طلبه شهیدی که پس از ۳۹ سال هنوز اثری از پیکرش نیست

طلبه شهیدی که پس از ۳۹ سال هنوز اثری از پیکرش نیست

به گزارش سراج24؛ شهدای دوران دفاع مقدس، همگی عاملان به آموزه‌‌‌های قرآن بوده و سیره اهل بیت(ع) به ویژه سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) را سرلوحه طریق جاوید خود قرار داده بودند، اما در صف اول این مبارزات، قاریان خو‌ش‌خوان و حافظان آیات قرآن کریم نیز  حضور داشتند که نه‌ تنها جسم خود را در خدمت به وطن وقف کرده بودند، بلکه با صدای خود نیز روحی دیگر به رزمندگان می‌بخشیدند.

در روز پنجشنبه یاد می‌کنیم از شهید «مهدی فراهانی‌نسب»...

وی در ۱۸ دی‌ سال ۱۳۳۹ در خانواده‌ای متدین، متوسط و روحانی در تهران متولد شد. شهید مهدی فراهانی در دوران طفولیت، تحت تعالیم پدر روحانی‌اش قرار گرفت و به فراگیری نماز، قرآن و فرایض دینی پرداخت. پس از اتمام تحصیلات در کلاس پنجم ابتدایی در مدرسه علمیه مجتهدی تهران به فراگیری دروس عربی، جامع‌المقدمات و سیوطی پرداخت. مقداری از شرح لمعه و مکاسب را نزد پدر آموخت و همزمان در امتحانات اول و دوم راهنمایی تحصیلی نیز قبول شد.

وی برای ادامه تحصیل علوم حوزوی مدتی را در مدرسه شهید مطهری سپری کرد و پس از آن راهی شهر مقدس قم شد و در حوزه علمیه از محضر اساتید و علمای شهیر حوزه علمیه قم بهره گرفت.

* آموزش قرآن در مناطق محروم

ایشان از قاریان قرآن محله بود و برای همسایه‌ها کلاس قرآن برپا می‌کرد. در دوران شکوفایی انقلاب اسلامی به تکثیر و توزیع اعلامیه‌ها و نوارهای سخنرانی حضرت امام(ره) همت گماشت و در راهپیمایی‌ها و تظاهرات علیه رژیم پهلوی، فعالانه شرکت کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدتی در مناطق محروم از جمله چابهار به تبلیغ و نشر فرهنگ اسلامی و تشیّع پرداخت و پس از بازگشت، به عضویت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.

شهید فراهانی‌نسب دو مرتبه به مکه مکرمه و مدینه منوره مشرف شد و در این سفر روحانی ضمن ایجاد ارتباط با مردم سوریه، اردن و عربستان سعودی به ترویج فرهنگ مذهب شیعه پرداخت.

* اولین گام‌های حضور

وی طی اعزام نخستین به منطقه عملیاتی کردستان، در سردشت به مقابله با گروهک‌های ضد انقلاب پرداخت. پس از مراجعت به تهران به خدمت سربازی اعزام و در نیروی دریایی مشغول به خدمت شد و چون روحانی بود، در سیاسی ـ عقیدتی نیروی دریایی به تشکیل کلاس‌‌های آموزش قرآن، احکام و کلاس‌های عقیدتی پرداخت.

پس از فراغت از خدمت سربازی، سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی و بسیج شهرک وردآور قلعه حسن‌خان را عهده‌دار شد. وی که علاقه‌مند به حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بود از طریق تیپ علی‌بن‌ابیطالب شهرستان قم به عنوان رزمنده راهی جبهه‌ شد و در عملیات محرم شرکت کرد.

شهید فراهانی‌نسب روزی که قرار بود از مسجد به جبهه‌ اعزام شود، منبری را در مسجد برگزار می‌کرد و در مورد جبهه و جنگ سخنرانی می‌کرد. آخرین بار در حالی که ۲۲ سال داشت، به جبهه اعزام شد و شب عاشورا بود و پس از آن دیگر از او خبری نشد. به همین دلیل پدر وی، به همراه فرمانده پادگان امام حسین(ع) تصمیم می‌گیرند تا برای تجسس شهدا به جبهه بروند تا شاید از «مهدی» خبری بگیرند اما در هر منطقه‌ای که سرکشی می‌کنند، از او خبری به دست نمی‌آوردند.

پدر و فرمانده پادگان امام حسین(ع) به تهران بازمی‌گردند و پس از بررسی پرونده و شرایط مجروحیتش در علملیات والفجر مقدماتی در فکه در ۱۹ بهمن ۱۳۶۱ به این نتیجه می‌رسند یا به شهادت رسیده و یا به اسارت دشمن درآمده که در صورت اسارت هم در برابر شکنجه‌های بعثی‌‌ها و ندادن اطلاعات و ... به شهادت رسیده است. اما تاکنون اثری از پیکرش پیدا نشده است.

* آخرین دست نوشته شهید

به امام بگویید «تن یک بچه طلبه کوچک است، انشاءالله اجازه می‌دهند که من را درب منزل ایشان، جماران دفن کنند تا نفس قدسی آن حضرت، تن من گنه کار را پاک کند».

اخبار مرتبط

تنها مادر شهید دفاع مقدس با اصالت ژاپنی درگذشت

ورود پیکر ۳۵ شهید دوران دفاع مقدس به کشور

چند روایت از مقاومت دزفول زیر موشک‌باران

0 نظر

ارسال نظر

capcha