یادداشت؛

«روایت وارونه» راهبرد اصلی رسانه سعودی

«روایت وارونه» راهبرد اصلی رسانه سعودی

به گزارش سراج24؛علیرضا پورجعفری: از جمله راهبردهای اصلی و اساسی در سیاست خارجی دولت سیزدهم، اتخاذ راهبرد توازن در سیاست خارجی و عمیق‌تر کردن پیوند ایران با همسایه‌های شرقی خود است؛ مساله‌ای که در دولت روحانی تحت تاثیر رویکرد افراطی و خوشبینانه به غرب، به طور چشم‌گیری رنگ باخته بود.

این مساله ریشه در تفکری دارد که معتقد است برای تحقق بُعدی از ابعاد پیشرفت کشور، میبایست نگاه یکسانی به ظرفیت‌های موجود در سایر کشورها داشت زیرا در غیر اینصورت نتیجه‌ای جز شرطی شدن حاصل نمی‌شود که نمونه‌ای از آن را در ماجرای خروج آمریکا از برجام شاهد بودیم.

در این فضا طرفداران خوشبینیِ افراطی به غرب، نسبت به این رویکرد جدید واکنش‌های منفی نشان داده و در تلاش هستند آن را در چارچوب‌های ساختگی خود مورد بحث و بررسی قرار دهند؛ نمونه بارز این مساله سفر اخیر رئیس جمهور ایران به روسیه است.

 سفری که در آن قرار است در خصوص امنیت منطقه‌ای، افزایش مراودات اقتصادی و مسائلی مانند این‌ها بحث و گفت‌وگو صورت گیرد اما رسانه‌های فارسی زبان وابسته به دولت‌های غربی و سعودی تلاش می‌کنند آن را طور دیگری روایت کنند.

در سفر اخیر، بازوی رسانه‌ای جریان غرب شبکه خبری فارسی زبان ایران اینترنشنال را به عنوان بازیگر اصلی انتخاب کرده است؛ این شبکه تلاش می‌کند تا در چارچوب عدم اعتماد مردم ایران به روسیه و زدن برچسب وابستگی مسئولان ایران به این کشور، سفر فوق را بازنمایی کند.

این در حالیست که اولاً نشانه های علمی و پژوهشی از عدم اعتماد مردم ایران نسبت به روسیه و ظرفیت های آن وجود ندارد، در ثانی اساساً دال مرکزی تفکر سیاسی در جمهوری اسلامی استقلال و روی پای خود ایستادن است؛ هرچند که در فضای روابط بین‌الملل و سیاست خارجی، روسیه به عنوان شریک استراتژیک جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

با این وجود اجرای دو چارچوب عدم اعتماد مردم ایران به روسیه و وابستگی ایران به این کشور در دستور کار ایران اینترنشنال قرار دارد که اجرای این سیاست نیز بر عهده کارشناسان ثابت این شبکه است که در همه برنامه‌ها با موضوعات متفاوت حضور دارند.

باید گفت که شبکه تلویزیونی سعودی ایران اینترنشنال، در پوشش سفر اخیر آیت‌الله رئیسی به روسیه تلاش دارد با ارائه روایت‌های وارونه و جعلی از اصل ماجرا، فرع را بر اصل غلبه داده تا دِین خود را به اربابان لندن و ریاض نشین خود ادا کرده باشد.

اخبار مرتبط

تصمیم سخت واشنگنتن

«واگنر»‌‌ها از کریمه تا بانگی

اوکراین ؛ دروازه نظم جدید جهانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha