اعطای ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات به بهبودیافتگان مواد مخدر در همدان/ افزایش زمان نگهداری معتادین متجاهر

اعطای ۱۷ میلیارد تومان تسهیلات به بهبودیافتگان مواد مخدر در همدان/ افزایش زمان نگهداری معتادین متجاهر

به گزارش سراج24 از همدان، حمزه عبدکوند ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع مواد مخدر گستره جهانی دارد و متاسفانه قاچاق مواد مخدر دومین فعالیت پرسود اقتصادی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی قانونی برای مبارزه مواد مخدر وجود دارد و تکلیف مشخص است گفت: قبلا معتاد مجرم شناخته می‌شد اما از دهه ۸۰ به بعد به عنوان بیمار شناختند تا درمان و بازگشت این افراد به جامعه مورد توجه باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با اشاره به اینکه نگاه جمهوری اسلامی ایران به فرد معتاد برگرفته از تعالیم قرآنی است که احیای انسان قلمداد می‌شود افزود: طبق بیانات مقام معظم رهبری نجات یک فرد معتاد نجات جامعه است.

وی با بیان اینکه اعتیاد مواد مخدر یک آسیب اولویت‌دار است اما متاسفانه این مسئله نهادینه نشده است گفت: اعتیاد و مواد مخدر در کمین خانواده و جامعه است و باید نگاه همه جانبه به آن داشت و گام‌های محکمی در ریشه‌کنی برداریم تا از سایر آسیب‌ها نیز در امان بمانیم.

عبدکوند با اشاره به اینکه ایران ۹۵۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد، کشوری که کشت فراوانی در مواد مخدر دارد افزود: این مسئله نشان می‌دهد که به سادگی نمی‌توان به مبارزه با مواد مخدر پرداخت که دخالت امریکا در افغانستان نیز کشت مواد مخدر را در این سرزمین دو برابر کرده است.

وی با اشاره به تقدیم ۴ هزار شهید از سوی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با مواد مخدر در راستای نجات جامعه ادامه داد: دشمن درصدد است ایران را به قهقرا بکشاند و بیشترین آسیب مواد مخدر نیز متوجه نوجوانان و جوانان است که باید هوشیار بود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با تاکید به اینکه از لحاظ فراوانی سنی بیشترین جمعیت گرفتار اعتیاد در کشور، افرادی با سنین ۳۰ تا ۴۰ سال هستند خاطرنشان کرد: اگر برای مبارزه با مواد مخدر درک مشترک و گفتمان مشترک نباشد نمی‌توان به مقابله با آن پرداخت.

وی یادآور شد: با توجه به پرسش از جامعه آماری ۲۰ هزار نفر از معتادین سطح کشور، ۸۴ درصد از آنها اذعان کرده بودند که قبلا شغل داشتند و با اعتیاد شغل خود را از دست دادند، بنابراین نمی‌توان گفت که نبود شغل عامل اصلی اعتیاد است.

عبدکوند با اشاره به اینکه وجود اختلاف سلایق در بین خانواده‌ها طبیعی است اما باید آرام‌سازی جوانان و حمایت از آنها در عدم گرایش به اعتیاد، مورد توجه باشد عنوان کرد: طرح یاریگران زندگی، مشارکت اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد در راستای مبارزه با مواد مخدر در سطح کشور اجرایی می‌شود که امیدواریم موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه رکن اصلی پیشگیری از مواد مخدر آموزش است و آموزش هزینه نیست و سرمایه‌گذاری است که هزینه‌های درمان و بازگشت به زندگی معتاد را کم خواهد کرد گفت: دروازه مواد مخدر سیگار است که باید تلاش کرد کمتر جوانان به سمت آن گرایش یابند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با بیان اینکه به دنبال دانشگاهی عاری از مصرف دخانیات و مواد مخدر هستیم افزود: آموزش و آگاه‌سازی در حوزه دانشگاه‌ها و مدارس مورد توجه است.

وی با اشاره با اینکه توجه ما در حوزه اعتیاد بعد از محیط آموزشی محیط کارگری است گفت: مشارکت اجتماعی در محلات و تقویت شورای محلات شهرداری در راستای مبارزه با مواد مخدر نیز حائز اهمیت است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با اشاره به اینکه حساس‌سازی جامعه در درمان معتادین باید مورد توجه باشد و خانواده‌ها و همسایه‌ها از این موضوع به راحتی عبور نکنند گفت: در سطح استان همدان ۱۵۵ مرکز درمان اعتیاد فعال است که ۵۵ مرکز خصوصی اداره می‌شود.

وی از وجود دو مرکز خصوصی و در مجموع سه مرکز حوزه ترک اعتیاد زنان در استان خبر داد و افزود: مرکز آموزش فنی حرفه‌ای موظف است به بهبودیافتگان اعتیاد با داشتن گواهی بهبودی، مهارتی رایگان بیاموزد.

عبدکوند با بیان اینکه دولت ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات با سود چهار درصد با داشتن گواهی بهبودی به بهبودیافتگان اعتیاد اعطا می‌کند گفت: قانون نگهداری معتادین متجاهر در مراکز ماده ۱۶ سه ماه است اما با دستور قضایی ۶ ماه می‌شود که با اجرای طرح پاکسازی به یک سال هم می‌رسد تا بهبودی کامل حاصل شود.

وی با اشاره به اینکه دو مرکز ماده ۱۶ در استان فعال است و خدمات رایگان ارائه می‌دهد عنوان کرد: ۶ مرکز ترک اعتیاد دولتی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی نیز در استان خدمات رایگان ارائه می‌دهند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان از آغاز طرح جمع‌آوری، ساماندهی و صیانت معتادین متجاهر در استان با همکاری دستگاه‌های مربوطه و سازمان‌های مردم نهاد خبر داد و گفت: آمار رسمی از معتادین در استان وجود ندارد اما در قالب طرح پاکسازی معتادین متجاهر، تمام آنها جمع‌آوری خواهند شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات خود اشتغالی در استان به بهبودیافتگان اختصاص یافت افزود: در این بین برای ۳۶۴ نفر شغل ایجاد شد.

عبدکوند با اشاره به حمایت کارفرمایانی در استان از بهبودیافتگان مواد مخدر گفت: دولت نیز چند ماه بیمه بهبودیافتگان را برای این دسته از کارفرمایان رایگان کرده است.

وی با بیان اینکه هماهنگی، نظارت و ارزیابی اقدامات ناجا و بهزیستی بر عهده شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است افزود: خوشبختانه با توجه به اقدامات صورت گرفته نرخ بروز و شیوع اعتیاد استان در کشور کاهش یافته که این آمار در کشور ۵.۹ درصد و در استان ۲.۴ درصد است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان با اشاره به اینکه بیشترین فراوانی کشفیات مواد مخدر به تریاک با ۳۵.۶۶ درصد و هروئین ۲۸ درصد است عنوان کرد: اعتیاد آسیب اجتماعی و ناهنجاری است که متاسفانه به فرهنگ قالب تبدیل شده و باید در راستای ریشه‌کنی آن در جامعه تلاش کرد.

اخبار مرتبط

وزیر امور اقتصادی و دارایی: تغییر سیاست حمایتی دولت مورد اجماع کارشناسان اقتصادی است

در اختیار قراردادن یارانه‌ها به صورت مستقیم باعث افزایش قدرت خرید مردم می‌شود

افزایش چهار برابری اعتبار دامدار کارت در لرستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha