تغییرات در مدیریت شهری عامل عدم تحقق بودجه 1400 بود

تغییرات در مدیریت شهری عامل عدم تحقق بودجه 1400 بود

به گزارش سراج24؛ محمد آخوندی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، در گفت‌وگویی درباره بودجه سال 1401 شهرداری تهران، اظهار کرد: شهرداری تهران بودجه‌ای که تقدیم شورای شهر کرد 56 هزار و 800 میلیارد تومان است، این بودجه نسبت به بودجه اصلاح شده 1400 شهرداری، 51 درصد افزایش داشته است.

وی گفت: باتوجه به اینکه دوره جدید مدیریت شهری بوده و این اولین بودجه‌ای است که مدیریت جدید ارائه می‌کند پیش‌بینی می‌شد تغییرات و حرکت جهشی در بودجه 1401 شهرداری دنبال شود، با همین رویکرد و برای اجرای برنامه‌های مدیریت شهر، بودجه 1401 افزایش داشته است.

آخوندی با اشاره به اینکه اگر به بودجه 1400، که 48 هزار و 800 میلیارد تومان بود، نگاه کنیم درصد افزایش زیاد نبوده و کمتر از 20 درصد است، تصریح کرد: بودجه 1401 دارای نکات مثبتی است به عنوان مثال اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای رشد خوبی داشته و صددرصد نسبت به بودجه 1400 افزایش یافته است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: در حوزه حمل و نقل و عمرانی شاهد افزایش خوبی در بودجه 1401 هستیم چراکه این حوزه جزو مشکلات اصلی شهر تهران است.
وی بیان کرد: در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر، بعد از آن در کمیسیون تلفیق و در نهایت در صحن شورای شهر باید بودجه 1401 بررسی شود تا ببینیم این بودجه تا چه اندازه‌ قابلیت تحقق دارد و این احتمال نیز وجود دارد که تغییراتی در رقم پیشنهادی شهرداری برای بودجه ایجاد شود.

آخوندی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه چه قدر احتمال می‌دهید بودجه پیشنهادی شهرداری قابلیت تحقق داشته باشد؟ باتوجه به اینکه بودجه 1400 کمتر از این عدد بود اما محقق نشد، گفت: شرایط سال 1401 به دلایل مختلفی با شرایط سال 1400 متفاوت است؛ در حال حاضر در دوره جدید مدیریت شهری هستیم و مدیران جدید برنامه‌‌ریزی‌هایی داشته‌اند تا با توان بیشتری کنند ورود داشته باشند، علاوه بر این در حوزه شهرسازی، که اصلی‌ترین محل درآمدزایی مدیریت شهری جدید است، قرار بر این است تحولاتی رخ دهد که باعث افزایش درآمدهای شهرداری خواهد شد. همچنین وضعیت اقتصادی کشور پیش بینی شده سال آینده در شرایط مناسب‌تری قرار گیرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران افزود: از شهرداری تهران توقع داریم تلاش بیشتری برای تحقق بودجه داشته باشد و اینکه بودجه 1400 محقق نشد به این دلیل است که بخشی از سال به تغییر مدیران شورا و شهرداری گذشت و زمانی هم صرف انتصابات و چینش مدیران شد و همین مسئله باعث شد که نشود کار زیادی انجام شود.

وی با بیان اینکه شهرداری امسال بیشتر به دنبال نگهداشت شهر و حل مشکلات موجود بود اما برای سال آینده با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شاهد رشد بیشتری خواهیم بود، اضافه کرد: همچنین تورم 25 درصدی پیش بینی شده برای سال آینده را در بودجه پیشنهادی شهرداری در نظر بگیریم باید بودجه 1401 افزایش داشته باشد.

آخوندی گفت: عدد پیشنهادی شهرداری برای بودجه سال آینده هنوز عدد مورد تائید شورای شهر تهران نیست و فعلا باید بررسی‌های لازم باید صورت گیرد تا در نهایت ببینیم چه رقمی به تائید می‌رسد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره توجه به معضل آلودگی هوا در لایحه بودجه 1401 شهرداری تهران، خاطرنشان کرد: در حوزه حمل و نقل و ترافیک شهرداری بودجه خوبی را دیده و افزایش قابل توجه داشته است، مشکلات فعلی در حوزه آلودگی هوا و حمل و نقل که در یک‌سال اتفاق نیفتاده که یک‌ساله هم حل شود، اصلی‌ترین راه برای حل ترافیک و آلودگی هوا، توسعه حمل و نقل عمومی است و دولت‌ها باید کمک داشته باشند هرچند دولت در لایحه بودجه 1401 خود توجهی به این مسئله نداشته است اما شهرداری سعی داشته با افزایش بودجه مناسب قدم‌های خوبی برای توسعه مترو و اتوبوس بردارد که بودجه پیش بینی شده، عدد خوبی برای رفع مشکلات این حوزه است.

اخبار مرتبط

مهلت یک ماهه شهرداری تهران برای نامگذاری معابر به نام شهدا

جزئیات واگذاری ورزشگاه‌های تهران به استقلال و پرسپولیس

چمران: برای بهبود شرایط تهران باید فکر کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha