دیدار سفیر عمان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت

دیدار سفیر عمان در ایران با نماینده ولی فقیه در امورحج و زیارت

به گزارش سراج24؛ابراهیم بن احمد المعینی سفیر عمان در ایران با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی امروز در محل بعثه مقام معظم رهبری دیدار و درباره همکاری‌های دو کشور در حوزه حج و زیارت گفتگو کرد.

در این دیدار که حجج الاسلام علی خیاط و سید حسین رکن الدینی معاونین بین الملل و فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نیز حضور داشتند، حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به سابقه روابط دو کشور، از عمان به عنوان کشور همسایه قابل اعتماد و شریک ارزشمند جمهوری اسلامی ایران یاد کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین با اشاره به ارتباط تصویری با مسئولان حج کشور عمان در ماههای گذشته، تصریح کرد: بعثه های حج دو کشور می‌توانند برای بهینه شدن برنامه‌های حج از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند.

وی همچنین اشتراک نظر مسئولان حوزه حج دو کشور در خصوص ضرورت همبستگی بین کشورهای اسلامی را یادآور شد و گفت: حج که می‌تواند محور همبستگی جهان اسلام باشد امروز دست‌های بیگانگان پیگیرند تا حج را از این کارکرد ارزشمند خود دور کنند.

سفیر عمان نیز در این دیدار روابط تهران-مسقط را بسیار خوب، ثابت و ریشه دار توصیف کرد و از توسعه روابط فی مابین در زمینه‌های مختلف از جمله در حوزه حج و زیارت استقبال کرد.

وی با اشاره به مشارکت عمان در برنامه‌های فرهنگی و تقریبی و مسابقات قرآن کریم در جمهوری اسلامی ایران، اهمیت موسم حج را برای مسلمانان یادآور شد و گفت: در خصوص حج می‌توانیم به تبادل نظر و تبادل تجربیات برای ارائه خدمات بهتر به زائران بپردازیم.

حجت الاسلام والمسلمین نواب نیز با بیان اینکه حج از ارکان اسلام است، افزود: مسئولان حوزه حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری در این حوزه با کشور دوست و برادر، عمان هستند.

در ادامه این دیدار طرفین ابراز امیدواری کردند که حاصل تماس‌ها و رایزنی‌ها بین مسئولان حج و زیارت دو کشور به هماهنگی و تعامل در استفاده از تجربیات یکدیگر در حوزه حج هوشمند و تسهیل سفر اتباع عمانی به اماکن زیارتی در ایران منجر شود.

بر پایه این گزارش، در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین علی خیاط معاون بین الملل بعثه مقام معظم رهبری با مهم خواندن نقش حج در تحقق وحدت عملی بین مسلمانان، اظهار کرد: برای انعکاس فلسفه حقیقی حج، آماده همکاری با عمان هستیم و تفاهم نامه مشترکی برای ارتقا سطح روابط دو کشور در حوزه حج و زیارت تدوین شده است که می‌تواند پایه روابط فی مابین باشد که این موضوع با استقبال سفیر عمان روبرو شد.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha