آیت‌الله اعرافی:

هم‌افزایی بین مدیران حوزه و ائمه جمعه ضرورتی راهبردی است

هم‌افزایی بین مدیران حوزه و ائمه جمعه ضرورتی راهبردی است

به گزارش سراج24؛ آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های‌ علمیه امروز پنجشنبه هفتم بهمن در دیدار رئیس و معاونین شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه سراسر کشور با تأکید بر لزوم همکاری و هم‌افزایی بیشتر ائمه جمعه و حوزه، اظهار کرد: ائمه جمعه در کشور همکاری و تعامل خوبی با حوزه دارند و لازم است که این تعامل ارتقای یابد و همین جا لازم می‌دانم از همه نمایندگان، ولی فقیه و امامان جمعه سراسر کشور و بر اهتمام روز افزون به کمک به ارتقای حوزه تأکید داشته باشم.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه به ابلاغ برنامه ۵ ساله استانی و شهرستانی حوزه‌ علمیه اشاره کرد و افزود: حوزه‌ علمیه آمادگی دارد تا برای تدوین سند مشترک برنامه ۵ ساله استانی و شهرستانی نهاد امامت جمعه و تدوین نقشه راه در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی و دینی برحسب تجربه‌ای که دارد اقدام کند.

مدیر حوزه‌های‌علمیه ادامه داد: همه ما در یک سنگر هستیم و مهم‌ترین وظیفه‌ای که بر دوش داریم این است که دین خدا را اقامه کرده و آرمان‌های انقلاب اسلامی را تقویت کنیم. هر مرزبندی که باعث شود اهداف اسلام و انقلاب اسلامی تضعیف شود، یقیناً خیانت است، چراکه همه قسمت‌های حوزه و نهاد نماز جمعه در یک مسیر و در یک سنگر می‌باشند و هم افزایی و تعامل مدیران حوزه‌های سراسر کشور و ائمه جمعه کشور یک ضرورت راهبردی هست.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به آغاز کلان پروژه‌های تحقیقاتی مورد نیاز نظام در حوزه تاکید کرد و گفت: در این زمینه یکصد کلان پروژه نظام در حوزه علمیه در حال تحقیق و اقدامات پژوهشی است و در این عرصه نیز برای مباحث مرتبط با امامت جمعه و نهاد نماز جمعه، می‌توان کار‌های خوبی انجام داد و شما می‌توانید با همکاری معاونت پژوهش حوزه، این کار‌ها را جلو ببرید؛ حوزه این آمادگی را دارد که تحقیقات و پژوهش‌های مورد نیاز نهاد نماز جمعه را انجام دهد و از تحقیقات انجام شده در حوزه و نهاد‌های حوزوی می‌توان بهره برد و مهم‌ترین آن‌ها در قالب طرح «گفتمان انقلاب اسلامی» جمع‌آوری شده است.

وی به تبیین سیاست مدیریت حوزه در استان‌ها پرداخت و گفت: سیاست ما در مورد استان‌ها دو چیز است، اول واسپاری اختیارات بیشتر و دوم ارتقای کیفیت. در این چند سال اخیر به تعداد کمتر از انگشت‌های دست مجوز تأسیس مرکزی جدید داده شده است و تمرکز بر تقویت، کیفیت و توسعه سطوح عالی، درس‌های خارج و رشته‌های تخصصی بوده است و در همه این موارد دستاورد‌های خوبی وجود دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری افزود: در این واسپاری ۳۰ محور به استان‌ها واگذاری شده است. ۵۰ درس خارج در غیر از قم و مشهد به رسمیت شناخته شده و همه استان‌ها نیز ملزم به داشتن یک برنامه ۵ ساله شده‌اند.

در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه سراسر کشور به ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در نهاد نمازجمعه پرداخت.

همچنین بر فعال‌سازی دبیرخانه ستاد همکاری دو نهاد حوزه و نماز جمعه، تدوین برنامه مشترک و حل برخی از مسائل فی‌مابین تأکید شد.

اخبار مرتبط

دومین جشنواره ملی شعر نماز جمعه برگزار می‌شود

مقام شفاعت یکی از شئون و منزلت حضرت معصومه(س) است

توصیه های جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در برپایی مجالس عزاداری محرم

0 نظر

ارسال نظر

capcha