یادداشت؛

تلاش بارزانی برای بسط نفوذش در اقلیم کردستان عراق

تلاش بارزانی برای بسط نفوذش در اقلیم کردستان عراق

به گزارش سراج24؛ پس از پشت سرگذاشتن دوران پر هیاهوی انتخابات پارلمانی عراق که پیش از برگزاری آن، با اعتراضات گسترده مردمی همراه بود و با مشارکت پایین مردم در پای صندوق های رأی به یکی از کمرنگ ترین انتخابات های این کشور بدل شد و پس از آن نیز با اعلام نتایج اولیه انتخابات صحنه درگیری ها و ناآرامی های خیابانی شد، دادگاه فدرال آن کشور با نهایی دانستن رأی اعلامی بر تمام صحبت ها و کش و قوس های سیاسی پایان داد.

مردم عراق با مشکلات متعدد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و البته اجتماعی در کنار معضلات امنیتی ناشی از اقدامات بقایای عناصر گروه های تروریستی چون داعش دست به گریبان هستند و این انتظار را به درستی از مسئولان خود دارند که بتوانند در پارلمان و دولت آینده از مشکلات آنها بکاهند.

اما در این میان برخی شخصیت ها و بازیگران تاثیرگذار داخلی آن کشور فارغ از شیعه، سنی و کرد نیز وجود دارند که منافع فردی/جناحی خود را مقدم بر منافع ملی می دانند.

یکی از آن افراد کسی نیست جز مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق که تلاش های گسترده ای را به منظور بسط تسلط خود بر منطقه اقلیم انجام میدهد.

از جمله اقدامات بارزانی، تحمیل خواسته های خود به مردم کردستان عراق است.

رهبر حزب دموکرات کردستان عراق این روزها با گزینه برهم صالح به عنوان رئیس جمهوری عراق به عنوان نماینده ای از حزب اتحادیه میهنی کردستان مخالفت می کند و به گفته برخی کارشناسان این مخالفت از سر موضوعات شخصی است.

با نگاهی به وضعیت فعلی میتوان متوجه شد که حزب اتحادیه میهنی از شانس خوبی برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق برخوردار است.

آنها ابزار مختلفی برای مقابله با اقدامات تمامیت خواهانه بارزانی و حزب دموکرات کردستان دارند، از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد که اتحادیه میهنی میتواند به پارلمان جدید یا دادگاه عالی فدرال عراق بگوید که دیگر نمی خواهد جزئی از اقلیم کردستان عراق باشد.

آنها می توانند از دولت مرکزی بغداد این مطالبه را داشته باشند که دیگر به طور جداگانه بودجه دریافت کنند، این بدان معنا خواهد شد که دومین حزب قدرتمند اقلیم کردستان گامی در راستای تضعیف منطقه اقلیم بر خواهد داشت.

هیچ یک از این موارد مطرح شده قطعا دلخواه بارزانی و حزب دموکرات نبوده و نخواهد بود.

از طرف دیگر، مسعود بارزانی و خاندان وی که بر اربیل و اقلیم کردستان عراق مسلط شده اند از محبوبیت و پایگاه مردمی مناسبی برخوردار نیستند. 

خانواده و نزدیکان بارزانی روزانه با افشاگری های مختلفی از فسادهای خود مواجه می شوند که همین امر سنگ بنای اعتراضات اخیر مردم اقلیم کردستان بوده است که وضعیت نامناسبی از زندگی را تجربه می کنند. 

هفتاد الی هشتاد درصد از مهاجرینی که چندی پیش به مرز بلاروس عزیمت کرده بودند از کردهای اقلیم کردستان عراق بودند که علت آن هم وضعیت نامناسب زندگی در آن منطقه برای آنها از منظر سیاسی، اقتصادی و ... بوده است. 

بنابراین، اگر بارزانی که این روزها در سودای ائتلاف با «مقتدی صدر» و «محمد الحلبوسی» است تا بلکه بتواند به اهدافش دست یابد این احتمالات و بیشتر از آنها را در نظر داشته باشد که دارد، میتوان اینطور نتیجه گرفت که وی نیز از نتیجه گرفتن اقداماتش مطمئن نیست و شاید صرفا به دلیل نمایش اقتدار و تمامیت خواهی وی است. 

در پایان این را هم اشاره کنیم که وضعیت فعلی عراق و اقلیم کردستان آن کشور چندان مناسب نیست و این را میطلبد که تمام عقلای آن کشور اعم از شیعه، سنی و کرد در راستای تامین حداکثری منافع و امنیت ملی عراق گام برداشته و از اقداماتی که صرفا منافع فردی و حزبی آنها را تامین می کند بپرهیزند.

 

اخبار مرتبط

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست

دولت جدید در عراق و مانعی به نام صدر

آقای فروشنده

0 نظر

ارسال نظر

capcha