فاطمه(س)؛ خیر کثیر و معنای غدیر

فاطمه(س)؛ خیر کثیر و معنای غدیر

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در یادداشتی پیرامون شخصیت حضرت فاطمه(س) نوشت:

حضرت صدیقه طاهره (س) عصاره‌ عصمت و آیینه‌ی پاکی و طهارت، و زلال کوثر، و باران ِهمیشه‌ جاری است. در شکوه مقام او همین بس که فرشته بر غبار آستان خانه‌اش بوسه می‌زند. آفتاب فروزنده پاکی را از او وام گرفته و آب زندگی‌بخش از زلالی و صفای او مصفّا شده است. او از جنس مینوی رفیع بود و پدر فرزانه‌اش هرگاه خاطرش هوای بهشت می‌کرد بوی آن را از فاطمه(س) می‌شنید.

فاطمه (سلام الله علیها) دریای بیکرانه‌ای است که غواصان اندیشه از غور در بیکرانگی‌اش جز حیرت و حیرانی حاصلی ندارند. قدر و منزلت حقیقی‌اش از دیده‌ها نهان است و پژوهندگان توان پی بردن به منزلت عظیمش و گوهر نورانی‌اش را ندارند. یکی از جهاتی که آن بانو فاطمه نامیده شده آن است که بسیاری از انسان‌ها از شناخت قدر و حقیقتش بسیار دور مانده‌اند. در مقام سیده‌ی نساء العالمین همین بس که پروردگار عالم تولدشان را بر رسول اکرم(ص) مبارک شمرد و ایشان را خیر کثیر نامید و سوره کوثر را در شأن آن بانو نازل کرد.

این بانوی جلیل القدر چنان به زیور ارزش‌های روحی و معنوی والایی آراسته است که مثالش هرگز در وجود سایر زنان عالم پیدا نشده است و در آراستگی به چنان کمالات و ارزش‌هایی حقیقتاً عدیم النظیر است.

حضرت صدیقه طاهره، دخت پیامبر مکرم اسلام (صلی‌الله‌ علیه ‌وآله وسلم)، فضایل و مناقب و مقامات عالیه بی‌شماری دارد. رسول خدا درباره‌اش می‌فرمود: «او پاره تن من است و او قلب من است که میان دو پهلوی من قرار دارد؛ پس کسی که او را اذیت کرده و کسی که مرا بیازارد خدای متعال را آزرده است».

زهرا (س) کوثر و خیر عظیم است. بر پایه برخی تفسیرها، ایشان همان لیله القدر است. بانوی یگانه‌ای که استمرار رسول(ص) است، و همسر و همتای علی(ع) است و نیز ام‌الأئمه المعصومین (علیهم السلام) است. از این رو باید گفت نامگذاری روز ولادتشان به عنوان روز زن و روز مادر فلسفه‌ی بسیار عمیق و موشکافانه‌ای دارد.

حضرت زهرا (س) سیده نساء العالمین است و در رأس همه‌ی بانوان دو عالم قرار دارد، زیرا ایشان یگانه بانویی است که هم پدرش و شوهرش معصوم هستند و خودشان نیز از مقام عصمت برخور دارند.

حضرت زهرا (س) در دامان خاندان عصمت و طهارت پرورش یافته و بالیده است. کمال زن در وجود مبارک ایشان به مُنتهای غایت خود رسیده است و عروج به عالی‌ترین کمالات عالیه‌ی معنوی در وجود نورانی ایشان جمع گردیده است. او معنای غدیر است و میوه باغ غدیر در شاخسار پربرکت او به رویش و پرورش و بالندگی رسید. دوران خردسالی را در بیت شخصیت اول اسلام یعنی حضرت ختمی مرتبت گذراند که خود بزرگترین مربی همه ادوار دهر است. دوران همسرداری (حُسنُ التّبعُّل) و فرزندپروری را در منزل دومین چهره نورانی جهان اسلام یعنی امیرالمومنین علی(ع) گذراند. در طول همین عمر کوتاه و پربرکتشان دو امام معصوم دیگر، همان حسنین (علیهما السلام) را تربیت کرد که سرور جوانان بهشتند و دو دختر پاک و جلیل القدر همچون زینب و ام کلثوم (سلام الله علیهما) در دامان پرمهر خود پرورد.

بدین ترتیب، هرچه گذر زمان‌ها بر پهنای دفتر تاریخ می‌افزاید و زمین تجربه‌ی حیات معنوی آدمیان را نظاره می‌کند، پیوسته آن حقیقت همیشه ‌جاویدان طهارت و صداقت، حضرت فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها)، معرفت و منزلت بیشتری می‌یابد و این نیست مگر برگرفته از ژرفنای کوثر حیات‌بخشی که عصاره‌ی خلقت است و زمین و زمان وامدار نوارنیت و کرامت اوست؛ همو که سرچشمه‌ی زلال آیه‌ی تطهیر است و باران همیشه‌جاری هدایتش ولایت ائمه معصومین(ع) است؛ همان ولایتی که برکاتش در انقلاب اسلامی استمرار یافت و امروز به برکت نظام اسلامی ما با همان شجره‌ی مبارکه‌ای پیوند دارد که تا ظهور آخرین حجت و ولی خدا، قائم آل محمد(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، بر وسعت بی‌کرانه‌ی زمین و زمان جاری و برقرار خواهد ماند.

اخبار مرتبط

ثبت نام ۲۴ هزار نفر در بخش آوایی مسابقات سراسری قرآن

آثار توحیدی خدای سبحان در جان امام حسین (ع) ظهور کرده است

در واقعه غدیر مدل حکمرانی اسلام رونمایی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha