مدیران شعب بانک‌ها در صورت عدم اجرا فورا برکنار می‌شوند

مدیران شعب بانک‌ها در صورت عدم اجرا فورا برکنار می‌شوند

به گزارش سراج24؛سید احسان خاندوزی در گردهمایی سراسری مدیران شبکه بانکی و دیدار با مدیران عامل ، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد نظام بانکی اظهارداشت: هم اکنون ما دو راه پیش رو داریم اول اینکه مسیر سابق را با برخی اصلاحات ادامه دهیم که این اقدام قانونی است اما ثمره آن متفاوت از امروز نیست و اگر می‌خواهیم مقصد متفاوتی داشته باشیم باید راه دیگری انتخاب کنیم. 

وی افزود: باید تلاش کنیم سیستم بانکی کشور در مسیر متفاوت گام بگذارد و با ابزارهای نوین و ساز و کار اصلاح شده به سمت خروجی حرکت کند که برای سیاستگذار و خدمت گیرندگان راضی کننده باشد. 

وزیر اقتصاد تاکید کرد: کلیدواژه ما در مسیر دوم سیر تحول است و نقطه شروع این تحول نظام بانکی کشور است که خود در تدوین برنامه تحولی نقش داشتند. 

وی از مدیران بانکی خواست کمک کنند تا خدمات گیرندگان نظام بانکی تحول در نظام بانکی را در تمام شعبات درک کنند و اعلام کرد که در این مسیر از مدیران بانکی بیش از گذشته حمایت می‌شود. 
خاندوزی با اشاره به اهمیت پرداخت تسهیلات خرد سهل و ساده به متقاضیان گفت: این امر مورد تاکید رییس جمهور و تیم اقتصادی است اما این سو برداشت وجود دارد که عامه مردم گمان می‌کنند در مراجعه به بانک‌ها می‌توانند به وام خرد دست یابند این در حالی است که این قانون تنها شامل حال افراد خوش حساب بانکی می‌شود. 

وی از مدیران بانک‌ها خواست تا ظهر روز یکشنبه بخشنامه پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن و جزییات و شرایط اعطای این تسهیلات را در سایت بانک‌های متبوع خود بارگذاری کند چرا که این اطلاع رسانی راهنمای خوبی برای مراجعه کنندگان است همچنین بانک‌ها مکلف شدند شیوه نظارت بر عملکرد بانک‌ها را اعلام کنند تا در صورت مشاهده تخلف اقدامات لازم انجام شود. 

وزیر اقتصاد تاکید کرد: توقع داریم رسیدگی به تخلفات ظرف مدت ۴۸ ساعت انجام شود در غیر این صورت وزارت اقتصاد ورود می‌کند و چنانچه تخلفی محرز شود در تغییر مدیران بانکی تعلل و درنگ نمی‌کنیم. 

وی از مدیران بانک‌ها خواست در ماه‌های پایانی سال منابع لازم برای پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن در نظر گرفته شود و گزارش هفتگی از این اقدامات ارایه شود.

وی در ادامه اظهارداشت: یکی از محورهای تحول نظام بانکی به نفع مردم که مورد تاکید رییس جمهوری بود و وزارت اقتصاد پیگیری کرد تسهیل پرداخت وام‌های خرد برای مشتریان خوش حساب است که در گام اول برای کارکنان دستگاه‌ها و بازنشستگان از بانک‌هایی است که حقوق خود را دریافت می‌کنند و مقرر شد بدون ضامن انجام شود. 

وی ادامه داد: البته این منوط به این است که نوبت دریافت وام آنها فرارسیده باشد و مقدمات آن نیز فراهم باشد و بانک‌های دولتی حق مطالبه ضامن از این افراد را ندارند.

وزیر اقتصاد گفت: دو ضمانت اجرایی برای این مصوبه وجود دارد نخست اینکه متن توافق و تعهد بین وزارت اقتصاد و با مشارکت مدیران عامل بانک‌های دولتی تهیه شده و تمام محدودیت‌ها مدنظر قرار گرفته است بنابراین تنها یک ابلاغیه یک سویه دولتی نیست. 

وی ادامه داد: ضمانت اجرایی دوم نیز نظارتی است که بازرسان هر بانک و بازرسی وزارت اقتصاد به صورت برخط در سایت وزارت اقتصاد دنبال می‌کند و با مدیران شعب بانک‌هایی که بخشنامه را اجرا نکنند با سرعت و بدون هیچ گونه ملاحظه‌ای برخورد می‌شود. 

وزیر اقتصاد درخصوص عدم پرداخت وام توسط برخی بانک‌ها در ماه‌های پایانی سال تصریح کرد: اگرچه همواره بانک‌ها در ماه‌های پایانی سال با شرایط خاصی وام می‌پردازند اما عدم پرداخت تسهیلات در این ایام کاملا تخلف است. 

وی ادامه داد: چنانچه فردی در روزهای گذشته در نوبت پرداخت تسهیلات قرار داشته و موعد پرداخت تسهیلات فرا رسیده و شرایط مذکور را دارد باید بدون ضامن تسهیلات خود را دریافت کند. 

خاندوزی تاکید کرد: بانک‌ها باید بخشنامه اعطای تسهیلات خرد بدون ضامن را تا ظهر یکشنبه در سایت خود بارگذاری کنند و از بعدازظهر روز یکشنبه بهانه عدم ابلاغ بخشنامه قابل قبول نیست.

 

اخبار مرتبط

10 تدبیر دولت برای مهار بازار ارز/ بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد‌

پرداخت وام ۳۰۰۰ میلیاردی به بازنشستگان کشوری

صاحبان برخی حساب های معاملات فردایی، خارجی هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha