ریابکوف:

احتمال از سرگیری توافق هسته ای با ایران افزایش یافته است

احتمال از سرگیری توافق هسته ای با ایران افزایش یافته است

به گزارش سراج24؛ خبرگزاری تاس به نقل از این دیپلمات ارشد روس نوشت: مذاکرات وین سرعت گرفته است. ما باور داریم که احتمال دستیابی به توافقی در چارچوب مذاکراتی که در شش دور قبلی تا ۲۰ ژوئن انجام شد، افزایش یافته است. همه طرف های گفتگو آمادگی خود را برای حل مشکلات باقی مانده ابراز کرده اند.

ریابکوف همچنین به «احتمال طرح های مختلفی» برای دستیابی به هدف نهایی و از سرگیری توافق هسته ای در شکل اولیه آن اشاره کرد.

دیپلمات ارشد روسیه به وجود رویکرد گام به گام بر اساس اقدامات متقابل ( که ممکن است استفاده شود) برای رسیدن به هدف اصلی اشاره کرد.

ریابکوف افزود: می خواهم تاکید کنم که گام های میانی احتمالی قرار نیست جایگزین توافق اولیه شود که باید به طور کامل احیا گردد. طرف روسی از این نقطه پیش می رود و کمک های دیپلماتیک و سیاسی را به طرف های ایرانی، آمریکایی و اروپایی ارائه می دهد.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین اظهار داشت که وی ضرورتی برای تعیین ضرب الاجلی برای دستیابی به تصمیم نهایی در خصوص توافق هسته ای ایران نمی بییند.

هشتمین دور از مذاکرات وین برای احیای برجام به شکل اولیه آن و بازگشت آمریکا به توافق چندجانبه از روز دوشنبه سوم ژانویه ( ۱۳ دی )آغاز شده است.

خبرگزاری تاس نوشت: بعد از نشست کمیسیون مشترک و کشورهای گروه ۵ شامل روسیه،  آلمان، چین و فرانسه و انگلیس، طرف ها توافق کردند روند تهیه پیش نویس توافق را تسهیل کرده و آن را تا اوایل فوریه ۲۰۲۲ تکمیل کنند.

 ایران پس از امضای توافقی با گروه ۱+۵ در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت.  

اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی اتخاذ کند.

دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق این کشور را برای خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ محکوم کرد اما تاکنون دربرابر هرگونه اقدام معتبر برای جبران رفتار نادرست گذشته کوتاهی کرده است.

اخبار مرتبط

بن‌سلمان: روابط با ایران رو به پیشرفت است

الزامات حفظ تجارت ایران با عراق

راهبرد غرب برای محدود کردن ایران شکست خورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha