آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی: بانک‌ها‌ مجاز به دلالی ‌نیستند‌

آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی: بانک‌ها‌ مجاز به دلالی ‌نیستند‌

به گزارش سراج24؛ آیت الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در خطبه های نمازجمعه اراک با اشاره به دیدار اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی با برخی مراجع عظام تقلید در شهر مقدس قم اظهار داشت: اجرای قانون بانکداری اسلامی از مهمترین انتظارتی است که از سیستم اقتصادی و بانکی کشور وجود دارد چراکه براساس قانون مصوب بانکداری اسلامی بانک‌ها مجاز به وام های صوری نبوده و وام باید واقعی باشد زیرا متاسفانه برخی بانک‌ها روی کاغذ مسئله را درست می‌کنند اما بازهم بهره روی بهره می‌گیرند.

وی افزود: بانک‌ها حق دلالی در زمین، ارز و.. را ندارند طوری که بانک های خصوصی طی 3 سال گذشته با استفاده از فرصتی که گرانی ارز به وجود آورد یکصد و سه میلیارد سود بردند این درحالیست که در دنیا به ازای هر 100 هزار نفر یک شعبه بانک وجود دارد اما در کشور ما برای هر 3000 نفر یک شعبه داریمکه باید پرسید چرا باید وضعیت این چنین باشد؟

دری نجف آبادی تصریح کرد: امیدواریم با توجه به دستورات اخیر رئیس‌جمهور به بانک‌ها شاهد اصلاح نظام بانکی باشیم زیرا نظام بانکی باید در راستای عدم خلق پول، عدم حاکمیت ربا و خدمت به مردم و کشور عمل کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به کشور روسیه اظهار داشت: سیاست نه شرقی و نه غربی جمهوری اسلامی ایران هیچگاه تغییر نمی‌کند اما آمریکایی‌ها باید بدانند که ما ملتی دست بسته ای نیستیم و توان بهره گرفتن از ظرفیت‌های موجود را به خوبی داریم.

وی افزود: ایران در دولت جدید عضو شانگهای شد و با توجه عضویت قبلی در سازمان‌ اکو و اتحادیه اوراسیا خیلی از کارهای مشترک ما به‌صورت دوجانبه و چندجانبه با روسیه، چین، همسایگان و سایر کشورها می‌تواند منشأ اثر باشد.

دری نجف آبادی بیان کرد: بنابراین باید هوشیارانه و حکیمانه از همه ظرفیت‌های استفاده کرد چون دیگر کشورها روی این روابط ما حساب می‌کنند و آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و غربی‌ها می‌بینند که جمهوری اسلامی از منافع خود دفاع می‌کند و کشورهای طرف برجام باید چشمان خود را باز کنند، جمهوری اسلامی اگر نتواند از طریق برجام منافع خود را تأمین کند راه‌هایی دیگری دارد و این‌طور نیست که ما دست‌بسته باشیم.

دری نجف‌آبادی همچنین با اشاره به وقوع سیل در برخی مناطق کشور در روزهای گذشته گفت: با خانواده‌های آسیب‌دیده اظهار همدردی می‌کنیم، متأسفانه یکی از مشکلات این است که هم‌ظرفیت سدها کم است و هم‌خانه‌های این مناطق و بیشتر مناطقِ حاشیه‌ای کشور از استحکام لازم برخوردار نیست.

امام جمعه اراک با اشاره به ضرورت توجه به ظرفیت های کشور و وقوع حوادث طبیعی اخیر گفت: آبخیزداری و آبخوان‌ها ازجمله مسائل واجبی است که باید جدی گرفته شود، در قانون برنامه ششم هم یکی از مسائل مهم همین آبخیزداری بود که اگر این کار با جدید انجام شود هنگام بارندگی‌ها با سیل مواجه نخواهیم بود.

وی افزود: یکی از دغدغه‌ها همواره این بوده که به مسئله حاشیه‌نشینی توجه شود، طبق آمارها 2 هزار منطقه حاشیه‌نشینی در کشور داریم و باید ساماندهی و آمایش مناسبی برای حل این معضل انجام شود و حتی در همین استان مرکزی اگر خدای‌ناکرده سیل شدیدی به وقوع بپیوندند روستاهای ما قابل دفاع نیستند بنابراین همه باید دست‌به‌دست هم بدهند تا مشکلات برطرف شود.

دری نجف آبادی اضافه کرد: فائق آمدن بر مشکلات شدنی است اما باید همت کرد با این حال متأسفانه برخی به دنبال تجارت هستند درحالی‌که باید به مردم خدمت کرد.

عضو خبرکان رهبری با اشاره به فرارسیدن ایام بابرکت میلاد حضرت زهرا(س) گفت: همواره باید قدرشناس حضرت زهرا(س) و اهل‌بیت (ع) باشیم و قدردان این موهبت باشیم که هدایتگر و راهنمای ما به سمت سعادت و موفقیت بوده و هستند که مهمترین درس این خاندان رسیدن به سعادت حیات و زندگی است.

وی ادامه داد: روزگاری طاغوت ذلت‌های بسیاری را بر کشور تحمیل کرد اما خداوند به برکت اهل‌بیت و انقلاب اسلامی ما را از شر آن دیکتاتوری نجات داد اما متأسفانه برخی که شاید آن روزها را ندیده اند قدر نمی‌دانند.

اخبار مرتبط

خاندوزی: بانک مرکزی در برخی شاخص‌ها از هدف جلوتر است/مهار قیمت در بازار خودرو و مسکن

بانک‌ها و سهمی که باید در تولید مسکن‌ پرداخت شود

دستگیری شبکه‌ای متشکل از عناصر مرتبط با خارج از کشور در استان مرکزی

0 نظر

ارسال نظر

capcha