نماینده شیراز: ارز ۴۲۰۰ نقشی در رونق سفره مردم نداشت

نماینده شیراز: ارز ۴۲۰۰ نقشی در رونق سفره مردم نداشت

به گزارش سراج24؛ علیرضا پاک فطرت در گفت‌وگو با ایرنا درباره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: ارز ترجیحی یا ارز ۴۲۰۰ و یارانه ارزی تا امروز هیچ نقشی در سفره مردم نداشته است. متاسفانه در ماههای اخیر شاهد این مشکل بوده‌ایم که تورم کالاهای اساسی و خوراکی‌ها بیشتر از تورم در کالاهای دیگر بوده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم با بیان اینکه یارانه ارزی عملا به جیب دلالان رفته است، افزود: برخی با تاسیس شرکت خصوصی برای واردات کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ دریافت می‌کنند. اما یا این ارز را در بازار می‌فروشند و یا کالاها را با ارز ۴۲۰۰ وارد کرده و با نرخ ارز آزاد و ارز نیمایی به فروش می‌رسانند.

پاک فطرت با تاکید بر اینکه باید ارز تک نرخی شود، یادآور شد: دولت باید به جای یارانه ارزی امکانات خاصی را در اختیار اقشار محروم قرار دهد.

وی با اعلام مخالفت با یارانه نقدی و یارانه کالایی، گفت: یارانه نقدی موجب افزایش تورم شده و یارانه کالایی هم حیف و میل می‌شود. دولت باید حمل و نقل، آموزش و خدمات بهداشتی رایگان در اختیار اقشار محروم قرار دهد و به این وسیله از این اقشار حمایت کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یارانه نقدی موجب افزایش نقدینگی و تورم می‌شود و با افزایش تورم عملاً مشکلات معیشتی مردم حل نخواهد شد.

پاک فطرت ادامه داد: دولت باید برنامه‌ریزی دقیقی برای منابع حاصل از حذف ارز ۴۲۰۰ داشته باشد، به گونه‌ای که درآمدهای حاصل از حذف این رانت صرف تقویت زیر ساخت‌ها و حمایت از اقشار محروم شود. متاسفانه دولت‌های گذشته درآمدهای حاصل از واقعی کردن قیمت‌ها در بخش‌های مختلف بودجه را صرف بودجه جاری و پرداخت حقوق و مزایا کردند.

اخبار مرتبط

ارز ترجیحی، منجلابی برای رانت و فساد

هماهنگی سران قوا برای تخصیص اعتبار ارز ترجیحی تا پایان سال جاری

تشکیل کمیته مشترک دولت و مجلس در مورد حذف یا ابقای ارز 4200 تومانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha