خزعلی:

زن می‌تواند هم مادر، هم دانشجو و هم فعال اجتماعی باشد

زن می‌تواند هم مادر، هم دانشجو و هم فعال اجتماعی باشد

به گزارش سراج24؛ مراسم نکوداشت میلاد حضرت فاطمه(س)، گرامیداشت روز زن و تجلیل از مقام مادر، امروز دوشنبه ۴ بهمن ماه در دانشگاه تهران برگزار شد.

انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، در این مراسم سخنرانی کرد که در ادامه می‌خوانید:

یک زن می‌تواند هم مادر، هم دانشجو و هم فعال اجتماعی باشد. زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی می‌توانند تاثیرگذار باشند و حضرت امام خمینی(ره) نیز بر چنین موضوعی تأکید داشتند. ایشان معتقد بودند که توانایی‌ها باید با بازگشت به خویشتنِ خویش و هویت اسلامی و حفظ موازین و معیارهایی اسلامی شکوفا شود و زنان هم می‌توانند با حفظ هویت زنانه، توانایی‌های خود را به مرحله ظهور برسانند. ایشان این خودباوری را تبیین کردند و زنان ما به خوبی آن را دریافتند و چه در محیط کار و چه در خانه آن را مورد توجه قرار می‌دهند و خداوند هم بهترین مصلحت‌ها را برای آنها در نظر گرفته و فرموده است اگر در مسیر خدا حرکت کنید خداوند راه‌ها را برایتان می‌گشاید.  

* زنان توانمند باید به جایگاه شایسته برسند

 ما باید شایسته‌سالاری داشته باشیم و اگر هم تبعیض مثبت در مورد زنان انجام نمی‌شود لااقل تبعیض منفی هم انجام نشود و اگر زنی توانمند است بتواند به جایگاه مناسب برسد. خوشبختانه در این چهل سال زنان توانمندی در دانشگاه‌های ما پرورش پیدا کردند که این توانایی را دارند که در پست‌های کلیدی قرار گیرد و باید به جایگاه شایسته خود برسند. 

از منظر اسلام، ایمان زن و مرد تفاوتی ندارد. خداوند در قرآن کریم فرموده است: «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ ۚ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلَاةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَیُطِیعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ ۚ أُولَٰئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ؛ و مردان و زنان مؤمن همه یاور و دوستدار یکدیگرند، خلق را به کار نیکو وادار و از کار زشت منع می‌کنند و نماز به پا می‌دارند و زکات می‌دهند و حکم خدا و رسول او را اطاعت می‌کنند، آنان را البته خدا مشمول رحمت خود خواهد گردانید، که خدا صاحب اقتدار و درست کردار است» (توبه/ ۷۱) خداوند می‌‌فرماید هر کسی عمل صالحی انجام دهد چه مرد باشد و چه زن، نتیجه آن را خواهد گرفت. نکته دیگر اینکه در تصمیم‌گیری‌های ما نباید احساس و عاطفه غلبه داشته باشد و عقلانیت را کنار بگذاریم. رهبر معظم انقلاب از جهاد تبیینی و جنگِ شناختی سخن به میان می‌آورند چراکه مشاهده می‌کنیم در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، احساس و عاطفه حاکم است و گاهی اقدامی خلاف عقلانیت انجام می‌شود بنابراین رهبر معظم انقلاب تعبیر خردورزی را به کار می‌برند و بر آن تأکید دارند.

* لزوم تغییر قوانین

زن مسلمان کسی است که احساس و عاطفه را با تدبیر جهت‌دهی می‌کند و با همین احساس بر چالش‌ها غلبه و آن را تبدیل به فرصت می‌کند و از آن بهترین بهره را می‌برد. کسی که پیرو حضرت فاطمه زهرا(س) است باید چنین ویژگی‌‌هایی داشته باشد. 

جای تقدیر دارد که مسئولان دانشگاه تهران دنبال بهبود وضعیت زنان هستند و در بسیاری از نهادهای دیگر هم چنین نگاهی نسبت به زنان وجود دارد و امیدواریم هر روز شاهد پیشرفت بیشتر زنان باشیم؛ زنانی که هم ارزش‌ها و هم خانواده را حفظ می‌کنند. همچنین قوانین باید به گونه‌ای باشد که جامعه از توانایی زنان به میزان بیشتری بهره‌مند شود. در سال‌های اخیر و در شرایط سخت کشور مخصوصاً شرایط کرونایی و تحریم‌ها، بسیاری از زنان ما توانستند روی پای خود بایستند، واکسن‌های مختلفی را به تولید برسانند و بعضاً شناخته شده هم نیستند و ان‌شاءالله در جامعه اسلامی ما از ظرفیت‌های زنان به میزان بیشتری استفاده شود.

احمد نوحه‌گر، معاون اداری و مالی دانشگاه تهران نیز در ادامه این مراسم سخنرانی کرد که سخنان او را در ادامه می‌خوانید:

وجود مقدس بانو فاطمه زهرا(س) الهام‌آور شادی برای نظام نوپای اسلامی در زمان حیات پربرکت پیامبر خوبی‌ها بود و در زمانی‌که دیدگاه دیگران این بود که پیامبر اسلام(ص) با مسائل و مشکلات زیادی مواجه هستند نزول سوره مبارکه کوثر، خط پایانی بر دسیسه‌ها و ابهاماتی بود که در زمان پیامبر اسلام(ص) وجود داشت. وجود مقدس حضرت صدیقه طاهره به تربیت نسلی بزرگ و عظیم اقدام کردند که به نوعی پایه‌های اسلام عزیز را مستحکم‌تر کرد.

* حضرت زهرا(س)؛ مدیر و مدبر در خانه و اجتماع

حضرت فاطمه زهرا(س) از یک طرف مدیر و مدبر در خانه بودند و از سوی دیگر حضوری پرفروغ در جامعه برای دفاع از ولایت حضرت امیرالمؤمنین(س) داشتند و تکمیل‌ کننده مکتب حضرت زهرا(س) و امیرالمؤمنین(ع) نیز مکتب حضرت سیدالشهدا(ع) بود که منجر به تربیت امثال حضرت زینب(س) شد و این نشانه حضور توانمند زن در عرصه اجتماعی در اسلام است. چنین زنانی به ما نشان می‌دهند که یک زن هم می‌تواند مدیری توانمند در خانه و هم در اجتماع باشد.

وجود حضرت زهرا(س) به خوبی نشان داد در زمانی که بسیاری از افراد سر در لاک دفاعی خودشان فرو برده بودند و شاید به نوعی نسبت به مسائل بعد از رحلت پیامبر اسلام(ص) بی‌تفاوت بودند حضور ایشان در عرصه اجتماعی برای نشان دادن حقانیت ولایت و خطبه مشهور ایشان در مسجد پیامبر نشانه‌ای از حضور زن در عرصه اجتماعی بود و این پیام، به جامعه آن روز نشان داد که جایگاه زن فقط در پستوهای خانه نیست بلکه زن می‌تواند حضور اجتماعی پررنگی داشته باشد. ایشان در خانه نیز نسلی را تربیت کردند که واقعه عاشورا را رقم زدند که باعث مستحکم‌تر شدن پایه‌های اسلام شد. 

تصور کنید اگر حضرت زهرا(س) به عنوان اولین شهید راه ولایت در بدو شکل‌گیری نظام نوپای اسلامی و وجود مقدس حضرت زینب(س) نبودند شاید خط و سیر ولایت با مشکل مواجه می‌شد و شاید امروز اسلامی وجود نداشت یا با اسلامی منحرف مواجه بودیم که فقط پوسته‌ای از آن باقی مانده بود لذا ما افتخار می‌کنیم که الگوی زنان ما، زنان توانمندی بودند که در عرصه‌های مختلف فرهنگی و سیاسی نقش‌آفرینی کردند.

اخبار مرتبط

پرداخت شهریه دانشجویان شاهد و ایثارگر در هاله‌ای از ابهام

مادرشهید ژاپنی: دیگر کسی نمی‌گفت دخترتان با الاغ به ایران رفت!

تنها مادرشهید ژاپنی چگونه به مرد ایرانی «بله» گفت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha