رفع تحریم‌ها محور رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک باقری و طرف‌های اروپایی

رفع تحریم‌ها محور رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک باقری و طرف‌های اروپایی

به گزارش سراج24؛بر اساس برنامه اعلام شده، باقری ابتدا با انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام و سپس با نمایندگان سه کشور اروپایی ملاقات خواهد کرد. موضوعات مربوط به رفع تحریم‌ها، راستی‌آزمایی و تعهدات هسته‌ای در دستور کار این جلسات قرار دارد.

این برای سومین روز متوالی است که دیدارها به رایزنی باقری و طرف‌های اروپایی محدود شده و به نظر می‌رسد که با توجه به همسویی مواضع چین و روسیه با جمهوری اسلامی ایران، مذاکرات به مراحل سخت تصمیم‌گیری برای طرف غربی رسیده است.

هم زمان جلسات کارشناسی در چارچوب نشست‌های دوجانبه و چند جانبه از صبح امروز آغاز شده و همچنان ادامه دارد. این جلسات در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای جریان دارد.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از دوشنبه ششم دی ۱۴۰۰ آغاز شده و گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده رو به جلو و در مسیر پیشرفت قرار دارد. دیروز برای نخستین بار در دور هشتم، کارگروه کارشناسی سوم موسوم به کارگروه تمهیدات اجرایی با حضور کارشناسان ایران، اتحادیه اروپا و 1+4 تشکیل جلسه داد. این کارگروه بر نحوه اجرای توافقات احتمالی، از جمله راستی‌آزمایی اقدامات طرف مقابل، متمرکز است.

در این جلسه پیشرفت‌های صورت‌گرفته در زمینه تکمیل بخش‌های باقی‌مانده دو متن تحت بررسی این کارگروه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا، مهمترین موضوع مورد بحث در این نشست بود و جلسه در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.

بر اساس این گزارش، اصل راستی‌آزمایی که زمانی جزو موضوعات اصلی مورد مخالفت طرف‌های غربی بود، اکنون به رسمیت شناخته شده و بحث در خصوص ساز و کارهای انجام راستی‌آزمایی همچنان ادامه دارد.

شنیده‌ها حاکیست که مذاکرات همچنان ادامه دارد و نشانه‌ای از پایان این دور از گفت‌وگوها دیده نمی‌شود.  هیات جمهوری اسلامی ایران با جدیت و اختیارات لازم برای حصول توافق پایدار و قابل اتکا در مذاکرات حضور دارد و درصورتی که طرف مقابل آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاه‌تر خواهد بود.

اخبار مرتبط

مذاکرات وین خوب پیش رفته است

وزارت خارجه سوریه: اتحادیه اروپا فاقد استقلال بوده و دنباله‌رو سیاست‌های آمریکا است

روسیه اعلام کرد: اعضای برجام بدون ایران با آمریکا نشست برگزار کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha