مقام آلمانی: مذاکرات وین در فضایی سازنده پیش می رود

مقام آلمانی: مذاکرات وین در فضایی سازنده پیش می رود

به گزارش سراج24؛ از خبرگزاری "د پ آ" آلمان،  این منبع آگاه افزود: مشخص است که ایران بر نوعی تضمین برای احترام به توافقات آینده پافشاری می‌کند. این درخواست از سوی همه طرف‌ها به رسمیت شناخته شده اما اجرای آن بسیار دشوار است.  
خبرگزاری "د پ آ" آلمان نوشت: به طور کلی، مذاکرات فاقد سرعت لازم برای رسیدن به نتیجه در چند هفته آینده است. دور کنونی مذاکرات تا دوشنبه آینده به حالت تعلیق درآمده است.  
این رسانه آلمانی ادامه داد یکی از موارد اختلافی که هنوز در مذاکرات وین باید حل و فصل شود، ترتیب اقدامات کاهش تنش در واشنگتن و تهران است.  
به گزارش ایرنا، دور هشتم مذاکرات که از روز دوشنبه ۶ دی‌ماه (۲۷ دسامبر) در وین آغازشده بود، بعد از ظهر روز پنجشنبه ۹ دی‌ماه (۳۰ دسامبر) به‌دلیل فرا رسیدن سال نو میلادی و تعطیلی خدمات هتل کوبورگ به‌طور موقت متوقف شد.  
طی چند روز گذشته مذاکرات فشرده‌ای در سطح روسای هیات‌ها و کارشناسان گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا در دو حوزه رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای برگزار شد. هم زمان اعضای برجام بدون حضور ایران چندین جلسه با هیات آمریکایی که ریاست آن را رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برعهده دارد برگزار کردند.  
دیپلمات‌های آمریکا به وین سفر کرده‌اند تا به صورت غیر مستقیم در روند گفت‌وگوها برای احیای توافقات سال ۹۴ شرکت کند. آمریکا اردیبهشت سال ۱۳۹۸ به طور یکجانبه و غیرقانونی از برجام خارج شد و شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران به اجرا گذاشت.  
دولت دموکرات جو بایدن که ازمنتقدان خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق امریکا از برجام است هنوز اقدام ملموسی را برای بازگشت این کشور به توافقات سال ۹۴ صورت نداده است.  
علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران گفت که در نتیجه گفت‌وگوی روزهای اخیر در وین پیشرفت‌های خوبی در حوزه رفع تحریم‌ها صورت گرفته است.  
وی افزود: در این چند روزی که دور هشتم گفت‌وگوها صورت گرفت تمرکز اصلی مذاکرات بر روی موضوع لغو تحریم‌ها بود. در چند عرصه گفت‌وگوها و تعاملات بین طرف ایرانی و طرف‌های مقابل ادامه داشت، از جمله چند جلسه در موضوع راستی آزمایی برگزار شد؛ هم هماهنگ کننده کمیسیون مشترک و هم با طرف اروپایی، همینطور در موضوع راستی آزمایی هم جلساتی بین طرف ایرانی با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، جلسه جداگانه‌ای با سه کشور اروپایی برگزار شد.  
باقری ادامه داد: در عرصه لغو تحریم‌ها هم به اصطلاح مکاتباتی بین دو طرف انجام گرفت و پیشرفت‌های به نسبت خوبی در این چند روز آغازین دور هشتم صورت گرفت.

اخبار مرتبط

انریکه مورا پیشنهاد جدیدی از طرف آمریکا نداشت

گفت‌و‌گوی وزیر خارجه قطر و نماینده آمریکا در امور ایران درباره توافق هسته‌ای

بایدن تحریم نفت ایران را تمدید کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha