وزیر کشور:

به اندازه کافی به آسیب های اجتماعی پرداخته نشده است

به اندازه کافی به آسیب های اجتماعی پرداخته نشده است

به گزارش سراج24؛احمد وحیدی روز یکشنبه در دومین همایش ملی مواجه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام افزود: اما اینکه چرا به این مسایل پرداخته نشد، این بود که فکر کردیم به اندازه کافی فضای انقلابی قوی است و این مباحث خود به خود حفظ خواهد شد.

وی ادامه داد: یا اینکه فکر کردیم که با داشتن مکتب اسلام و با دستاوردهای جامعه نمونه، نگران نیستیم.

وزیر کشور افزود: یا مسایل دیگر ما را سرگرم کرد و به هر دلیلی دستان توطئه گر که به دنبال بر هم زدن توازن و تعادل اجتماعی و سلامت و قدرت اجتماعی بودند را ندیدیم یا اینکه به جریانات ضد اجتماعی فرصت دادیم که حرکت ضد اجتماعی خود را توسعه دهند.

وی تاکید کرد: در هر حال بزرگترین فرصت ها را داشتیم و داریم که کم نظیر و بی نظیر بودند به رغم داشتن الگوهای بزرگ و مبلغان اسلامی و خانواده معظم شهدا و ایثارگران که باید از آنها استفاده می شد، کم بهره بردیم.

** اساس تحولات در هر جامعه‌ای تحولات اجتماعی است

وزیر کشور اساس تحولات در هر جامعه‌ای را تحولات اجتماعی دانست و گفت: اگر بخواهیم تحولی در حوزه‌های مختلف درست کنیم، تا تحول اجتماعی محقق نشود، حتی تحول اقتصادی هم کار بسیار دشواری است یا اگر اتفاق افتاد، پایدار نیست.

وی ادامه داد: مسئله آسیب های اجتماعی از جمله فوری ترین و مهم‌ترین موضوعاتی است که باید به آن بپردازیم. ضمن اینکه موضوعی است که باید بسیار نگاه علمی و دقیق به آن داشته باشیم.

وحیدی گفت :آسیب های اجتماعی از یک طرف جغرافیامند هستند؛ به یک سرزمین و به یک منطقه توجه خاصی است که ممکن است نوع آسیب‌هایش متفاوت باشد. از یک جهت گستره ملی آن و بلکه گستره جهانی آن، مفاهیم مشترک و نگاههای مشترک ملی و حتی بین المللی، دست اندرکار فهم عمیق این موضوع است. 

وزیر کشور ادامه داد: مسئله آسیب های اجتماعی از جمله فوری ترین موضوعات است به دلیل اینکه اگر به موقع و با فوریت به موضوع نپردازیم و دچار زمان و به موضوع مزمن تبدیل شود، حل آن بسیار مشکل می‌شود. پس باید به فوریت به آن پرداخته شود. و این موضوع مهم است؛ زیرا آنچه که زیربنای همه حرکت های اصیل است، وضعیت اجتماعی است.

وحیدی خاطرنشان کرد: مسائل اقتصادی، مسائل سیاسی و فرهنگی، عادات و سنن، وقتی در ظرف جامعه ریخته می‌شود، یک مجموعه پیچیده‌ای را درست می‌کند که وقتی به مسائل اجتماعی نگاه می‌کنیم، عوامل موثر آن، همه اینها هستند.

وی تصریح کرد: به همین دلیل این موضوع، موضوعی پیچیده می‌شود. موضوعی که به خاطر پیچیدگی‌اش باید نگاه عمیق و علمی به آن شود. ضمن اینکه همه عوامل موثر در بروز این عوامل و آسیب های اجتماعی و میزان تاثیر هرکدام باید شناخته شود، اما وقتی این تاثیرها با هم ترکیب می‌شوند، ممکن است پدیده دیگری را به وجود آورد که فهم پیچیدگی و حتی فهم عوامل موثر در شکل گیری آن و فهم راهبردهای مواجهه با آن احتیاج دارد که بسیار عمیق به موضوع توجه شود، از این رو موضوع از ابعاد مختلف قابل توجه است.

وزیر کشور گفت: از سوی دیگر ما به دنبال یک جامعه اسلامی هستیم. یک تعبیر جامعه اسلامی این است؛ جامعه‌ای مملو از فضایل و کمالات انسانی و به دور از این آسیب ها است. پس تحقق جامعه اسلامی، بدون توجه به این آسیب ها و رفع آن از یک طرف بدون توجه به کمالات انسانی و مسیر رشد کمالات انسانی در این جامعه، شدنی نیست و محقق نمی‌شود و این جزء الزامات ما است. 

وی گفت: از این رو ما هم از جهت رفع آسیب و هم از جهت پیشرفت اجتماعی باید به موضوع نگاه کنیم.

وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود افزود:  اگر بخواهیم تحولی در حوزه های مختلف درست کنیم، تا تحول اجتماعی محقق نشود، حتی تحول اقتصادی هم کار بسیار دشواری است. یا اگر اتفاق افتاد پایدار نیست. پایداری تحولات در حوزه‌های دیگر منوط به این است که تحول اجتماعی را خوب سامان دهید و این تحول به دلیل اینکه به آحاد جامعه برخورد می‌کند، طبیعتا باید همه درگیر آن باشند.

وحیدی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: اگر مسایل را نگاه کنیم، از یک طرف با مفهوم قدرت ملی مواجه می‌شویم که لازمه‌اش قدرت اجتماعی است و لازمه قدرت اجتماعی، تحول اجتماعی است و لازمه تحول اجتماعی وجود حرکت های قوی، روشن و رو به جلویی است که روندهای پایداری را در درون جامعه شکل می‌دهد.

وی افزود: اگر راجع به امنیت صحبت می کنیم، امنیت ملی بر مبنای یکی از محوری ترین ابعاد امنیت که امنیت اجتماعی است شکل می‌گیرد. این امنیت اجتماعی بر دوش همان جریان رشدیابنده رو به جلو و مستحکم و انسجام بخشی است که در درون اجتماع است. 

** امنیت اجتماعی لازمه تحقق امنیت ملی است
وزیر کشور با بیان اینکه امنیت اجتماعی لازمه تحقق امنیت ملی است، گفت: وقتی به موضوع وحدت ملی نگاه می‌کنیم، باز می‌بینیم که انسجام اجتماعی، شرط وحدت ملی است. انسجام اجتماعی از مسیر جریان به هم پیوسته قدرتمند اجتماعی عبور می کند. 

وحیدی تصریح کرد: انسجام اجتماعی از مسیر هویت عبور می‌کند. هویت برای یک جامعه چند تکه و احیانا مملو از مسائل از آسیب های اجتماعی، محقق نخواهد شد. یکی از فوری ترین مشکلاتی که آسیب های اجتماعی پدید می آورد این است که هویت ها را دچار خدشه می‌کند. جامعه بی‌هویت، جامعه بی‌هنجار و بدون حاکمیتِ یک رفتار صحیح، بسیار خطرناک است. هر اتفاقی در چنین جامعه به راحتی می افتد و چنین جامعه محصول خوبی نخواهد داد.

 دومین همایش ملی مواجه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام که با تلاش و همت دانشگاه شاهد و پژوهشگاه این دانشگاه و سازمان امور اجتمای کشور و وزارت کشور ۲۶ و ۲۷ دی ماه در وزارت کشور در پنج کمیسیون عام(تلفیقی)، کمیسیون مفاسد اخلاقی، کمیسیون خانواده و جمعیت، کمیسیون تلفیقی حاشیه نشینی و کرونا و مفاسد اجتماعی و کمیسیون فضای مجازی در حال برگزاری است.
همچنین امروز(یکشنبه) در نخستین روز برگزاری این همایش از محصولات مرتبط با موضاعات این همایش نیز رونمایی شد.

اخبار مرتبط

وضعیت نامناسب ذخیره پشت ۵ سد تأمین‌کننده آب تهران

امنیت ملی چگونه با امنیت داده گره می خورد

بازدید کمیسیون امنیت ملی از سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح

0 نظر

ارسال نظر

capcha