آخرین خبرها از ساکنان حاشیه سد «کمندان»/تعدادی از خانه‌ها تملک شد

آخرین خبرها از ساکنان حاشیه سد «کمندان»/تعدادی از خانه‌ها تملک شد

به گزارش سراج24؛گروه استان‌ها: سد «کمندان» یکی از طرح‌های مصوب سفر هیئت دولت به استان لرستان بوده که آب دو شهر ازنا و الیگودرز را تأمین می‌کند، عملیات اجرایی این سد که در ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان ازنا در دست احداث است از سال ۱۳۸۳ آغاز و در زمان‌های مختلف وعده آبگیری و بهره‌برداری از آن به مردم داده‌شده است.

از مهم‌ترین اهداف سد کمندان تأمین آب شرب شهرهای ازنا و الیگودرز، مهار سیلاب رودخانه «ماربره» روستاهای کمندان و عزیزآباد، تأمین آب اراضی کشاورزی پایین‌دست شهرستان ازنا و نیازهای زیست‌محیطی است.

 

علاوه بر مشکلات و موانع پیش روی احداث سد، بلاتکلیفی روستاییان حاشیه این پروژه برای ساخت‌وساز و وضعیت اراضی کشاورزی آن‌ها، بیکار شدن بسیاری از اهالی، خسارات جدی به ساختمان‌های روستا براثر احداث سد، عدم جابجایی روستا به بالادست و… از مشکلاتی است که برای اهالی روستای کمندان پیش‌آمده است تا آن‌ها هر بار به وعده‌های مسئولان دل‌خوش کنند.

تملک تعدادی از واحدهای مسکونی روستای «کمندان»

داریوش حسن نژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در رابطه با آخرین وضعیت سد «کمندان» و همچنین ساکنان حاشیه این سد اظهار داشت: برای ساخت سد «کمندان» تا کنون ۲۹۴ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی عنوان کرد: ۳۴ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر هیئت دولت به لرستان برای این سد اختصاص پیدا کرده است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان تاکید کرد: با اختصاص این میزان اعتبار، سد «کمندان» آماده آبگیری خواهد شد.

حسن نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به ساکنان حاشیه این سد که در جریان احداث آن زمین‌های کشاورزی و خانه‌های خود را از دست داده‌اند اشاره کرد و گفت: تعدادی از واحدهای مسکونی روستای «کمندان» در پایین دست سد تملک شده است.

وی تاکید کرد: ما بقی خانه‌ها نیز به زودی تملک خواهند شد.

جانمایی جدید روستا

پیش از این حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در سخنانی با اشاره به جانمایی جدید برای روستای یاد شده اظهار داشت: مطابق نقشه‌های تهیه شده، در منطقه «چرخ میرزا» و مشرف به سد «کمندان» مکان روستا نهایی شده است.

 

وی عنوان کرد: قرار شده که این روستا، با رویکرد گردشگری و بوم گردی ساخته شود.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: این روستا به عنوان یک شهرک مدرن ساخته می‌شود.

بنا بر این گزارش، یکی از مشکلات پروژه‌های عمرانی در لرستان مسئله تملک اراضی و املاک مردم است، موضوعی که روال معمول زندگی ساکنان اطراف پروژه‌های عمرانی را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

بلاتکلیفی بیش از ۱۷ ساله اهالی روستای «کمندان» مسئله‌ای است که مردم این روستا را با مشکلات اساسی مواجه کرده است و امید می‌رود با جابجایی روستا به منطقه «چرخ میرزا» و همچنین تملک واحدهای مسکونی مردم از سوی دولت زمینه برای رفع مشکلات مربوط به اهالی این روستا فراهم شود.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha