دستاوردهای سفر رئیسی به روسیه چه بود؟/ ایران به عنوان یک پل بین آسیا و اروپا است

دستاوردهای سفر رئیسی به روسیه چه بود؟/ ایران به عنوان یک پل بین آسیا و اروپا است

به گزارش سراج24؛ محسن پاک آیین کارشناس مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با سراج24 با اشاره به ابعاد مختلف دستاوردهای رئیس جمهور آیت‌‌الله رئیسی در سفر به روسیه، اظهار داشت: در بعد کلان اراده جمهوری اسلامی ایران و دولت سیزدهم برای تقویت روابط با همسایگان و تبدیل آن از یک رویکرد تاکتیکی به یک رویکرد راهبردی از دستاورد این سفر بود.

وی بیان داشت: این سفر نشان داد اراده سیاست خارجه دولت مبتنی بر همکاری با کشورهای همسایه است و سفر ابراهیم رئیسی به ترکمنستان، تاجیکستان و سپس روسیه بیانگر این سیاست بوده لذا یکی از مهمترین دستاورد‌های این سفر، تقویت روابط با روسیه، بزرگترین همسایه ایران است.

 کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به سفر اوجی، وزیر نفت به عنوان رئیس کمیسیون همکاری دو جانبه به روسیه، گفت: در این سفر موضوع انرژی بیش از موارد دیگر مورد توجه قرار گرفت و با قرارداد در حوزه‌های نفت و گاز همکاری‌های خوبی از جانب طرفین صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ایران می‌تواند در اوپک پلاس که تثبیت کننده و تنظیم کننده قیمت نفت است و انجمن صادرکننده گاز، همکاری داشته باشد در عین حال مقرر شد در انتقال گاز ایران به هند و پاکستان، شرکت‌های روسی مشارکت داشته باشند و در حوزه انتقال تکنولوژی در خصوص گاز زدایی و رفع گازهای اضافه از چاه‌های ایران، روسیه همکاری‌هایی در جهت انتقال تکنولوژی به ایران صورت دهد.

*باز کردن یک خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری برای ایران

پاک آیین با اشاره به دستاورد سفر رئیس جمهور به روسیه در بخش تجارت، گفت: در این بخش به رفع موانع موجود برای تشویق بخش‌های خصوصی به همکاری با یکدیگر از جمله کاهش عوارض گمرکی، کاهش تعرفه‌ها و ارائه مشوق‌های لازم به بخش‌های خصوصی صحبت‌ شد. امروز حمل و نقل یکی از حوزه‌های بسیار مهم اقتصادی در منطقه اوراسیا بوده و ایران به عنوان یک پل بین آسیا و اروپا است که می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود: در زمینه حمل و نقل دریایی از مسیر بنادر روسیه به بندرانزلی، در زمینه ریلی پیرامون تکمیل خط آهن رشت_آستارا و خصوصا مسیر ۳۵ کیلومتری رشت به انزلی صحبت شد که با این اتفاق بندر انزلی از مسیر ریلی به دریای خزر و روسیه متصل می‌شود و یک حمل و نقل ترکیبی از مسیر دریا و ریل تا بند عباس می‌تواند شکل گیرد.

کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به بعد همکاری برای استقرار امنیت در منطقه از جمله سوریه، غرب آسیا و در قفقاز، تصریح کرد: در این سفر در رابطه با نقش ایران و روسیه در این مناطق بحث شد که در حوزه‌های نظامی همکاری‌ها صورت می‌گیرد، تمام این پروژه‌ها ذیل برنامه راهبردی ایران و روسیه شکل می‌گیرد و در این میان باز کردن یک خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری برای ایران و همکاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله انرژی، از دستاوردهای این سفر است.

پاک آیین با اشاره به اتحاد ایران و روسیه در مقابل یک جانبه‌گرایی آمریکا، عنوان داشت: ایران و روسیه در کنار چین مخالفین اصلی سلطه‌گری و یک جانبه گرایی آمریکا در منطقه هستند و در این زمینه بررسی‌هایی شکل گرفت، این سفر قدرت چانه‌زنی جمهوری اسلامی ایران را در ۱+۴ مذاکرات وین افزایش داد و در واقع انجام این سفر و آینده روشن آن برای همکاری‌های اقتصادی این پیام را به آمریکا و غرب داد که تحریم‌های ظالمانه نمی‌تواند متوقف کننده پیشرفت کشورها باشد و تاثیر آن در پذیرش وادارهای غربی کاهش یافته است.

*تعیین آینده اقتصادی جهان با سه قدرت ایران، روسیه و چین

وی با اشاره به انجام مانور نظامی ایران، چین و روسیه در دریای عمان، خاطرنشان کرد: این مانور پس از یک روز بعد از سفر رئیس جمهور به روسیه نشان دهنده اعتماد زیاد بین این سه کشور است و در واقع تقویت کننده روابط سه جانبه ایران، روسیه و چین خواهد بود. به طور طبیعی این دستاوردها و حضور سه کشور ایران، روسیه و چین در اوراسیا که آینده اقتصادی جهان را تعیین می‌کند، مورد نگرانی آمریکا و برخی از کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی بود که به همین دلیل تبلیغات منفی علیه این سفر صورت گرفت.

کارشناس مسائل سیاست خارجی افزود: سعی شد با حاشیه‌سازی متن موفق سفر کمرنگ شود که البته اکثر رسانه‌های جهان اهمیت این سفر را بازگو کردند لذا تبلیغات منفی غربی‌ها در میان رویکرد مثبت رسانه‌ها به این سفر، موجب شد دستگاه‌های غربی به اهداف خود نرسند.

وی گفت: تنظیم و امضای اسناد راهبردی با کشورهای جهان خصوصا با قدرت‌های نوظهور همچون چین، هند و روسیه اهمیت بسیار بالایی برای تقویت رویکرد نگاه به شرق جمهوری اسلامی ایران دارد و این می‌تواند ادامه یابد.

پاک آیین در پایان با اشاره به سند ۲۵ ساله ایران و چین، خاطرنشان کرد: ذیل این سند قراردادهایی برای همکاری در حوزه‌های مختلف انرژی، تجارت، ترانزیت، کشاورزی، گردشگری و ... باید تنظیم شود و پس از تصویب مجلس اجرایی می‌شود، هر چه در این امر تسریع شود و مراحل اجرایی خود را شروع کند شاهد موفقیت بیشتری در ارتباط با توسعه مناسبات ایران با چین خواهیم بود.

اخبار مرتبط

"سلام فرمانده" به دهه‌های هشتادی و نودی ها هویت بخشید/ حرکت دشمن بر روی مدار دو قطبی سازی است

شرط اصلی ایران برای بازگشت به برجام حذف کلیت تحریم‌ سپاه است

هانی‌زاده: دولت سیزدهم تنش‌های منطقه‌ای را کاهش داد

0 نظر

ارسال نظر

capcha