برگشت محصولات کشاورزی به دلیل باقی مانده سموم نبود

برگشت محصولات کشاورزی به دلیل باقی مانده سموم نبود

به گزارش سراج24؛شاهپور علایی مقدم در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران گفت: برگشت محصولات کشاورزی به دلیل بحث باقی مانده سموم نبوده و دلیل دیگری داشته است.

وی اضافه کرد: اخیرا مباحث گسترده ای در حوزه برگشت محصولات کشاورزی ایران از کشورهای دیگر از جمله روسیه، ازبکستان، ترکمنستان و هندوستان مطرح شده که عده زیادی دلیل آن را بحث باقی مانده سموم عنوان می کردند.

علایی مقدم گفت: بنده همان زمان اعلام کردم اگر یک نفر در کل کشور یک برگه آنالیز تحویل من بدهد که در آن مشخص باشد برگشت این محصولات به دلیل باقی مانده سموم بوده و باقی مانده سموم در این محصولات بالاتر از استانداردهای کشور مبدا بوده، بنده از مردم ایران عذرخواهی و از سمت خود کناره گیری می کنم .

این مقام مسئول تصریح کرد: نمی شود که در فضای مجازی بدون دلیل و مستند صحبت و دیگران را قضاوت کرد.

علایی مقدم اضافه کرد: روسیه در این زمینه دو مطلب را مطرح کرده اول اینکه چهار آفت کش استفاده شده در فلفل دلمه ای های صادراتی در این کشور ثبت نشده و روسی ها این آفت کش ها را نمی شناسند و دوم اینکه محصول تولیدی  باید شناسه داشته باشد به این معنا که مشخص باشد چه کسی، کجا و در چه شرایطی این محصول را تولید و چه کسی آن را صادر کرده است .

علایی مقدم گفت : در این زمینه حق کاملا با روسیه است چرا که وقتی محصول شناسه دار باشد و تخلفی اتفاق بیفتد فقط همان  صادرکننده جریمه و مسدود می شود و سایرین درگیر این چالش ها نمی شوند.

وی تاکید کرد: در این راستا نیازمند راه اندازی سامانه ای هستیم که تمام اطلاعات مربوط به محصول در آن ثبت شود.

اخبار مرتبط

رکود سنگین بازار میوه/ لیموترش ۱۶۰ هزار تومان شد

قیمت انواع ترشی میوه فصل+جدول

انواع گوشت گرم گوساله و گوسفندی داخلی بسته بندی+جدول

0 نظر

ارسال نظر

capcha