انتقاد سعید محمد از عدم تحویل شهرهای جدید و بنادر به مناطق آزاد

انتقاد سعید محمد از عدم تحویل شهرهای جدید و بنادر به مناطق آزاد

به گزارش سراج24؛ به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، سعید محمد در سومین گردهمایی ائمه جمعه مناطق آزاد کشور گفت: مقام معظم رهبری در بیانات سال‌های قبل اهدافی همچون تولید، صادرات و ارزآوری را از جمله موارد مورد انتظار مناطق آزاد بیان کرده بودند، این در حالی است که کلاً ۲ درصد صادرات، ۷ درصد سرمایه گذاری و یک درصد از تولید کشور برای این مناطق است که نشان می‌دهد تا کنون این مناطق آن طور که باید به اهداف خود نرسیده اند.

وی یادآور شد: اکثر کشورها از ظرفیت مناطق آزاد بیشترین بهره را برای منافع کشورشان برده اند، ۷۵ درصد از اقتصاد چین در مناطق آزاد این کشور است و مناطق آزاد موتور پیشران امارات هستند، عمده مشوق‌های معمول مناطق آزاد در سطح دنیا هم مشوق‌های مالیاتی و گمرگی است.

مشاور رئیس جمهور بیان کرد: هم اکنون ۲۵۰۰ واحد تولیدی در مناطق آزاد و ویژه فعالیت دارند که اکثراً از مجموعه‌های خوب کشور هستند، ولی به خاطر حذف مشوق‌ها همه گرفتار شده اند، با حذف مشوق‌ها دیگر مجموعه‌ای به مناطق آزاد نخواهد آمد، آنها که آمده اند هم خواهند رفت، برای ادامه فعالیت مناطق آزاد باید به اصل قانون اداره کرد این مناطق رجوع کرد.

* برخی تولیدکنندگان در مناطق آزاد دو تا سه بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند!

محمد افزود: هم اکنون برخی واحدهای تولیدی در مناطق آزاد دو بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند، یک بار پس از خرید مواد اولیه که قصد ورود آنها را به منطقه دارند و یک بار حین خروج محصول تولید شده در منطقه، شرکتی بود که سه بار مالیات می‌داد، این در حالی است که تولید کنندگان در سرزمین اصلی یک بار مالیات بر ارزش افزوده می‌دهند.

وی ادامه داد: مطابق قانون دولت باید هزینه تأسیس زیر ساخت‌های مناطق آزاد را تأمین کند اما تاکنون صورت نگرفته، ۷ منطقه آزاد جدید هم تأسیس شده است.

* قرار بود دستگاه‌ها اختیارات خود را به مناطق آزاد تحویل دهند اما…

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: ماده ۶۵ از قوانین مناطق آزاد مترقی جهان الگو گرفته شده است و مطابق آن همه امورات مناطق آزاد به جز موارد نظامی و امنیتی با مدیرعامل منطقه است. دو مرتبه این موضوع در حضور رئیس جمهور مطرح شده که هر دو بار تأیید و حمایت کرده است، ولی دستگاه‌ها به شرایط کنونی خو دارند و اختیارات را واگذار نمی‌کنند، طبق قانون باید بنادر، شهرهای جدید و دستگاه‌های خدمت رسان در مناطق آزاد تحویل ما بشوند.

محمد تصریح کرد: هم اکنون بیست و چند دستگاه در مرزها حضور دارند، عملکرد هماهنگ هم ندارند لذا در عمل مانع تولید و صادرات شده اند.

مشاور رئیس جمهور بیان کرد: به ویژه در حوزه موضوعات فرهنگی مناطق به کمک شما نیازمندیم، باید راهکارهای مناسب و غیر کلیشه‌ای برای موضوعات یافت، تا باورها تقویت نشوند مشکلاتی از جنس فرهنگی حل نخواهند شد.

محمد تصریح کرد: در مناطق آزاد همواره عمده توجه معطوف به توسعه اقتصادی بوده لذا ابعاد فرهنگی و اجتماعی صدمه دیده اند، هر جا صنعت و اقتصاد بدون پیوست‌ها حضور یافته آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی ایجاد کرده، به مجموعه در حال احداث پتروشیمی چابهار گفتیم باید تا حد ممکن از بومیان منطقه استفاده کنند، مهاجرت کمتر تبعات و آسیب‌های اجتماعی کمتر را در پی خواهد داشت.

* ساکنان برخی مناطق آزاد ۲۰ سال بود که مدیرعامل منطقه را ندیده بودند

وی اظهار داشت: مسئولان در مناطق آزاد از مردم دور افتاده اند، در سفرها اکثراً سعی می‌شود دیدارهای مردمی داشته باشیم افراد می آیند و بعضاً با نگاه در ابتدا منفی مشکلات خود را مطرح می‌کنند، طبیعی هم هست زیرا طی ۲۰ سال گذشته مدیرعامل منطقه را هم ندیده اند چه رسد به دبیر شورایعالی مناطق، ولی بسیاری از مشکلاتی که دارند حتی بدون هزینه کردهای خاص نیز قابل حل شدن هستند و کارها جلو می‌رود.

* اشرافی گری در مناطق آزاد ممنوع / ‏‬ آسانسور شخصی نداریم

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی بیان کرد تصریح کرد: روحیه اشرافی گری نباید در مناطق آزاد جایی داشته باشد، برای تردد کاروان راه بیندازیم، آسانسور شخصی داشته باشیم که کم کم کارمندان مجموعه خودمان هم مدیران را نبیند و برخوردهای توأم با تفرعن جایی در مناطق آزاد ندارد.

* وضعیت بهداشت و درمان مناطق آزاد مطلوب نیست

محمد افزود: وضعیت بهداشت و درمان در مناطق آزاد اصلاً مطلوب نیست، کیش که نگین مناطق آزاد کشور است تنها یک بیمارستان خصوصی دارد که آنجا هم تعرفه‌ها اینقدر بالا هستند که مردم عادی امکان استفاده ندارند، به دنبال اخذ مجوز تأسیس بیمارستان علوم پزشکی در مناطق اروند و چابهار هستیم تا وضعیت درمانی بهتر شود، طرح‌هایی برای ایجاد بیمارستان و دهکده‌های سلامت در مناطق آزاد نیز در دست بررسی هستند.

* پول فروش ساختمان لوکس منطقه آزاد اروند صرف راه اندازی سیستم دفع فاضلاب می‌شود

وی گفت: به پرسنل مان در منطقه آزاد اروند گفتیم به ساختمان قدیمی بروند تا ساختمان جدید برای تحصیل ۲ هزار دانشجوی عراقی و ارز آوری حاصل از حضور آنان استفاده شود که برخی مخالفت‌ها راه افتاد، در حالی که پول فروش آن ساختمان صرف ایجاد جاده، لوله کشی و تأسیس سیستم دفع فاضلاب برای مردم همان منطقه خواهد شد.

* ویلاهای لاکچری قشم فروخته می‌شود

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی ویژه اقتصادی تصریح کرد: در قشم ۵ تا ۶ ویلای لاکچری داشتیم که به فروش گذاشته شدند تا پول آنها صرف ایجاد پل ارتباطی خلیج فارس شود.

اخبار مرتبط

شورای عالی دریایی کشور به ریاست رئیس جمهور تشکیل می‌شود

جزئیات تشدید نظارت‌ها بر بازار شب عید

تمرکز روی بندر چابهار افزایش می‌یابد/ دنبال جهش اقتصادی به نفع مردم هستیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha