صدور "قرار منع تعقیب" در پرونده فساد فوتبال

صدور "قرار منع تعقیب" در پرونده فساد فوتبال

به گزارش سراج24؛ ذبیح‌الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه در ادامه نشست خبری با رسانه‌ها درباره مبارزه با حریم‌خواری، ساحل‌خواری و زمین‌خواری اظهار کرد: قوه قضائیه در صیانت از حقوق عامه جدی است و از مدت‌ها قبل به این موضوع ورود کرده و در این مدت با جدیت بحث مبارزه با زمین‌خواری و اراضی ملی و اراضی دولتی و حرائم را (دریا و دریاچه و راه‌ها و رودخانه) پیگیری کرده است. برخی دستگاه‌ها موظف شده‌اند به تخریب بناهای خود در حریم‌ها اقدام کنند. قوه قضائیه در برخورد با زمین‌خواری و تجاوز به حریم رودخانه جدی است و از خودش شروع کرد و ساختمان متعلق به قوه قضائیه را که قبل از انقلاب ساخته شده بود، تخریب کرد.

وی افزود: این حکایت از این دارد که قوه قضائیه مبارزه جدی با زمین‌خواری را شروع کرده است و مهم نیست کسی که تجاوز کرده چه‌کسی است و آیا شخصی است یا دولتی اما در این راه فقط قوه قضائیه نقش ندارد و دستگاه‌های مختلف باید به وظیفه خود عمل کنند. دستگاهی که موظف به دفاع از حریم راه و رودخانه است چه دستگاه است و آیا به وظیفه خود عمل کرده است؟ همکاران ما به ترک‌فعل‌های دستگاه‌ها توجه می‌کنند تا مانع از تجاوز به بیت‌المال که تضییع حقوق دولتی است شوند، در هر حال دستگاه قضائی جدی است و به‌صورت نمادین این کار را انجام داد و از خودش شروع کرد و ادامه دارد و دستور صادر شد از سوی ریاست قوه قضائیه و دادستان‌کل کشور تا دادستان‌ها به این زمینه ورود کنند که در آینده شاهد زمین‌خواری نباشیم.

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده فساد فوتبال که در کمیسیون اصل 90 مطرح است گفت: پرونده‌هایی که آقای قاضی‌زاده هاشمی بیان کرده است یک پرونده‌ای است که چند سال قبل به دستگاه قضائی ارجاع شده است و مربوط به سال جاری نیست، در این پرونده که از کمیسیون اصل نود آمده است در مرجع قضائی به قرار منع تعقیب منتهی شده است زیرا گزارش واصله کلی بود و در این خصوص از ضابطین نظرخواهی شده بود و پاسخ برخی از آنها به گزارش این بود که "آسیب‌شناسی کردیم و نقش افرادی که در فساد دخالت داشتند مشخص نشده است و معلوم نبود چه‌کسی متهم است و چه‌جرمی مرتکب شده و چه‌میزان نقص داشت". در سال 1398 این پرونده به صدور قرار منع تعقیب منتهی شده است؛ البته در خصوص وزارت ورزش و برخی قراردادها پرونده‌هایی تشکیل شده و در حال رسیدگی است.

خداییان در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر مشکل ساکنان محله مسعودیه، گفت: در خصوص املاک مسعودیه وراث یکی از ملاکین سابق آن منطقه با ارائه اسناد مالکیت و تقدیم دادخواست به دادگاه‌های حقوقی مدعی هستند که املاک متعلق به مورث آنها تحت تصرف دیگران و مورد ساخت‌وساز قرار گرفته است و در مقابل متصرفین مدعی هستند که زمین‌ها را با سند عادی خریداری کرده‌اند. این پرونده‌ها بعضی برخی منتهی به صدور حکم محکومیت و خلع‌ید شده‌اند و برخی هم در حال رسیدگی است، خواهان‌ها و خواندگان متعدد هستند. آقای اصغر جهانگیر در مرکز ارتباطات مردمی با برخی از ساکنان که مراجعه کرده بودند، دیدار و مطالبی را بیان کرده بود. حکم دادگاه بستگی دارد به مدارکی که خواهان و خوانده ارائه می‌دهد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره بازدیدهای ریاست قوه‌ قضائیه از انبارهای اموال تملیکی گفت: یکی از اقدامات بسیار مفیدی که در دوره تحول و تعالی صورت گرفت بحث ورود ریاست قوه به تعیین تکلیف کالاهایی است که به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و گمرکات رسیده است. ریاست قوه قضائیه از انبارهای این سازمان بازدید کرد، کالاها در این انبارها خیلی‌ دچار فساد شده‌ بودند، در طول مدت نگهداری و انبارداری به‌شکل صحیح صورت نمی‌گرفت و بعد از ورود رئیس قوه قضائیه و دستور وی برای ورود بازرسی و دادستانی، دولت محترم هم اقدامات خوبی انجام داد و در این مدت اقدامات مؤثری صورت گرفت و مزایده‌هایی برگزار شد، الآن وضعیتی که در انبارها وجود دارد قابل قیاس با قبل نیست.

وی اضافه کرد: پرونده‌های کالاهایی که در انبارها نگهداری می‌شدند منتهی به صدور حکم شد، تعزیرات اقدامات خوبی در این مورد داشته است. از انبارهای بوشهر بازدید کردم که اقدامات خوبی شده بود. باید استمرار داشته باشد و رها نشود و دادستان‌های استان‌ها باید نظارت‌های خود را داشته باشند.

خداییان گفت: همکاران قضائی ما در این خصوص به ترک‌فعل‌ها هم توجه کنند تا کالاها به‌موقع به فروش برسد و اگر مسئولی کوتاهی کرد باید با او برخورد کرد. هفته گذشته دیداری با رئیس سازمان اموال تملیکی و گمرک داشتم که گزارش خوبی دادند و پیگیر هستیم این اتفاقات دیگر تکرار نشود و کالاها به‌موقع از گمرکات ترخیص شود و اگر کالایی متروک شد به‌موقع به فروش برسد.

خداییان در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر "آقای حسین فریدون پیش از این در پرونده اقتصادی خود محکوم شد و هم‌اکنون مجازات خود را سپری می‌کند. در زمان محکومیت در آن پرونده اعلام شد؛ به‌زودی دادگاه رسیدگی قضائی به پرونده امنیتی برادر رئیس جهمور سابق آغاز خواهد شد، لطفاً بفرمایید این پرونده در چه مرحله‌ای قرار دارد، همچنین در دادگاه رسیدگی به تخلفات شرکت کروز، ادعاهای جدیدی بابت دریافت رشوه‌های کلان از سوی حسین فریدون از شرکت کروز مطرح شد، آیا برای رسیدگی به این پرونده‌ها کیفرخواست جدیدی صادر خواهد شد؟"، گفت: آقای فریدون در اجرای حکم قبلی که صادر شده است در زندان به‌سر می‌برد و در جریان رسیدگی به شرکت کروز نماینده دادستان در ضمن قرائت کیفرخواست مواردی بیان کردند مبنی بر این که به او رشوه پرداخت شده است، ظاهراً در این خصوص پرونده‌ای مفتوح است و منتهی به صدور جلب دادرسی و کیفرخواست نشده است و اگر دلیل و مدرک کافی وجود داشته باشد نسبت به پیگیری اقدام می‌شود، اگر رشوه انجام شده باشد به پرونده این بخش  به‌صورت مجزا پرداخته خواهد شد.

اخبار مرتبط

رئیس قوه قضائیه: عناوین مجرمانه در نظام قضایی کشور زیاد و رو به تزاید است

رئیس قوه قضائیه از نمایندگان مجلس قدردانی کرد

۲۰ سال حبس برای محمد امامی

0 نظر

ارسال نظر

capcha