بانویی که بیش از 700 زوج را راهی خانه بخت کرد

بانویی که بیش از 700 زوج را راهی خانه بخت کرد

به گزارش سراج24؛ رقیه وکیلی: در دین مبین اسلام همواره تاکید فراوانی بر اهمیت و جایگاه ازدواج شده است تا جایی که پیامبر اکرم (ص) ازدواج را کامل کننده دین معرفی کرده و خارج شدن از آن را موجب بیرون افتادن از امت اسلام می‌دانند.

در این راستا معرفی و به هم رساندن ۲ جوان، اهمیت و ارزش والایی در دین اسلام دارد که دارای پاداش‌های اخروی و دنیوی فراوانی است امروزه تغییر سبک زندگی در جامعه و گسترش فضای مجازی و در عین حال کاهش ارتباطات خانوادگی باعث شده تا بسیاری از جوانان شایسته فرصت معرفی و حضور در جامعه به قصد ازدواج را پیدا نکنند.

بنابراین توجه به جایگاه فضیلت واسطه‌گری در ازدواج از منظر آیات و روایات، یکی از مهمترین مقدمات توسعه فرهنگی است واسطه‌گری در ازدواج، از مؤثرترین راه‌های رونق بخشی به روند ازدواج و بهبود سطح کیفی آن در جامعه بوده و  توجه و احیاء دوباره این سنت حسنه، نیازمند شناخت اهمیت و ارزش وساطت است.

در این میان یکی از مطالبات اصلی مقام معظم رهبری از مسوولین ازدواج جوانان بوده است و مقام معظم رهبری در خصوص مسأله مهم ترویج ازدواج در کشور و به ویژه نقش دیگران در وساطت و معرفی دختران و پسران به یکدیگر فرمودند، رسم خواستگاری رفتن و وساطت کردن برای ازدواج دختران متأسفانه کمتر شده است، این چیز لازمی است. افرادی هستند، سابق معمول بود و حالا هم باید این رواج داشته باشد با کثرت نسل جوان در جامعه ما، پسرهایی را می‌شناسند به خانواده دختر معرفی کنند، دخترهایی را می‌شناسند به خانواده پسر معرفی کنند، امر ازدواج را تسهیل و آماده‌سازی کنند، این کارها را بکنند.  

این سنت کمابیش در خانواده‌ها جریان دارد اما بانویی در ارومیه این سنت را در حد اعلا اجرا کرده است به طوری که در طول ۲۰سال موفق شده بیش از ۷۰۰زوج را به هم برساند.

خبرنگار فارس در گفت‌وگو با این فعال فرهنگی و اجتماعی خانم نرگس شجاعی به بررسی موضوع واسطه‌گری در ازدواج و از تجربیات چندساله‌ای  واسطه‌گری ازدواج پرداخته است.

*لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چند سال است که در امر واسطه‌گری ازدواج فعالیت می‌کنید؟

شجاعی: نرگس شجاعی هستم و مدت بیست سال است به لطف و عنایت خداوند متعال  به عنوان یک واسطه‌گر در امر ازدواج جوانان فعالیت کرده اقدامات فراوانی برای پیوند جوانان انجام داده‌ام.

*تاکنون چه تعداد اعداد از افراد را با هم آشنا کرده‌اید که منجر به ازدواج شده است؟

شجاعی: طی این ۲۰ سال باعث آشنایی تعداد زیادی از جوانان شده‌ایم که شمار آنان از دست خارج شده است اما بیش از ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر از این معرفی‌ها منجر به ازدواج شده است.

*رنج سنی افرادی منجر به ازدواج شده در چه حدودی است؟

شجاعی: بنده در هر رنج سنی به عنوان یک واسطه‌گر باعث ازدواج افراد شده‌ام اما به طور عمده باعث آشنایی دانشجویان در سن‌‌های بین ۱۸ تا ۳۰ سال بودم که بیشتر این ازدواج‌ها به صورت ازدواج آسان و به دور از تجملات و با مهریه اندکی برگزار شده است و اکثر این افراد از استان آذربایجان‌غربی بوده است.

*آیا با افرادی که ازدواج کرده‌اند در ارتباط هستید؟

شجاعی: بعد از واسطه‌گری و اقدامات اولیه آشنایی و بحث و بررسی و تحقیق از خانواده‌ها انجام می‌شود که منجر به ازدواج شده و با این اقدامات باعث شده است که با برخی از این افراد دوست بسیار صمیمی شده‌ایم و بعد از ازدواج نیز در بسیاری از موارد مباحث پس از ازدواج نیز مشاوره می‌گیرند.

*نحوه آشنایی و معرفی افراد برای ازدواج به چه شکلی می‌باشد لطفا در این خصوص هم مطالبی را بیان بفرمایید.

شجاعی: با توجه به اینکه طی ۲۰ سال گذشته در حوزه فرهنگی دانشگاه مشغول به فعالیت بودم در بیشتر مواقع خودم دانشجویان را شناسایی و به یکدیگر معرفی می‌کردم اما برخی مواقع با توجه به پیگیری و شناخت خانواده‌ها که به دنبال موارد مناسبی برای ازدواج فرزندشان بودند را معرفی می‌کردم.

*آیا تاکنون مشکل و موارد خاصی در این خصوص به وجود آماده است؟ 

شجاعی: با توجه به لطف و عنایت خداوند متعال تاکنون با مشکل خاصی مواجه نشده‌ایم  و اما از نظر حمایتی از تمام ارگان‌های دولتی درخواست یاری می‌طلبیم که در این امر خداپسندانه یاری‌گر ما باشند چرا که تعداد افراد بیشماری در حال حاضر جوان مجرد و آماده ازدواج هستند اما به دلیل مسایل و مشکلات اقتصادی یا فرهنگی از امر ازدواج گریزان هستند.

*از نحوه فعالیت خودتان برایمان بگویید.

شجاعی : بنده به همراهی و کمک دوستان و افراد دغدغه‌مند کاملا به صورت فی سبیل‌الله و به خاطر حل مشکلات جوانان در این موضوع ورود پیدا کرده‌ایم و امیدواریم در این امر مثمر ثمر واقع شویم تا بتوانیم در این شرایط حاکم بر جامعه گام موثری در این امر خطیر ازدواج و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری برداریم و یاری‌گر جوانان باشیم.

*چگونه افراد به یکدیگر اعتماد می‌کنند؟

شجاعی: در طی این چندین سال گذشته افراد از ما شناخت پیدا کرده‌اند و اعتماد کافی و لازم کسب شده است و در بسیاری از مواقع بنده خود نیز سعی می‌کنم تا حدودی مواردی را که یکدیگر معرفی می‌کنم بشناسم و بدون به وجود آمدن مشکل خاصی به یکدیگر معرفی کنم.

*از احساس خودتان برایمان بگویید؟

شجاعی: خداوند متعال را بسیار شاکر و شکرگزار هستم که به بنده چنین توفیقی را عنایت کرده‌ است که یاری‌گر و واسطه ازدواج جوانان باشم و یکی از شیرین‌ترین لحظات برایم در امر وساطت زمانی است که خبر عقد آنان را می‌شنوم و تا زمانیکه پرودگار متعال به بنده توان و عمر عنایت کند در این این امر کوتاهی نخواهم کرد.

*از اقداماتی اجتماعی دیگری که برای رونق بخشی به این بخش انجام داده‌اید برایمان بگویید.

شجاعی: با توجه به عنایت و لطف الهی توانستیم تشکل‌های مرتبطی در این خصوص را تشکیل دهیم و مجموعه نیکوکاری فرهنگی نرگس(س) و کانون فرهنگی نجمه(س) و موسسه جوانان هورزاد از جمله این تشکل‌ها است که خانواده‌ها و فعالان و خیرین می‌توانند با در ارتباط بودن با این موسسه‌ها برای رونق بخشی در امر ازدواج جوانان فعالیت کرده و تا باری از دوش جوانان بردارند.کانون نجمه زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی بوده و کانون نرگس هم زیر نظر امداد هست مشاوره و کلاس‌های سبک زندگی هم در این مراکز انجام می‌شود و برای اعزام اساتید حوزه و دانشگاه به انواع موسسات و تشکل‌های مردمی آمادگی کافی را داریم و دست همه نخبگان و عزیزانی که به ما در انتقال تجربیات و آموزش‌ها همیاری کنند را می‌فشاریم.

*چه چیزی باعث شد که به این موضوع فکر کنید و این کار رو شروع کنید؟

شجاعی: در دوران دانشجویی جز فعالان فرهنگی دینی بودم  و در بیشتر مواقع در خصوص معرفی گزینه‌های مناسب از من کمک می‌خواستند در این راستا ازدواج خودم نیز از طریق معرفی و وساطت یکی از دوستانم انجام شده است بنابراین تصمیم گرفتم در این زمینه فعالیت کنم همچنین به خاطر تعدادی از دختر خانم‌های باوقار و متدین که زمینه‌ای برای شناخته شدنشان نیست کمکی کرده باشم.

*از خاطرات و اتفاق‌های خوبی طی این دوران برایتان اتفاق است برایمان تعریف کنید.

شجاعی :طی ۲ سال گذشته  اتفاقی افتاد که بهترین خاطراتان را برایم رقم زد و احساس بسیار خوبی را برایم به وجود آورد بنده دانشجوی ارشد بودم یکی از آقایان که آقای بسیار محترم و همکلاسی بنده هم بودند بعد از آشنایی قرار شد من یک گزینه مناسبی براشون معرفی کنم.

این همکلاسی از بنده درخواست کردند بعد از پیاده‌روی اربعین حسینی فرد مناسبی را برای ایشان معرفی کنم که بعد از برگشت ایشان از سفر کربلا هوا بارانی بود و چون فاصله مسجد از دانشکده ما زیاد بود من اون روز مسجد نرفتم و به نمازخانه دانشکده که در طبقه چهارم بود رفتم در مسیر طبقات به نیت این آقا ازخود خداوند متعال کمک خواستم ودردلم گفتم خدایا کمک کن بعد از نماز وقتی من به صفوف نماز گزارها نگاه کنم یکی از دختران خوب و شایسته دانشگاه اینجا باشه به لطف خداوند متعال همین اتفاق هم افتاد و من با دختر خانم صحبت کردم و شرایط آقا رو گفتم و قرار شد روز بعد در دفتر بنده همدیگر رو ببینند نکته جالب این بود که دختر خانم بعد از شنیدن صحبتهای بنده گفتند شب قبل در خواب دیده‌اند که قرآن سر سفره عقد می‌گذاند و به لطف خدا خیلی زود ازدواج کردند و خانواده‌ها کاملا با هم هم کفو بودند و در حال حاضر به لطف خداوند متعال یکی از بهترین‌ زوج‌های جوان ما هستند.

وی در پایان از همه کسانی که می‌توانند در این زمینه ورود کنند و زمینه ساز ازدواج جوانان شوند درخواست کرد که بدون ترس و واهمه این کار را شروع کنند.وی تاکید کرد که ما به عنوان واسطه گر تنها معرف این افراد هستیم و طبیعی است که مراحل تحقیق و بررسی روحیات اخلاقی و سایر مسایل دخیل در ازدواج برعهده طرفین است.

وی همچنین از اساتید دانشگاه و حوزه و همچنین خیرین که قصد کمک در این خصوص را دارند برای همکاری و ایجاد شبکه قوی ازدواج ،مشاوره قبل حین و بعد ازدواج دعوت کرد.

اخبار مرتبط

چطوربرای یک ازدواج موفق تحقیق کنیم؟

محاسن جشنواره فیلم فجر را نباید از نظر دور داشت / واکنش تندم به خاطر مطرح شدن "فرهنگ ضد خانواده" بود

چطور عشق‌مان را زنده نگه‌داریم؟/ مهارت‌هایی برای تداوم گرمای عشق در زندگی مشترک

0 نظر

ارسال نظر

capcha