واحدهای تولیدی همدان به افراد توانمند واگذار شود

واحدهای تولیدی همدان به افراد توانمند واگذار شود

به گزارش سراج24 از همدان، ظهر امروز پنجاه و هفتمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان همدان برگزار و در این جلسه در خصوص مشکلات واحدهای تولیدی تصمیماتی گرفته شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان در این جلسه در مورد مشکلات شرکت کشت و صنعت دشت کرفس سخن گفت و اظهار کرد: این شرکت بیش از ۱۲ میلیارد تومان به بانک کشاورزی بدهکار است و ۵ میلیارد تومان هم از بانک ملی تهران تسهیلات گرفته و بازپرداخت نداشته که در حال حاضر تعطیل است.

ظاهر پورمجاهد با بیان اینکه مشکل این شرکت به دیوان عالی کشور کشیده شد که با بیش از ۱۰ سال واگذاری به سرمایه‌گذاران، در حال حاضر واحد تعطیل است گفت: مدیر شرکت سحر و دادستان و دیگر دستگاه‌های متولی بازدیدی از این شرکت داشتند تا تملک صورت گیرد.

وی بیان کرد: چون طرف اصلی بانک کشاورزی است انتظار بر این بوده که کسری از ناحیه این بانک صورت نگیرد چراکه مدیر شرکت سحر مشتری پا به کار است تا آن را اجاره کند و مسیر واگذاری فراهم شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه این شرکت هیچ بازپرداختی نسبت به دریافت تسهیلات به بانک نداشته است عنوان کرد: چون واحد بلاتکلیف مانده سرمایه‌گذاران راضی به سرمایه‌گذاری در آن نشده‌اند.

دادستان همدان نیز با بیان اینکه پنجم دی‌ماه به این کارخانه سر زدیم و تولیداتش هنوز از سال ۸۶ مانده و فاسد شده است اظهار کرد:‌ این کارخانه را بانک پلمب کرده بود که وضعیت جالبی نداشت، حداقل اگر آن زمان املاک موجود در این کارخانه به فروش می‌رفت بخشی از بدهی بانک نیز پرداخت می شد.

حسن خانجانی با بیان اینکه این کارخانه ظرفیت بسیار خوبی دارد که می‌تواند بلافاصله وارد فعالیت شود گفت: هرچند برخی دستگاه‌های موجود در این کارخانه امروز فرسوده شده یا باید به روز شوند.

وی با بیان اینکه متاسفانه این کارخانه به خوبی مدیریت نشده که مالک می‌گویند اگر حکم ورشکستگی را بگیرم همان مبلغی که از بانک وام دریافت کردم، پرداخت کنم و به همین دلیل سالها دنبال ورشکستی بوده است افزود: در حال حاضر این کارخانه به کارشناسی ارجاع شده و هنوز اداره حسابرسان نظر کارشناسی را در مورد آن ندادند و در حال حاضر نیز بانک می‌تواند تملک کند.

پورمجاهد خاطرنشان کرد: این شرکت اگر دو سال دیگر بماند و به بهترین قیمت هم به فروش رود پول بانک تامین نمی‌شود و از طرف دیگر مسئله تجهیزات است و بهتر است هرچه زودتر تملک شود.

استاندار همدان در پاسخ به این مسئله اظهار کرد:‌ اقدامات تملیکی را بانک کشاورزی انجام دهد و سریع کار واگذاری پیش رود.

پورمجاهد با بیان اینکه اولین مصوبه این جلسه این است که بانک کشاورزی با نظر دادستان تملک شرکت دشت کرفس را انجام دهد و سازمان صمت که متولی طرح است، اجرای همزمان طرح را برای واگذاری پیش ببرد گفت: شرکت سحر نزدیک به این شرکت است و می‌تواند کمک کند تا واحد احیا شود.

پورمجاهد از مشکلات شرکت ایزوگام هگمتانه غرب در منطقه چشمه قصابان شهرستان بهار سخن گفت و افزود: در حال حاضر در این شرکت ۴۰ نفر فعالیت دارند و نیاز به صدور پروانه بهره‌برداری است.

وی با اشاره به اینکه این شرکت نیاز به استعلام محیط زیست برای صدور پروانه دارد که محیط زیست اعلام می‌کند مشکل زیست‌محیطی ندارد اما چون شرکت در رده چهار است گفته‌اند که در ستاد تسهیل مطرح شود تا پروانه بهره‌برداری دریافت کند عنوان کرد: به این خاطر پروانه بهره‌برداری ندارد که فاصله آن با شهر بهار رعایت نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز با بیان اینکه این مسئله چهار بار در کمیسیون ماده ۱۱ مطرح شده است اظهار کرد: ابتدا مقرر بود ساماندهی چشم قصابان انجام شود که متولی آن شهردار بهار بود تا تعیین تکلیف صورت گیرد و واحدها هم فعالیت خود را داشته باشند.

محسن جعفری بسطامی با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری بهار کار را انجام می‌دهد اما کامل نشده است گفت: آنچه از دست ما برمی‌آمد این بود که واحد تعطیل نشود، در این راستا بازدید را انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم مشکل آلاینده ندارد و حال به نظر استان برمی‌گردد و سازمان صمت به طور مستقیم پروانه بهره‌برداری را صادر کند.

استاندار همدان نیز در این خصوص بیان کرد: برای ما مهم این بود که واحد آلایندگی نداشته باشد پس مصوب می‌کنیم که پروانه صادر شود.

پورمجاهد در ادامه در مورد تملک واحدهای تولیدی و جلوگیری از تعطیلی برخی واحدها از سوی برخی از بانک‌ها سخن به میان آورد و گفت: در حال حاضر ۹ طرح در بانک صادرات است که تلاش‌هایی صورت گرفته تملک انجام شود اما مشکلات کوچکی هم وجود دارد.

صفی‌خانی نماینده بانک صادرات همدان در خصوص این ۹ واحد توضیحاتی داد و افزود: شرکت کامکاران را تملیک کرده بودیم اما دست مستاجر بود و ناچار به مستاجر واگذار کردیم و شرکت گنج پایه به مستاجر واگذار شد و شرکت شیر واژه نیز به خود مالک واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت الوند گستر شهر رزن غیرفعال است که به مزایده گذاشته‌ایم و اگر کسی خریدار باشد نقد و اقساط آماده واگذاری هستیم عنوان کرد: در حال حاضر این شرکت ۷.۵ میلیارد تومان به بانک بدهکار است و اما مالک می خواهد ۲ یا ۳ میلیارد تومان بدهد و با ایشان به نتیجه نمی‌رسیم و به مزایده گذاشته‌ایم.

صفی‌خانی با بیان اینکه این واحد ۱۲ سال پیش ۱.۵ میلیارد تومان وام گرفته است که الان به ۷.۵ میلیارد تومان بدهی رسیده است افزود: شرکت سهندگام قهاوند در حال حاضر غیرفعال است که اجازه گرفتیم به مزایده بگذاریم اما خریداری نیست.

صفی‌خانی با بیان اینکه شرکت آویژه الوند سال ۹۵ متعلق به بانک شده اما تخلیه صورت نگرفته چراکه مالک قرارداد اجاره ای منعقد کرده که ما نمی توانیم تخلیه کنیم گفت: مالک به مدت ۱۰ سال این واحد را اجاره داده و چون از طرفی هم گفته می‌شود بانک‌ها باید املاک خود را تعیین تکلیف کنند، مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

وی در پاسخ به اظهارات استاندار مبنی بر اینکه می‌توان به خاطر اجاره مال به غیر در مورد این واحد اقدام کرد افزود: در حال پیگیری این موضوع هستیم. 

صفی‌خانی با بیان اینکه در خصوص املاک شرکت صنعتی سند مالکیت نداریم و جانشین هستیم که دادگاه می‌گوید چون مالک نیستید، جانشین دیگری معرفی کنید چراکه در تخلیه با مشکل مواجه می‌شویم گفت: اگر اجازه تخلیه برای این واحدها داده شود به راحتی می‌توان واگذاری را انجام داد.

وی تاکید کرد: سامانه ای تعریف شود تا واحدهایی که توسط بانک‌ها تملک می‌شوند در دسترس عموم قرار گیرند و افرادی بتوانند اطلاعاتی را کسب و آنها را تملک کنند تا هم بانک به سهم خود برسد و هم واحدها فعال شوند.

محمودی؛ مدیرکل امور اقتصاد و دارایی همدان در پاسخ به تاکید استاندار نسبت به طراحی سامانه‌ای برای این منظور اظهار کرد: چنین اقدامی سالها قبل انجام شده و سایت سرمایه‌گذاری در کشور فعال است.

استاندار همدان با بیان اینکه دشمنان انقلاب از بهمن سال ۵۷ و روزهای آغازین نظام، تحریم‌های خود را علیه مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی اعمال کرده‌اند و متاسفانه هرگونه فشار بر این کشور بوده است اظهار کرد: با وجود این شرایط بسیاری از واحدها فعالیت خوبی داشته‌اند و می‌طلبد در واگذاری واحدهای تولیدی، اهلیت افراد سنجیده شود.

علیرضا قاسمی‌فرزاد با اشاره به اینکه اهلیت فرد را باید در نظر گرفت چراکه کسی سال ۸۰ وام می‌گیرد و تا امروز تسویه نمی‌کند و حتی در حال فرار بدهی است که منابع را هدر می‌دهد گفت: کسی که زمین و تجهیزات گرفته اما کاری نکرده این یعنی اتلاف منابع و در نتیجه باید از ابتدا اهلیت فرد برای تسهیلات مشخص شود تا ۲۰ سال منابع اتلاف نشود.

وی با تاکید به اینکه در واگذاری واحدها افرادی که توان دارند در اولویت قرار گیرند افزود: مدیریت کارخانه هنر و علم است و این نیست که هر کسی وارد تولید شود؛ در وضعیت تحریم شرکت هایی بودند که به نحوی مدیریت شده‌اند که حتی توسعه هم داشته‌اند و این به معنای واقعی مدیریت است.

استاندار همدان با اشاره به اینکه سالها امکانات زمین و تاسیسات توقیف شده و ۲۰ سال بلاتکلیف مانده است باید به این موضوع دقت کرد گفت: در مورد واحدهای راکد دقیق بررسی شود و واحدها مشاوره تولیدی بگیرند و نباید تعطیل شوند چراکه در درجه اول منابع خود آنها هدر می‌رود و  بعد منابع کشور است.

وی با بیان اینکه اگر تب مشکلات کاری بالا می رود باید به داد واحدها رسید خاطرنشان کرد: باید به محض بروز نخستین نشانه‌های اشکال در روند یک مجموعه تولیدی و صنعتی وارد عمل شد و  تعلل یا تعطیل شدن واحدهای تولیدی استان پذیرفته شده نیست. 

 اسماعیلی؛ مدیر شرکت شهرک‌های گلخانه ای استان از رفع مشکل برق گلخانه کوریجان خبر داد و اظهار کرد: مشکل برق شرک گلخانه‌ای گنبد با ۶۸ هکتار زمین، موقت حل شده، اما مشکل اساسی خط اصلی است.

نماینده تامین برق نیز با بیان اینکه برای ۶ هکتار زمین برق تامین شده و نیاز به نگهبان است گفت:
به علت وجود معارضین نتوانستیم برق اصلی را تامین کنیم که خواهش ما تامین نقدینگی مدنظر است تا بتوانیم سریع‌تر کار را پیش ببریم.

وی با بیان اینکه در این خصوص هرچند اعتباراتی تخصیص یافته اما تامین نشده و اوراق هم مشکل را حل نمی‌کند افزود: در خصوص شرکت گلخانه‌ای علمدار هم ۲ میلیارد تومان نقدینگی نیاز بود که تامین نشده است.

استاندار همدان در این خصوص با بیان اینکه تولیدکنندگان باید برای تثبیت کار پای کار بیایند و مشارکت داشته باشند یادآور شد: مشارکت بخش خصوصی برای حل مشکل نقدینگی مدنظر باشد.

وی با بیان اینکه دولت آنچه در توان باشد دریغ نمی‌کند اما دیگر در مورد آماده‌سازی، تامین برق و ... خود مالکان مشارکت کنند گفت: طرح‌های گلخانه‌ای باید توسعه یابند که دو یا سه هکتار در قدم اول خوب است اما باید توسعه داد و بهره‌وری را در کاهش استفاده از آب بالا برد.

اخبار مرتبط

برگزاری کارگاه سواد بازی‌های دیجیتال در کهگیلوله و بویراحمد

در اختیار قراردادن یارانه‌ها به صورت مستقیم باعث افزایش قدرت خرید مردم می‌شود

رصد روزانه وضعیت بازارهای استان همدان/‌ چند انبار احتکار ‌شناسایی شد‌

0 نظر

ارسال نظر

capcha