سفیر ایران در دمشق: ادعای نبود امنیت در سوریه با هدف ممانعت از توسعه همکاریهای اقتصادی است

سفیر ایران در دمشق: ادعای نبود امنیت در سوریه با هدف ممانعت از توسعه همکاریهای اقتصادی است

به گزارش سراج24؛امروز (یکشنبه) پایگاه خبری «العهد»، سبحانی در گفتگو با العهد گفت: همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و سوریه و مشارکت ایران در بازسازی سوریه موضوع مهم و مرحله حساسی است که دو کشور در حال گذر از جنگ اقتصادی و فشارهای ناشی از آن هستند، بنابراین ما بر بخش های اقتصادی و تجاری تمرکز می کنیم و در این زمینه در گام اول باید اولویت ها تعیین و سپس موانعی که مانع همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور می شود را برطرف کنیم.

موضوع دوم که به گفته سبحانی از اهمیت بسیاری برخوردار است، تامین مالی پروژه های بازسازی و تحکیم ثبات در سوریه است که سرمایه گذاران را ترغیب به حضور در این کشور می کند.

وی گفت: دشمن همیشه این ایده را که سوریه فاقد امنیت است ترویج می کند تا مانع از توسعه همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور شود.

سبحانی در رابطه با تجارت نیز با تاکید بر وجود دو رکن اصلی در این عرصه گفت: موضوع اول جنبه لجستیکی و دوم امکان نقل و انتقال پول یا کار بانکی است. از نظر لجستیکی و از آنجایی که مرز مشترکی بین ایران و سوریه وجود ندارد، فاصله دو کشور تا حدودی دور است و در حال حاضر مشغول یافتن جاده‌های ارتباطی ایران با سوریه و کاهش زمان لازم برای حمل و نقل کالا هستیم.  اما موضوع دوم که مربوط به بانک ها امکان نقل و انتقالات مالی به بازرگانان است در حال حاضر با توجه به اینکه سوریه در نتیجه تحریم ها با مشکلاتی مواجه است، راه‌های مختلفی برای انجام حواله‌ها صورت می گیرد.

سفیر ایران در دمشق با اشاره به اینکه طی ماه های گذشته نمایشگاه های متعددی در سوریه برگزار شد که حدود ۱۲۰ شرکت ایرانی در آن شرکت داشتند، خاطرنشان کرد: تهران از طریق این مشارکت ها به دنبال چند هدف بود از جمله: نشان دادن اینکه سوریه از امنیت و ثبات برخوردار است تا بازرگانان با آمدن به این کشور با چشمان خود ببینند که اوضاع در سوریه امن است. همچنین تاکید بر ایجاد فرصتی برای شرکت ها در جهت آشنایی با نیازهای بازار سوریه و سرمایه گذاری در آن.

سفیر ایران گفت که توانمندسازی شرکت‌های ایرانی برای انعقاد قرارداد با همتایان سوری خود و برگزاری نشست‌هایی بین مقامات این شرکت ها و مقامات سوری در زمینه‌های مختلف تجاری، اقتصادی و صنعتی، اولین قدم ما در راه‌اندازی نمایشگاه کالای ایرانی در دمشق بود که محقق شد.

به گفته دیپلمات ارشد ایرانی در سوریه  که وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نیز در این نمایشگاه حضور داشت و شخصا بر نظارت و هدایت مشارکت ایرانیان در حوزه‌های مختلف نظارت کرد.

وی افزود: تهران، اشغال سوریه توسط هر کشور یا هر نیروی تروریستی، خواه  در جولان  و چه در شمال غرب یا شمال شرق را به شدت محکوم می کند.

سبحانی در خصوص حضور آمریکا در سوریه نیز گفت: این نیروها مجبور به عقب نشینی از خاک سوریه خواهند شد و ما نمی توانیم برای آن تاریخ تعیین کنیم، اما این اتفاق خواهد افتاد و باید اتفاق بیفتد.
سبحانی خاطرنشان کرد: در دوران جنگ سرد، قدرت‌های بزرگ سرنوشت امور را تعیین می‌کردند اما امروز قدرت‌های جدیدی هستند که آن‌ را کنترل می‌کنند، به طوری که آمریکا دیگر قادر به تعیین سرنوشت منطقه نیست و یکی از این قدرت ها، محور مقاومت است و امروز زمین بازی، ورزشگاه و نوع بازی تغییر کرده است.

سفیر ایران در دمشق از گشایش در روابط خارجی سوریه استقبال کرد و گفت: امیدواریم که این گشایش در روابط خارجی به تقویت ثبات، پیشرفت، امنیت و توسعه اقتصادی سوریه کمک کند.

وی تاکید کرد: دشمنان سوریه باید بدانند که سیاست‌های آنها در قبال این کشور شکست خورده و چیزی جز خسارت و ضرر برای مردم منطقه نداشته‌اند.

اخبار مرتبط

جنگ جهانی اقتصادی در حال وقوع است

شهادت ۴ نظامی سوری در تجاوز هوایی بامدادی صهیونیست‌ها به «دمشق»

تاکید بوریس جانسون بر افزایش "فشار اقتصادی" علیه روسیه

0 نظر

ارسال نظر

capcha