چین:

نقش ایران در مذاکرات وین بسیار سازنده است

نقش ایران در مذاکرات وین بسیار سازنده است

به گزارش سراج24؛ در وین، وانگ کوان دوشنبه شب در جمع خبرنگاران گفت: چین و ایران گفت‌وگوهای دائمی را در جریان مذاکرات دارند و دو طرف درباره تمام مسائل مذاکراتی تبادل نظر می‌کنند.

وی تصریح کرد: چین قاطعانه از مطالبات منطقی ایران در زمینه فعالیت‌های اتمی، مادامی که خطر اشاعه تسلیحات هسته‌ای نداشته باشد حمایت می‌کند. دیپلمات چین خاطر نشان کرد که این کشور به حمایت از ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی ادامه می دهد.

وی در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت گفت‌وگوها پیرامون رفع تحریم‌ها گفت که در جلسه امشب به طور مفصل در این زمینه صحبت شد. کوان همچنین در پاسخ به سووال دیگر ایرنا در خصوص دورنمای دست یابی به توافق نهایی هم گفت که مذاکرات در این زمینه جریان دارد.

مذاکرات رفع تحریم‌ها امروز در قالب جلسات دوجانبه و چندجانبه میان نمایندگان کشورهای مشارکت کننده در مذاکرات وین ادامه یافت. دیدار دوجانبه نمایندگان ایران و چین در واقع آخرین جلسه‌ای بود که امروز در هتل کوبورگ برگزار شد و سپس هیات‌ها برای ادامه گفت‌وگوها با آمریکا در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات راهی هتل ماریوت شدند؛ علی باقری هم هتل کوبورگ را ترک کرد.

مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ۶ آذر آغاز شده در مسیر رو به جلو ولی محتاطانه پیش می‌رود. جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده است در صورت حصول توافق در وین ابتدا طرف خارج شده از توافق سال ۹۴ باید تحریم‌ها را بردارد و پس از انجام راستی آزمایی، اقدامات هسته‌ای ایران در چارچوب توافق برجام صورت خواهد گرفت.

ایران تاکید دارد هرچقدر طرف مقابل آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش ساز وکارهای مد نظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم‌ها داشته باشد زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاه‌تر خواهد شد.

اخبار مرتبط

دیپلمات چینی: بهبود وضعیت فلسطینیان، نیازی فوری است

مذاکرات ایران و عراق برای خلع سلاح گروه‌های تجزیه‌طلب

روسیه و چین در مبادلات انرژی دلار را کنار می‌گذارند

0 نظر

ارسال نظر

capcha