یادداشت؛

ردپای بازیگران ناپیدای بازار در گرانی دلار

ردپای بازیگران ناپیدای بازار در گرانی دلار

به گزارش سراج24؛ یاسمن قنبرپور: تا به حال اسم بازار های فردایی به گوشتان خورده؟
نوعی معاملات ارزی که در پایان یک روز معاملاتی، در رابطه با قیمت ارز در روز آینده با یکدیگر وارد معامله میشوند، در واقع با پیش بینی کردن نرخ ارز روز بعد به سود مرتبط دست پیدا میکنند...

تحلیلگران عرصه اقتصاد معتقدند نقش بازارهای فردایی هرات، سلیمانیه ، دبی و استامبول در ایجاد نوسان سازی و ملتهب جلوه دادن بازار نمیتوان نادیده گرفت ؛ در واقع علاوه بر کاهش حجم صادرات نفت و کاهش سرعت تسویه معاملات نفتی کشورای همسایه، فشاری که از ناحیه بازارهای مذکور به اقتصادمان وارد میشود بسیار سهمگین است.

*اما چگونه؟!
در سال های گذشته، طی معاملاتی پیوسته که بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و امارات انجام میشد، ورود ارز از کانال های صرافی این کشور به ایران وجود داشت، و برای سال هایی متوالی نقشی پررنگ در تعیین نرخ ارز در معاملات ایران داشت. اما در سال اخیر، یا توجه به محدودیت های نقل و انتقالات ارز از دبی، بازار های هرات افغانستان و سلیمانیه عراق جایگزین دبی شدند و با کاذب سازی قیمت ها و ایجاد بی ثباتی در بازار، موجب افزایش غیر منطقی قیمت ارز میشوند.

نکته ای قابل توجه است‌؛  فروشندگان صوری دلار اصلا دلاری در دست ندارند! در واقع این معاملات صرفا برای تهییج و ایجاد بی ثباتی بازار صورت میگیرد و اصلا دلاری درکار نیست و این فروشندگان در زمان دادن دلار امتناع می ورزند!

پیشنهاد تحلیلگران اقتصادی و متخصصان این عرصه بر این است که برای بهبود وضع کنونی، و قطع دستت دلالان سودجو و بازار فردایی در تعیین نرخ ارز، بازار رسمی و شفافِ معاملات فردایی در قالب معاملات آتی ارز راه اندازی شود.

اخبار مرتبط

جلوی دلار فردایی را باید امروز گرفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha