۵ کتابی که در رابطه با زندگی حضرت زهرا(س) باید بخوانید

۵ کتابی که در رابطه با زندگی حضرت زهرا(س) باید بخوانید

به گزارش سراج24؛ انتشارات شهیدکاظمی بسته مطالعاتی با محوریت حضرت زهرا و زنان و مادران گرانقدر به علاقه‌مندان ارائه نموده است.

«چهل دسته گل سفارشی»

کتاب «چهل دسته گل سفارشی» اثر سید مهدی موسوی و روایت‌هایی کوتاه از ارادت‌ شهدا به حضرت زهرا(س) است. این کتاب بُرش‌هایی  از خاطرات چهل شهید می‌باشد که در برگیرنده عشق و ارادت شهدا به حضرت زهرا سلام الله علیها، و عنایت آن بانو به این چهل دسته‌گل است.

سید مهدی موسوی، برای توصیف این عشق و ارادت هم از زبان روایت بهره جسته و هم از زبان شعر. به قول خودش آن‌جا که زبان روایت تاب نمی‌آورَد، شعر از راه می‌رسد و بخشی از بارِ ماجرا را به دوش می‌کشد. بُرش‌های مناسب وکوتاه از خاطرات و همچنین تلفیقِ نثر و شعر، دو شاخصه‌ای است که کتاب را از کتاب‌های مشابه متمایز می‌سازد.
گزیده متن:
علی‌رضا ادامه داد: «فقط از خدا می‌خواهم روز شهادت بی‌بی شهید شوم»
سرانجام، آرزوی علی‌رضا هاشم‎ی نژاد در سال ۱۳۶۵ برآورده شد و روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها، در شلمچه به دیدار معبود شتافت، آن هم در قنوت نماز صبح!
در نمازش علی‌رضا آخر
ربّنا گفت و کربلایی شد
او رضای علی و فاطمه را
برگزید و علی‌رضایی شد

 «مادر آفتاب»
 زندگی حضرت زهرا(س) این بانوی باعظمت اسلام که شهادت مظلومانه او سرآغاز دیگر مصائب تاریخ شیعه بوده و هست زوایای پیدا و پنهان دیگری دارد که پرداختن به آن‌ها و به تصویر کشیدن‌شان نیازمند بیش از هزاران کتاب است. زندگی نورانی و پر برکتی که می‌تواند داستان و رمان‌های زیادی از آن الگو بگیرد و به رشته تحریر درآید. «مادر آفتاب» روایتی مستنداز زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها است که با قلم نو و شیوای مهرالسادات معرک نژاد به رشته تحریر درآمده است. این اثر از یکصد داستانک تشکیل شده و از ولادت تا شهادت را به تصویر می‌کشد.

گزیدۀ متن:

از اهالی مدینه بود. در زد، وارد شد. سلامش کرد. از دلیل آمدنش پرسید.

گفت: آمده‌ام از شما خیر و برکت بگیرم.

فاطمه(سلام الله علیها) گفت: هرکس سه روز بر پدرم یا بر من سلام کند، خدا بهشت را بر او واجب می‌کند.
پرسید: تاوقتی زنده هستید؟
فاطمه(سلام الله علیها) جواب داد: هم در حیات، هم در ممات.

«فاطمه نگین جهان و جنان»

کتاب «فاطمه نگین جهان و جنان» که حاصل سالها تحقیق استاد محمدرضا اوحدی می باشد، حاوی احادیث، روایات و همچنین موارد مطرح شده در شناخت فضائل و کرامات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از منظر اهل سنت است. 
در این کتاب بیش از یکصدو پنجاه اثر از راویان و نویسندگان اهل سنت استفاده شده است.
گزیدۀ متن:
دینوری عالم سنی در ۱۱۶۵ سال قبل در کتاب الامامه به ماجرای حمله عمر به خانه امام علی علیه السلام و اعمال قنفذ مفصل اشاره کرده و حدود ۲۰ نفر از علمای اهل سنت این را نوشته اند بیشتر مطلب با مدارک محکم در کتاب فاطمه (سلام الله علیها) نگین جهان و جنان می باشد. ابوبکر در وقت جان دادن گفت: ای کاش دستور حمله به خانه زهرا را نمیدادم. این مطلب را بیش از ۳۰ نفر مورخ قدیمی سنی آورده اند که اسامی آنها در کتاب فاطمه (سلام الله علیها) نگین جهان و جنان آمده در ثانی قرآن در آیه ۲۷ سوره نور میفرماید ؛ ای مسلمانان بدون اجازه وارد خانه های یکدیگر نشوید. حضرت زهرا (سلام الله علیها) وقتی انحراف مردم را از راه امام علی علیه السلام دید در مقابل آنها ایستاد چون که می¬دانست دین خدا را نابود می ¬کنند.
فخر رازی مفسر سنی در جلد ۱۰ ص ۵۴۰ تفسیر کبیر می ¬نویسد: خلیفه اول در حکومت ۱۰ ساله اش ۹۴ حکم واجب و حلال خدا را تعطیل کرد و حضرت جلوی چنین کسی تا پای جان ایستاد.
طبری و یعقوبی دو مورخ سنی در ۱۱۵۱ سال قبل در کتاب تاریخ خود جلد ۲ ص ۱۲۶ و جلد ۳ ص ۲۰۲ ماجرای حمله به خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) را آورده¬ اند، عجیب آنکه در کتب تفسیری اهل سنت ۱۰۰ آیه در شان آن بانو نقل شده که همه آن ۱۰۰ آیه در کتاب «فاطمه (سلام الله علیها) نگین جهان و جنان» آمده و عمر، خانمی را مجروح کرد که درباره او بیش از ۱۰۰ آیه در قرآن نازل شده است.

«مادر مبارزان»
«مادر مبارزان» تحلیلی گذرا بر مبارزات هوشمند حضرت ‌زهرا(سلام الله علیها) است که به قلم مهدی طائب نوشته شده.این کتاب به خواننده می‌گوید که جریان انحرافات آن بُرهه در آنچه به ظاهر رخ داده خلاصه نمی‌شود؛ بلکه یک شبکه نفوذ سری به صورت حرفه‌ای و کاملا نامحسوس با سوء استفاده از بی‌بصیرتی آحاد جامعه‌اسلامی و دنیا‌طلبی برخی از صحابه، جامعه نو پای اسلامی را از مسیری که حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) تعیین فرموده بود، منحرف ساخته اند و شکافی تاریخی در امت‌واحده اسلام ایجاد نمودند.

این اثر تلاش دارد که با روشن‌گری در این زمینه به برخی از وقایع تاریخی با محوریت زندگی و مبارزات هوشمندانه حضرت فاطمه‌زهرا(سلام الله علیها) بپردازد و پاسخی باشد به سوالات متداول در این زمینه.

گزیدۀ متن:
و اینگونه بود که با رشادت‌ها و مجاهدت‌های یگانه بانوی اسلام، محور امامت و ولایت، توانست عزت‌مندانه و بدون اینکه بیعت ظالمانه جریان نفوذ بر گردنش بیاید استمرار پیدا کند. جریان نفوذ قصد داشت علی‌(علیه السلام) را یا ترور فیزیکی کند یا ترور شخصیتی. زهرای مرضیه‌(سلام الله علیه) با جانفشانی و فدا کردن جان خود، جریان نفوذ را در هر دو زمینه ناکام گذاشت.

«ناتا» 
ناتا رمانی تاریخی-مذهبی از صدر اسلام با محوریت بَردگی درآفریقا تا کنیزی و همسایگی با اهل‌بیت(ع) است که به قلم زهرا باقری نوشته شده . نویسنده بر آن است تا تحولات اجتماعی ناشی از ظهور اسلام را با تکیه بر مسائل زنان و حقوق بردگان به تصویر بکشد. روایت داستان از دو زاویه دید متفاوت، تاثیرات مختلف اسلام را بر قشرهای گوناگون اجتماع ترسیم می‌کند. واقعه غدیر و وقایع سیاسی پس از وفات پیامبر(ص)؛ از دیگر مسائلی است که نویسنده به آن می‌پردازد. او تلاش می‌کند تا با ترسیم واکنش‌های شخصیت‌های مختلف داستان، وقایع این برهه از تاریخ اسلام را به نمایش بگذارد. باخواندن این رمان می‌توانید یک دوره‌ی اجمالی تاریخ اسلام را مرور کنید و با زندگی کنیزان و زنان در صدر اسلام بیشتر آشنا شوید.
گزیدۀ متن
برای خرید به بازار رفته بودم که باشنیدن صدایی دلنشین پاهایم سُست شد. عربی را به خوبی می‌فهمیدم؛ ولی این کلام شبیه کلمات مردم شهر نبود‌. انگار به قلبم نفوذ می‌کرد. به غلام همراهم اشاره کردم بایستد، او هم مشتاق شنیدن بود. زیرسایبان دُکانی ایستادم. جوانی بلند قامت، خوش‌چهره و خوش‌صدا این کلمات را می‌خواند. مسحور کلماتش شدم و اشک از چشمانم سرازیر شد. جوانان زیادی گرداگرد او ایستاده بودند. بعداز خواندن آیات با صدای دلنشینش گفت: «خدا ما را خَلق کرده است که او را بپرستیم و عبادت کنیم. دست از دزدی و فحشا برداریم. زنان وکودکان را محترم بشماریم. به سالخوردگان احترام بگذاریم و به تُهی‌دستان کمک کنیم»

اخبار مرتبط

دو یزید خوش‌عاقبت و بدعاقبت عاشورا که بودند؟

روایت شهادت امام حسین(ع) و شهیدان کربلا براساس منابع کهن

معرفی کتاب | عاشورا

0 نظر

ارسال نظر

capcha