غار علیصدر «حیاط خلوت» است یا نیست؟/ تحقیق و تفحص پاسخ خواهد داد

غار علیصدر «حیاط خلوت» است یا نیست؟/ تحقیق و تفحص پاسخ خواهد داد

به گزارش سراج24 - همدان: شرکت سیاحتی علیصدر که یک نهاد عمومی غیردولتی است، در سال ۱۳۷۰ با همکاری سازمان ایرانگردی و جهانگردی، سازمان همیاری شهرداری‌های استان و شهرداری همدان ایجاد شد و هدف از آن توسعه و ایجاد بسترهای مناسب برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر برای جذب گردشگران داخلی و خارجی بود.

این شرکت سیاحتی که با اهداف گردشگری و توسعه در این بخش فعال است و به واسطه جهانی بودن و بکر بودنش در صدر اخبار گردشگری قرار دارد، امروز به واسطه این مصوبه مجلس  در صدر اخبار مهم کشور قرار گرفت، «موافقت با تحقیق و تفحص از مجموعه غار علیصدر»

البته این اتفاق، موضوع جدیدی نیست و تقریبا سال ۹۶ نیز برخی گمانه‌زنی‌ها درباره مالکیت این غار توسط محمدعلی پورمختار، نماینده وقت مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس موجب شد این پدیده گردشگری سوژه محافل خبری شود.

 این شرکت در حال حاضر عضو سازمان‌های جهانی نظیر سازمان جهانی گردشگری UNWTO و انجمن غارهای توریستی جهان ISCA و… است و با سرمایه‌گذاری در شرکت تله‌کابین گنجنامه همدان، سهامدار است، سهامداران کنونی شرکت علیصدر شهرداری همدان با ۲۰ درصد، سازمان همیاری و شهرداری‌های همدان با ۲۰ درصد و شرکت شستا نیز با ۴۰ درصد است.

تحقیق و تفحص از غار علیصدر قبل از سال ۹۵ توسط سازمان بازرسی و از سال ۹۵ به بعد توسط دیوان محاسبات انجام می‌شد، در همین تفحص‌ها و بررسی‌های صورت گرفته اعلام شد غار متعلق به دولت است بنابراین از سال ۹۰ نامه زدند که سهم دولت را از کل هزینه‌ها و دستمزدها به حساب دولت واریز کنید که مدیران عامل سابق این کار را نکردند و سرانجام شرکت علیصدر محکوم به پرداخت ۱۷ میلیارد تومان معادل درآمد ۱۰ ساله غار به دولت شد، اما بار دیگر با پیگیری فتح‌الله توسلی نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس موضوع تحقیق و تفحص از شرکت علیصدر مطرح شد که با رأی بالای نمایندگان تصویب شد.

از همان زمانی که موضوع تحقیق و تفحص از این شرکت مطرح شد دو دیدگاه در این خصوص وجود داشت؛ برخی معتقد بودند که نمایندگانی که دست روی علیصدر می‌گذارند صرفا به دنبال مطرح کردن خود با استفاده از این برند هستند تا در دوره‌های آتی نیز رأی بیاورند چراکه حساب و کتاب غار مشخص و پاک است و نهادهای نظارتی نیز در این زمینه ورود داشته‌ و مشکلی نیست.

از همان زمانی که موضوع تحقیق و تفحص از این شرکت مطرح شد دو دیدگاه در این خصوص وجود داشت؛ برخی معتقد بودند که نمایندگانی که دست روی علیصدر می‌گذارند صرفا به دنبال مطرح کردن خود با استفاده از این برند هستند تا در دوره‌های آتی نیز رأی بیاورند چراکه حساب و کتاب غار مشخص و پاک است و نهادهای نظارتی نیز در این زمینه ورود داشته‌ و مشکلی نیست، انگشت‌ اتهامی که به سمت شرکت علیصدر نشانه رفته بود، راه به جایی نبرده است، هرچند مخالفان با تحقیق و تفحص می‌گویند، با این مصوبه نمایندگان مشکلی ندارند و به آن احترام می‌گذارند.

در عین حال برخی نیز می‌گویند اگر مشکلی نیست و حساب پاک است پس نباید از تحقیق مجدد ابایی داشت، ضمن اینکه هنوز مشخص نیست درآمدهای آن صرف چه مسائلی می‌شود؟ چرا عواید آن به منطقه محروم کبودراهنگ و اهالی علیصدر نمی‌رسد و اینکه چرا برخی از شرکت سیاحتی علصیدر به عنوان «حیاط خلوت استانداری» در دولت قبل یاد می‌کنند؟ ارتباط مدیران قبلی با شرکت چه بوده است و باید در این زمینه پاسخ شفاف داده شود.

فارغ از تایید و یا عدم تایید صحبت‌های مخالفان و موافقان تحقیق و تفحص با تعدادی از مدیران و نمایندگان در خصوص این موضوع به گفت‌وگو نشستیم که در زیر می‌خوانید.

عنایتی‌اکمل: اگر قانون تحقیق و تفحص را مدنظر دارد ما نیز تابع هستیم/ تخلفی نداریم

در همین راستا مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر در خصوص تصویب طرح تحقیق و تفحص از شرکت سیاحتی علیصدر با بیان اینکه اطلاعی ندارم و باید از نماینده مجلس پیگیری کننده این موضوع پرسید اظهار کرد: در این راستا هیچ اظهارنظری نمی‌کنم، تابع قانون هستم و هر چه قانون بگوید اجرا می‌کنم.

علی‌محمد عنایتی‌اکمل با تاکید بر اینکه اگر قانون تحقیق و تفحص را مدنظر دارد ما نیز تابع هستیم گفت: من در جریان کار نماینده نیستم پس بیاید اجرا کند هرچند علت را نمی‌دانم.

وی با بیان اینکه اگر تخلفی است باید قانون کوتاهی نکند خاطرنشان کرد: ما مشکلی نداریم و حساب کتاب ما شفاف است، بنده از چهار ماه پیش عهده‌دار این مسئولیت شده‌ام و هرچه قانون بگوید اجرا می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با تاکید بر اینکه باید همگی در راستای پیشرفت و حل مشکلات غار پای کار باشیم افزود: اگر کسی هم تخلفی کرده باشد زیر نظر دستگاه نظارتی استانی هستیم.

وی با بیان اینکه در این اوضاع و احوال که دو سال است غار تعطیل است و شرکت ۹۵ درصد زیان‌ده است به جای احوالپرسی از احوال پریشان ما به تحقیق و تفحص می‌پردازند گفت: هدف ما خدمت است و هر جا باشیم سرباز نظام خواهیم بود.

عنایتی در خصوص اینکه از چه زمانی غار زیرمجموعه میراث فرهنگی قرار گرفت افزود: قراردادی در اسفندماه سال ۹۹ با شرکت علیصدر بسته شده است که غار با اجاره سه ساله و تا پایان سال ۱۴۰۱ در اختیار میراث فرهنگی باشد.

وی با بیان اینکه مشکل شرکت علیصدر این است که ۶۸ درصد درآمد غار هزینه و دستمزد است گفت: ماهانه یک‌میلیارد تومان هزینه غار و دستمزد کارکنان است بنابراین باید گفت ساختار علیصدر طوری است که از داخل آن خود را می‌کُشد و بیرونش دیگران را.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر عنوان کرد: یکی از خیانت‌هایی که میراث فرهنگی به غار کرد اینکه زمانی که شرکت علیصدر تاسیس شد بعد از ارشاد، تحویل میراث فرهنگی و میراث سهامدار شد سپس در حالی که آورده‌ای نداشت اما خیانت کرد و سهام خود را بابت بدهی به تامین اجتماعی فروخت و اکنون باز هم مدعی غار شده است.

توسلی: هیچکدام از مقررات شرکت علیصدر رعایت نشده است

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص تصویب طرح تحقیق و تفحص از شرکت سیاحتی علیصدر اظهار کرد: شرکت علیصدر ظرفیت ملی برای گردشگری و توریستی کشور، استان همدان و به ویژه کبودراهنگ است و می‌تواند مثل چند دهه گذشته منطقه را نجات داده و درآمد ارزی داشته باشد.

فتح‌الله توسلی با بیان اینکه از سال ۷۰ چند نفر دور هم جمع شده و یک توافقی نوشتند و اسم آن را شرکت گذاشتند گفت: این در حالی است که مشخص نیست هر کسی چه میزان سهام دارد فقط گفته شده ۴۰ درصد، ۴۰ درصد، ۲۰ درصد که آن هم بدون مزایده است و از ۳۰ سال گذشته کار را دست گرفتند.

وی با بیان اینکه اساسنامه شرکت را بدون تاریخ و شماره نوشته‌اند و این خلاف قانون تجارت است افزود: هیچکدام از مقررات شرکت رعایت نشده است و طی ۳۰ سال گذشته این شرکت حیاط خلوت برخی جریان‌ها شده و به کسی هم پاسخگو نبودند و هرکاری دوست داشتند کردند و سهام تله‌کابین را هم خریدند.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اعضا و مدیران شرکت از مدیران دولتی هستند که این خلاف قانون است افزود: اگر شرکت علیصدر خصوصی است چرا دولتی‌ها سرکارند و حقوق می‌گیرد و اگر دولتی است چرا اسم شرکت را خصوصی گذاشته‌اند و کارگران آن چند ماه‌ است حقوق نگرفته‌اند.

وی با بیان اینکه شرکت علیصدر از سوی دیوان محاسبات ابتدا به ۴۰ میلیارد تومان جریمه محکوم می‌شود و سپس با لابی و رایزنی به ۱۷ میلیارد تومان کاهش می‌یابد و رای قطعی از سوی دیوان عدالت محاسبات داده شده است گفت: این همه تخلف صورت گرفته و کسی هم پاسخگو نیست در حالی که این سرمایه است که در حال از بین رفتن است.

 توسلی با بیان اینکه شرکت علیصدر را به خاطر تخلفاتی که داشت خلع ید کردند اما باز کار می‌کند گفت: قبل از شیوع کرونا درآمد غار۳۰ میلیارد تومان بود اما غار را با ۸۰۰ میلیون تومان به میراث فرهنگی اجاره دادند.

وی یادآور شد: در حالی که میراث فرهنگی متولی غار است اما غار به میراث اجاره می‌دهد، اگر می‌خواهید اجاره بدهید چرا ۸۰۰ میلیون دادید، باید مبلغ بیشتری پرداخت می‌کرد.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس با بیان اینکه چند نفر از کارکنان شرکت علیصدر در فرمانداری و استانداری کار می‌کنند گفت: اگر شرکت نیروی اضافی دارد چرا به جاهای دیگر می‌فرستد و حقوق را شرکت می‌پردازد در حالی که حقوق کارگران توسط شرکت پرداخت نمی‌شود.

وی تحقیق و تفحص از شرکت سیاحتی علیصدر را سه موضوع که یکی نحوه مدیریت غار است دانست و گفت: متولی غار میراث فرهنگی است چرا اینگونه مدیریت کرده است؟ مورد بعدی هزینه‌کرد شرکت سیاحتی علیصدر است که ۳۰ سال قبل چقدر درآمد داشته و باید مشخص شود چه کرده است و مسئله بعدی اینکه سهامداران شرکت چه کسانی هستند و زمین‌هایی که تصاحب کرده چه وضعیتی دارد.

توسلی با تاکید بر اینکه غار علیصدر برند گردشگری است چرا باید اینگونه کار شود در حالی می‌شد با رونق و توسعه آن درامدزایی بیشتری ایجاد کرد گفت: مصوبه تحقیق و تفحصص از شرکت علیصدر با ۱۶۷ رای از ۱۳۲ نماینده حاضر در مجلس رای گرفت که پس از طی مراحل و تعیین احکام از سوی رییس مجلس کار شروع می‌شود و همه دستگاه‌ها هم موظف به همکاری هستند.

فلاحی: غار علیصدر حیات خلوت استانداری بود

حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به اینکه درآمدها و هزینه‌ها در غار علیصدر با ابهامات زیادی مواجه است اظهار کرد: بنده در مدتی که نماینده معین مردم بهار و کبودراهنگ بودم مسئله غار علیصدر را پیگیری کردم زیرا معتقدم منافع این پدیده جهانی گردشگری باید به مردم محروم این منطقه برسد.

وی با بیان اینکه قبلا نیز از مجموعه سیاحتی علیصدر تحقیق و تفحص انجام شده بود اما وقتی نتیجه کار را از دیوان محاسبات جویا شدم پاسخ‌های متعددی شنیدم گفت: ما با رأی مثبت به تحقیق و تفحص از غار علیصدر درصدد اتهام زنی به فردی نیستیم فقط می‌خواهیم مسائل یک بار برای همیشه شفاف‌سازی شود.

فلاحی با اشاره به اینکه باید به سوالاتی از این دست که غار علیصدر حیات خلوت استانداری بوده و ارتباط غار در دولت قبلی با مسوولان و مدیران چه بوده است، پاسخ داده شود افزود: باید معلوم شود که سرمایه این منطقه به کجا می‌رود؟ آیا نصیب مردم محروم منطقه می‌شود یا خیر؟

وی بیان کرد: وقتی پای صحبت مدیران علیصدر می‌نشینیم حرف از این است که ما سودی نبرده‌ایم و حتی برخی مواقع صحبت از ضرر می‌شود، وقتی هم که مردم منطقه درد دل می‌کنند حرفشان این است که عایدی نداشته‌اند، پس با این اوصاف درآمدهای این شرکت به کجا رفته است؟ باید در این زمینه به پاسخی شفاف دست یابیم.

اخبار مرتبط

در اختیار قراردادن یارانه‌ها به صورت مستقیم باعث افزایش قدرت خرید مردم می‌شود

رصد روزانه وضعیت بازارهای استان همدان/‌ چند انبار احتکار ‌شناسایی شد‌

مردم با حفظ آرامش خرید کنند/ هیچ کمبودی در ‌فروشگاه‌های استان همدان نداریم

0 نظر

ارسال نظر

capcha