دولت مکلف به کاهش سقف فروش اوراق اسلامی در بودجه ۱۴۰۱ شد

دولت مکلف به کاهش سقف فروش اوراق اسلامی در بودجه ۱۴۰۱ شد

به گزارش سراج24؛ رحیم زارع در تشریح نشست امروز کمیسیون تلفیق بودجه، گفت: تبصره یک لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در حوزه نفت و روابط مالی آن با دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دولت مکلف شد، در صورت افزایش منابع حاصل از فروش نفت، به همان میزان سقف فروش اوراق اسلامی را کاهش دهد.

وی بیان کرد: همچنین کمیسیون تلفیق در مصوبه‌ای به دولت و دستگاه‌های اجرایی ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری اختیار داد تا منابع ارزی حاصل از صادرات نفت، گاز، میعانات گازی و نفتی را با نرخ ETS به فروش برساند. علاوه بر این، به دولت اختیار داده شد تا ارز را حداکثر ۲ درصد زیر نرخ سامانه ETS برای کنترل بازار به فروش برساند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تصریح کرد: در مصوبه دیگری به وزارت نفت مجوز داده شد تا از محل افزایش ظرفیت پالایشگاه آبادان، برای طرح‌های توسعه‌ای و تثبیت پالایشگاه آبادان اقدام کند.

زارع افزود: همچنین دولت مکلف شد تا سقف ۴.۵ میلیارد یورو جهت پرداخت تعهدات خود به اشخاص حقیقی و حقوقی، پیشرفت و آبادانی کشور و محرومیت‌زدایی از محل تحویل میعانات گاز و نفت خام صادراتی به قیمت روز تسویه مالی لازم را انجام دهد.

وی اظهار داشت: دولت مکلف شد در صورت فروش مازاد نفت خام تا سقف ۵.۵ میلیارد یورو، منابع حاصله را صرف تولید مسکن، رفع تنش آبی، اشتغالزایی، حمایت از تولید و پروژه‌های پیشران جدید مانند خطوط ریلی، بنادر راهبردی، توسعه فعالیت میادین نفت و گاز مشترک و افزایش نیروگاه‌ها کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: همچنین از محل ۵.۵ میلیارد یورو نیز مبلغ یک میلیارد یورو برای افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های بخش خصوصی در نظر گرفته شد.

اخبار مرتبط

نمایندگان مجلس بودجه ۱۴۰۱ را بدون کسری تحویل دولت دهند

رحیم زارع: ارز ترجیحی حذف نشده است

دولت موظف به پیش‌بینی کالابرگ الکترونیکی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha