قرار باشد کسی در این مورد ایثار کند شهرداری بوده و ما افتخار نوکری مردم در شهر را داریم. 

زاکانی تأکید کرد: باید جنبه‌های انگیزشی را درنظر گرفت و اینکه بدانیم سیستم را برای چقدر بودجه بسیج کنیم بسیا حائز اهمیت است، چرا که ان‌قلتی در کارها نخواهد بود. هر کسی نمی‌گوید بودجه‌ای در کار نبوده است و ان‌شاءالله برنامه‌ها به خوبی پیش خواهد رفت.

شهرداری تهران اعلام کرد: فردا برای اولین گام عرضه ملک شهرداری در بورس انجام می‌گیرد و برنامه‌های خوبی در این راستا انجام خواهد گرفت.

شهردار تهران در ادامه بیان داشت: اقتضائات به صورتی بوده که شهر را به سمت مردگی پیش برده، مثلا در خیابان قزوین که زمانی نماد زنده‌بودن و کار بوده، کالبد شهر به سمت مردگی پیش رفته و با اقدامات درنظر گرفته شده، بخشی از شهر زنده می‌شود.

زاکانی گفت: همچنین در مجموعه شهر تهران برای موضوع بافت فرسوده تفاهمی با دولت خواهیم کرد که هم برای بافت فرسوده و هم ۴۵۰۰ هکتار فضای فریز شده اقداماتی صورت گیرد ما می‌خواهیم شهرداری مانع نباشد و در کنار آن شهرداری و شورا اقبال دارد که زمینه ساخت‌وساز را فراهم کند که مورد تاکید رهبر انقلاب است.

وی افزود: در حوزه حمل‌ونقل نیز رشد بودجه را برای موارد بر زمین مانده مانند ۶۳۰ واگن دنبال می‌کنیم و در بخش اتوبوس نیز تلاش می‌کنیم قدرالسهم خودمان را از دولت کسب و در ۵ هزار دستگاه اتوبوس این قدرالسهم را لحاظ کنیم. 

زاکانی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم با ایده‌های خلاقانه هم امکان فراهم شود و هم ظرفیت‌های خودمان را بهینه کنیم، اظهار کرد: فردا دو ملک را برای عرضه در بورس به عنوان اولین گام ارائه می‌کنیم؛ همچنین در حوزه صرفه‌جویی نیز اقدام می‌کنیم و ۳۰ درصد صرفه‌جویی را از طریق ابزارهای نوین مالی خواهیم داشت. 

 زاکانی در ادامه درباره  صدور پروانه‌های ساختمانی گفت: در حوزه ساخت‌وساز زمانی ۳۲ هزار پروانه صادر می‌شد و در سال ۹۸ این میزان به ۸ تا ۹ هزار پروانه رسید؛ از سال ۹۱ تا ۹۸ طبق طرح تفصیلی تفاهمی مبتنی بر اضافه بنا ایجاد شد که این مسأله کمبود ساخت‌وساز و میزان تقاضا در آن را جبران می‌کرد از سال ۹۸ به بعد این بخش را حذف و منطبق بر طرح تفصیلی رقم زدند و سقوط جدی در بحث تعداد پروانه‌ها انجام شده و پروانه‌ها به عدد ۴۲۰۰ رسیده است؛ ما با لوایحی که دنبال کردیم، سعی کردیم این معادله را تغییر و به معادله سابق برگردانیم. 

زاکانی با بیان اینکه کار سختی نیست که قفل ساخت‌وساز را برداریم، گفت: در گذشته ۷ تا ۱۰ ماه زمان صدور پروانه بود و ما آن را به زیر ۲ ماه می‌رسانیم که این مشوقی برای سرمایه‌گذاری است؛ در حال یک سری تفاهمات با دستگاه‌ها و سازمان‌های دیگر هستیم مثلا با بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و نهادهای انقلابی مذاکرات خود را آغاز کرده‌ایم تا آنها به میدان عمل بیایند و موانع را برای آنها برمی‌داریم.

اخبار مرتبط

«زاکانی» از شهرداری نمی‌رود

کشف تخلف یکی از مدیران حقوقی شهری توسط شهرداری

حضور شهردار تهران در غرفه شرکت بهره برداری مترو

0 نظر

ارسال نظر

capcha