دیدار عضو شورای عالی و دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)؛

تأثیر انقلاب اسلامی بر شیعیان سوریه

تأثیر انقلاب اسلامی بر شیعیان سوریه

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام «نبیل حلباوی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) با حجت‌الاسلام و المسلمین «رضا رمضانی» در سالن جلسات ساختمان مجمع قم دیدار کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین رمضانی این دیدار اظهار داشت: وجود حجت‌الاسلام و المسلمین نبیل حلباوی در مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)، مغتنم است. سوریه برای ما مهم است و در حوزه‌های فرهنگی باید کارهای زیادی در این کشور انجام شود، باید از هر جهت به سوریه توجه کرد.

* دنیا تشنه‌ی فرهنگ اهل‌بیت (ع) است

دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) افزود: مرکز آموزشی حضرت رقیه (س) در سوریه مرکز علمی با دانشجویانی موفق است. در دانشگاه اهل‌بیت (ع) علاوه بر رشته‌های علوم‌انسانی مانند مدیریت و حقوق، رشته‌هایی همچون مهندسی معماری و مهندسی نرم‌افزار نیز داریم که می‌تواند نقطه‌ی عطفی در همکاری دو جانبه دو مرکز علمی باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین رمضانی با اشاره به لزوم توجه به فرهنگ اهل‌بیت (ع) اظهار کرد: همه باید در این شرایط به اهل‌بیت (ع) خدمت کنیم و ترویج فرهنگ اهل‌بیت (ع) برای ما افتخار است. اکنون بهترین زمان برای دریافت این فرهنگ است و دنیا واقعاً تشنه‌ی فرهنگ اهل‌بیت (ع) است.

* معنویتی که در حوزه‌های علمیه ی شیعی پیدا می‌شود در مسیحیت و کلیسا وجود ندارد

ایشان افزود: یکی از علمای مسیحی دانشگاه سوربون در جلسه "دیالوگ اسلام و مسیحیت" گفت که امروز شیعه با اجتهاد پویا می‌تواند به همه پرسش‌های ما پاسخ دهد. علمای مسیحی می‌گویند که ما نمی‌توانیم به برخی از سوالات پاسخ درستی دهیم، مسیحی‌ها در برخی از احکام مانند شبیه‌سازی، تلقیح مصنوعی و.... پاسخ متقنی ندارند و چه بسا آنها در عقیده و مسائل اعتقادی هم تقلید می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: معنویتی که در حوزه‌های علمیه ی شیعی پیدا می‌شود در مسیحیت و کلیسا وجود ندارد. کسانی که قصد ملاقات پاپ را دارند، باید تشریفات فراوانی مراعات کنند تا شاید تحت تأثیر پاپ قرار بگیرند، اما زمانی که پاپ به دیدار حضرت آیت‌الله سیستانی رفت، دیدیم که چگونه تحت تأثیر این عالم بزرگ قرار گرفت و متواضعانه در محضر ایشان حاضر شد. امام خمینی (ره) هم به عنوان یک رهبر الهی زمانی که "شوارد نادزه" آخرین وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی برای پاسخ نامه ایشان به گورباچف آمده بود، حتی عمامه خود را سر نکردند تا نشان بدهند که مقام‌های سیاسی، ایشان را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.

* نقش سید محسن امین در مقاومت در برابر استعمارگر فرانسوی در سوریه

حجت الاسلام و المسلمین دکتر «نبیل حلباوی» در ابتدای این دیدار با اشاره به خدمات سید محسن امین به شیعیان در سوریه اظهار کرد: سید محسن امین در زمان حضور خود در سوریه توانست از همه چالش‌ها عبور کند. او در جامعه آن زمان سوریه که کسی نمی‌توانست مجلس عزاداری برگزار کند، کاری کرد که علمای اهل سنت در مجالس شیعیان سوریه حضور یابند. سید محسن امین همچنین به تشکیل جمعیت‌های خیریه و فرهنگی در سوریه، توجه داشت.

وی ادامه داد: سید محسن امین در مقاومت در برابر استعمارگر فرانسوی در سوریه نقش داشت و زمانی که از دنیا رفت، تشییع جنازه‌ای برای او برگزار شد که در سوریه بی نظیر بود و تشییع جنازه سید محسن امین یک تشییع جنازه هم رسمی و هم مردمی به شمار می‌رفت. بعد از درگذشت سید محسن امین، علمای شیعه دیگری هم در سوریه ظهور یافتند، اما قدرت سید محسن امین را در فعالیت نداشتند تا این که انقلاب اسلامی ایران، پیروز شد.

* تأثیر انقلاب اسلامی بر شیعیان سوریه

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) افزود: جوانان شیعه سوری پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اخبار انقلاب را دنبال می‌کردند و کتاب‌های امام خمینی (ره) را می‌خواندند تا این که انقلاب پیروز شد و همان جوانان مقلد امام راحل شدند. از آن زمان خطی در بین شیعیان سوریه به نام خط امام به وجود آمد که این خط تا امروز نیز است که مراکزی همچون محسنیه و مجمع حضرت رقیه (س) توسط این خط اداره می‌شود. سید عبدالله نظام، نخستین کسی از شیعیان سوریه بود که پس از انقلاب اسلامی برای تحصیل علوم دینی به قم رفت و من پس از او به ایران آمدم.

حلباوی با اشاره به تأثیر انقلاب اسلامی بر شیعیان سوریه اظهار کرد: وضعیت شیعیان سوریه پس از پیروزی انقلاب به لحاظ علمی ارتقا پیدا کرد و گروه‌هایی از آنها برای کسب علم به ایران آمدند و پس از تحصیل به مناطق زندگی خود در سوریه برگشتند که بین آنها پزشکان هم بودند تا این که جنگ دیوانه واری به سوریه تحمیل شد. در ابتدای جنگ، شهر دمشق پایتخت سوریه از همه سمت‌ها در محاصره بود و اگر تروریست‌ها وارد این شهر می‌شدند، اتفاقات بدی می‌افتاد. اما بشار اسد استقامت کرد و شجاعت از خود نشان داد، ارتش سوریه هم ایستادگی کرد. حمایت‌های ایران و حزب الله نقش بسیار زیادی در مقاومت سوریه داشت، جبهه استکبار از همه جهان با اموال عربستان و قطر به جنگ سوریه آمده بود.

وی ادامه داد: سوریه از مرحله جنگ گذشته است، اما این جنگ مشکلاتی به وجود آورده که تاکنون نیز باقی مانده است. هم اکنون برخی از مناطق سوریه در اشغال است و نیروهای ارتش ترکیه در برخی از این مناطق اشغالی هستند، مناطق نفتی سوریه نیز در اشغال آمریکایی‌ها است، اسرائیلی‌ها هم مدام به سوریه حمله می‌کنند. همچنین توان به حرکت درآوردن دوباره صنعت و کشاورزی و اقتصاد سوریه وجود ندارد که موجب مشکلات معیشتی برای مردم سوریه شده است، امنیت در سوریه وجود دارد، اما مردم این کشور با گرانی مواجه هستند.

* فعالیت‌های فرهنگی و دینی بدون توقف در سوریه استمرار دارد

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) افزود: فعالیت‌های فرهنگی و دینی بدون توقف در سوریه استمرار دارد و جمعیت‌ها به فعالیت‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهند. در مرکز آموزشی حضرت رقیه (س) در ابتدا شروع خوبی داشتیم و رشته‌های رسانه، تربیت، فلسفه، اقتصاد، حقوق و شریعت را داشتیم، اما جریان‌های لائیک به این مرکز فشار آوردند تا تنها به تدریس شریعت بپردازد و مرکز آموزشی حضرت رقیه (س) تجربه موفقی نباشد. تعداد دانشجویان این مرکز، صدها نفر بود ولی اکنون به نود نفر رسیده است. در مرکز آموزشی حضرت رقیه (س) مقاطع ارشد و دکترا وجود داشت و به ارتباط با دانشگاه اهل بیت (ع) ادامه می‌دهیم تا فرصت برای ادامه تحصیل دانشجویان سوری در ایران فراهم شود.

حلباوی با اشاره به علاقه مردم سوریه به اهل بیت (ع) اظهار داشت: اهل بیت (ع) در وجدان همه مردم است و مناسبت‌های مربوط به اهل بیت (ع) را در این کشور برگزار می‌کنیم و حضور زنان در این مراسم‌ها بیشتر از مردان است.

* شیعیان برای آینده جهان پروژه دولت مهدوی را دارند

وی ادامه داد: امروز شیعیان در زمینه مواجهه با استکبار جهانی از اهل سنت، پیشی گرفتند و الگوهایی همچون ولایت فقیه را معرفی کردند، علمایی همچون شهید مطهری و آیت الله مصباح یزدی در جهان کم نظیر هستند و این علما، افتخاری برای جهان اسلام می‌باشند. شیعیان کسانی هستند که برای آینده جهان پروژه دولت مهدوی به رهبری حضرت صاحب الزمان (عج) را دارند که این مساله در ادیان و مذاهب دیگر نیست.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: سفر حجت‌الاسلام و المسلمین رمضانی به سوریه تأثیر خوبی در این کشور داشت و ما منتظر سفر دوباره ایشان به سوریه هستیم.

اخبار مرتبط

اشعار حمید سبزواری پاک و تاثیرگذار است

بررسی و تطبیق رفتار و مواضع رهبر انقلاب و امام راحل در «موبه‌مو»

دانشگاهیان با آرمان‌های امام خمینی (ره) تجدید میثاق می‌کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha