نائب رئیس انجمن اقتصاددانان ایران:

با ایجاد ارز 4200 تومانی قیمت اقلام کاسته نشد / تدوین بسته اقتصادی برای حذف ارز ترجیحی

با ایجاد ارز 4200 تومانی قیمت اقلام کاسته نشد / تدوین بسته اقتصادی برای حذف ارز ترجیحی

به گزارش سراج24؛ فرشاد پرویزیان در گفت‌وگو با خبرنگار سراج24 با ابراز مخالفت نسبت به هرگونه نرخ ترجیحی و چندنرخی بودن ارز در کشور، اظهار داشت: وقتی نظام چندنرخی در اقتصاد برقرار باشد زمینه بروز فساد ایجاد و به اهداف اقتصادی نخواهیم رسید، به این معنا که وقتی دلار 4200 تومانی تعیین می‌شود عده‌ای هستند که می‌دانند با این نرخ می‌توانند کالاهایی را خریداری کرده و با قیمت حدود 25 الی 30 هزار تومان بفروشند که این امر رانت ایجاد می‌کند و باید مشخص شود چه افرادی از این رانت استفاده کرده، برای خرید چه کالاهایی و به چه میزان بوده است.

وی افزود: ارز 4200 تومانی به بنگاه یا شرکتی تخصیص داده می‌شود که کالای ثبت سفارش شده‌ای را وارد کند اما باید مراحل مختلف این امر پیگیری و شناسایی شود که آیا کالا وارد و توزیع شده و بین چه افرادی توزیع شده است، یا اگر فردی کالا وارد نکرده و ارز تخصیص داده شده را دریافت کرده است مشخص شود چه کسی بوده است.

نائب رئیس انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به اینکه با ایجاد ارز 4200 تومانی قیمت اقلام کاسته نشده و در پی آن هم تورم ایجاد شد، بیان داشت: باید نرخ ارز در اقتصاد تک‌نرخی شود اما برای این امر ملاحظات زیادی نیز باید در نظر گرفته شود چرا که پدیده‌ «انتظارات تورمی» ایجاد خواهد شد و هم انتظارات روانی مردم تحریک و هم قیمت‌ کالاهای اساسی بالا خواهد رفت که بر روی قیمت سایر اقلام نیز تاثیر می‌گذارد و در نتیجه افزایش قیمت همه اقلام در بازار را خواهیم داشت.

پرویزیان عنوان داشت: برای تک‌نرخی کردن نرخ ارز باید اقتصاددانان به تجزیه و تحلیل همه عوارض و تبعات حذف ارز 4200 تومانی پرداخته و یک بسته هدفمند مناسب براساس سنجش واقعیت‌های اقتصادی و آگاهی از اینکه مردم از تنش‌های اقتصادی خسته شده‌اند، تهیه و از قشر آسیب‌پذیر به شیوه‌ای مناسب حمایت کامل صورت گیرد.

نائب رئیس انجمن اقتصاددانان ایران تشریح کرد: در همه جای دنیا حتی آمریکا وقتی درآمد مردم از حدی پایین‌تر می‌رود یارانه اختصاص داده می‌شود و در کشور ما نیز باید همین اقدام انجام شود اما نیاز به سازوکاری مشخص از جمله اختصاص کارت اعتباری الکترونیک برای یارانه است.

وی با اشاره به اینکه با پرداخت یارانه ریالی مخالفم، ادامه داد: باید کارت یارانه الکترونیک به اقشار آسیب‌پذیر صرفا برای تهیه اقلام ضروری همچو مواد غذایی نیمه‌آماده در نظر گرفته شود، در سایر کشورها با این کارت حتی نمی‌توان غذای آماده از رستوران تهیه کرد و فقط غذای نیمه‌آماده خریداری می‌شود که در این صورت مصرف یارانه کاملا شفاف بوده و از رانت‌خواری عده‌ای خاص جلوگیری می‌شود و مشخص است چه کسانی به چه میزان و به چه منظور از یارانه استفاده کرده‌اند.

این اقتصاددان تصریح کرد: اقتصاد یک اکوسیستم به هم پیوسته است که نمی‌توان در گوشه‌ای از آن اقدامی انجام داد و تبعات آن را در بخش‌های دیگر در نظر نگرفت؛ حذف ارز 4200 تومانی موجب تورم می‌شود و باید همه عوارض و تبعات آن پیش‌بینی و برای آن برنامه‌ریزی یکپارچه انجام شود زیرا با اصلاح یک قسمت از اقتصاد ممکن است به قسمتی دیگر آسیب وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: باید اطلاعات جامع و کامل از گروه‌های مختلف درآمدی و هزینه‌های زندگی آنان تهیه و همه حساب‌های بانکی همه افراد به سازمان امور مالیاتی متصل شود تا از فرار مالیاتی جلوگیری و محل درآمدها شفاف‌سازی شود و به این ترتیب افرادی که درآمدهای بادآورده دارند شناسایی و مالیات لازم را پرداخت کنند.

پرویزیان اضافه کرد: اشتغال یعنی تولید و چرخ تولید وابسته به مواد اولیه است که با ارز ترجیحی تامین می‌شود و اگر این ارز حذف شود و تولیدکننده مواد اولیه را با ارز 23 هزار تومان تهیه کند اختلاف قیمت زیادی به وجود خواهد آمد که قطعا تولیدکننده این اختلاف قیمت را از بانک‌ تامین می‌کند.

وی ادامه داد: در این روند با وجود تورم و عدم نقدینگی، شبکه بانکی مجبور به خلق نقدینگی جدید می‌شود که در این صورت تورم افزایش خواهد یافت اما در صورت شفاف‌سازی حساب‌های بانکی و اتصال همه حساب‌ها به سازمان امور مالیاتی می‌توان مالیات را از افرادی که مالیات پرداخت نمی‌کنند دریافت کرده، کسری نقدینگی را جبران و از محل مالیات به اقشار آسیب‌پذیر یارانه اختصاص داد و از آنان حمایت کرد.

اخبار مرتبط

ارز ترجیحی، منجلابی برای رانت و فساد

هماهنگی سران قوا برای تخصیص اعتبار ارز ترجیحی تا پایان سال جاری

تشکیل کمیته مشترک دولت و مجلس در مورد حذف یا ابقای ارز 4200 تومانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha