با شهدا؛

زندگینامه شهید غلامعلی دریانورد

زندگینامه شهید غلامعلی دریانورد

به گزارش سراج24؛ شهید غلامعلی دریانورد بیستم مهر 1340ه ش در بندر ترکمن به دنیا آمد.او در خانواده‌ای‌ متوسط متولد شد.مادرش سید بود و با دلسوزی و مهربانی غلامعلی را تربیت کرد.
خواهرش می گوید:" کودکی شیرین و خواستنی بود ,و چهره‌ای مظلوم داشت , پدر و مادرم از بچه‌گی علاقة زیادی به او داشتند و سعی می‌کردند تمام وسایل را حتی او را فراهم کنند تا هرگز کمبودی در زندگی نداشته باشد . "

* نوجوانی

غلامعلی وقتی سن نوجوانی رسید , خوش برخورد , مومن و معتقد به دین اسلام بود و حجب و حیای مخصوصی در نگاه و رفتارش دیده می شد.
خواهرش می گوید:" هرگز دروغ نمی‌گفت و حرف بزرگترها را گوش می‌کرد , حرف زشت به زبان نمی‌آورد و برای همه احترام قائل بود."
اودوران دبستان و راهنمایی را در شهر بندرترکمن به اتمام رساند و دوران دبیرستان را در هنرستان صنعتی گرگان ودر رشته برق سپری کرد. دوران تحصیلات دوره دبیرستان غلامعلی همزمان بود با سالهای پایانی و نفس گیر مبارزه با حکومت پهلوی ,با اوج‌گیری انقلاب اسلامی به رهبری پیامبر گونه امام خمینی(ره) ,غلامعلی نیز مانند مردم خداجوی ایران به سیل خروشانی پیوست که می رفت تا ریشه استبداد ووابستگی ایران بزرگ را برای همیشه قطع کند.

* مبارزه با طاغوت

او در تمام عرصه های مبارزه با حکومت طاغوت شرکت فعال داشت و هرگز دست از مبارزه بر نکشید.افشا سازی مفاسد بی شمار حکومت پهلوی وروشنگری های او درقالب نشریه های تهیه شده با ابزار اولیه در کناراطلاعیه ها وپیامهای حضرت امام(ره)نقش مهمی در آگاهی مردم بندرترکمن وگرگان داشت.
برادرش می گوید:" تا پیروزی انقلاب فعالیت فراوانی داشت و حتی یادم هست که در روز پنجم آذر در گرگان که روز خونینی بود شرکت کرد. هرگز دست از مبارزه بر نمی‌داشت ,از مواجه شدن با خطر ترسی نداشت, هرگز دوست نداشت بی‌تفاوت از کنار اینهمه بی‌عدالتی و ظلم و ستم راحت بگذرد ."
بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با تشکیل انجمن اسلامی در بندر ترکمن شروع به فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی کرد و از بسیجیان و جهادگران کارآمد شد .او اقدام به پخش و تهیه نشریه‌ای به نام ندای کودک کرد . تمام مطالب آن راخودش  تهیه و منتشر می‌کرد .

* حضور در جهاد سازندگی

با فرمان تاریخی امام وترغیب جوانان به سازندگی روستاهاو مناطق محروم کشور به جهادسازندگی سابق پیوست و در مدت خدمت خود در این نهاد خدمات شایانی از خود به یادگار گذاشت.
او در جهاد سازندگی هم دست از کارهای فرهنگی برنداشت وبا انتشار نشریه‌ها و جزوات سعی و کوشش فراوانی  در محو آثار شوم باقیمانده از دوران ستم شاهی و اشاعه فرهنگ اسلام ناب محمدی داشت.

* دوران جنگ

خدمت 2 ساله غلامعلی دریا نورد در جهاد سازندگی بسیار موفقیت آمیز بود ,با عزیمت به خدمت مقدس سربازی وحضور در یگان هوا برد شیراز دوران نقش آفرینی اودر جبهه‌های جنگ آغاز شد.
غلامعلی پس از پایان خدمت سربازی اش از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گرگان وبه صورت داوطلبانه برای مبارزه با گروهک‌های داخلی و دشمنان خارجی انقلاب اسلامی به کردستان رفت. او در سپاه بوکان به مبارزه با ضدانقلاب پرداخت.مدتی از حضورغلامعلی در جبهه کردستان می گذشت که به عنوان فرمانده گردان ویژه نبی اکرم (ص)منصوب شد.

* خاطره مادر شهید و شهادت

مادر شهید می گوید:" خیلی کم و هر چند وقت یکبار به دیدن ما می‌آمدو یا از طریق تلفن تماس می‌گرفت و خبر سلامتی خود را به ما اعلام می کرد. همیشه در تمام عملیات موفق و سربلند بود ,وقتی برای آخرین بار به دیدن ما آمد به همه فامیل و دوستان و آشنایان سرزد و از حال همه جویا شد و از من و خواهرم خواست که با هم به زیارت امام رضا(ع) برویم . هر جا که می‌رفت به همه می‌گفت که انشاءالله این دفعه شکلات پیچ پیش شما می‌آیم . از شهادت هراس نداشت و باعث افتخار او بود. وقتی که برای آخرین بار به جبهه رفت مدتی بعد خبر آوردند که در یکی در درگیری با ضدانقلاب به شهادت رسیده است. دوستانش می گفتند قبل از شهادت‌ به حمام رفته بود و غسل شهادت کرده بود و لباس نوپوشیده بود و آماده شهادت شده بود ,او می دانست که در این عملیات به شهادت می رسد." سرانجام غلامعلی دریا نورد پس از سالها مجاهدت وتلاش در راه اعتلای اسلام ناب محمدی در در چهارم تیر ماه 1363 به درجه رفیع شهادت رسید.

وصیت‌نامه و نامه‌های به جامانده از شهید

وصیت نامه سردار شهید:
 " به همه اعضای خانواده سفارش می کنم که در مراسمات مذهبی شرکت فعال داشته باشید. مبادا بعد از شهادت من چیزی بگوئید که دشمنان اسلام شاد شوند، هیچوقت دنبال مادیات نروید، امانت داری را پیشه خود کنید. نماز را در اول وقت بخوانید
برای عمران و آبادانی ایران زمین و برای پیروزی ایران در جنگ بکوشید.
«اگر من به شهادت رسیدم»
همانطوری که در قرآن آمده صبر را پیشه کنید و با زیردستان مهربان باشید."

نامه شهید به پدر و مادرش

در پایان، از خدواند متعال می‌خواهیم بر درجات این شهید بزرگوار و سایر شهدای عزیزمان بیفزاید و از شهیدان تقاضا داریم دست‌هایمان را بگیرند که دست‌هایمان خالی است...

* مجموعه تصاویر

اخبار مرتبط

برگزاری مراسم شهادت امام صادق(ع) در شهرری

پژوهشگر، خطیب و استاد اخلاقی که تواضع، ویژگی مثال زدنی‌اش بود

روح آیت‌الله فاطمی‌نیا به ملکوت اعلی پیوست + زندگینامه مختصر

0 نظر

ارسال نظر

capcha