قدرت انتقال امیکرون 12 تا 15 درصد بیشتر از دلتاست/ ضرورت پیشگیری از امیکرون با کنترل سفرهای بین المللی

قدرت انتقال امیکرون 12 تا 15 درصد بیشتر از دلتاست/ ضرورت پیشگیری از امیکرون با کنترل سفرهای بین المللی

به گزارش سراج24؛عضو هیئت مدیره انجمن ویروس شناسی ایران با اشاره به اینکه ویروس امیکرون بیماری را خیلی راحت تر و با سهولت بیشتری در انسان ایجاد می کند، مطرح کرد: به نظر می رسد باید در کشور ما تدابیری در مورد سفرهای بین المللی اندیشیده شود که میزان و تعداد افراد آلوده که می توانند وارد کشور شوند به حداقل برسد.

دکتر مهرداد روانشاد ضمن توضیح مختصری در خصوص موتاسیون ها، به خبرنگار ما گفت: ویروس ها در طی زمان در مجاورت با میزبان های خود دچار تغییر می شوند که به این اتفاق موتاسیون می گویند. ویروس کرونا هم به دلیل اینکه الان دو سال است با میزبان خود یعنی انسان روبرو است ، دچار تغییراتی شده و این تغییرات به نحوی پیش می رود که در واقع تطابق بیشتری با انسان داشته باشد.

زمان انتقال امیکرون بسیار کوتاه است

عضو هیئت مدیره انجمن ویروس شناسی ایران اضافه کرد: ویروس امیکرون نیز موتاسیون هایی پیدا کرده که تطابق بالاتری با انسان دارد یعنی اینکه به راحتی می تواند منتقل شده و عفونت ایجاد کند. به همین دلیل ویروس امیکرون بیماری را خیلی راحت تر و با سهولت بیشتری در انسان ایجاد کند.

وی بیان داشت: امیکرون با تعداد کمتر و قدرت اتصال بالاتر می تواند در انسان بیماری ایجاد کند یعنی در گذشته گفته می شد یک بیمار کرونای کلاسیک ،در یک فضای بسته ، بعد از گذشت 15 دقیقه می تواند بیماری را به دیگران منتقل کند اما در مورد امیکرون گفته می شود این میزان زمان انتقال بسیار کوتاه شده یعنی به چند ثانیه رسیده است.

روانشاد گفت: در خصوص اینکه فرد مبتلا به امیکرون چند نفر را می تواند آلوده کند، هنوز عددی محاسبه نشده اما نرخ انتقال آن خیلی بالاتر از دلتاست و طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، قدرت انتقال امیکرون نسبت به دلتا 12 تا 15 درصد بیشتر است.

امیکرون علائم بالینی خاصی دارد؟

این ویروس شناس در خصوص علائم بالینی امیکرون اظهار کرد: از نظر علائم بالینی اطلاعات محدودی در دسترس است اما علائمش همان علائم بیماری کرونا است ولی خوشبختانه چون تعداد زیادی از جمعیت ایرانی واکسن را دریافت کرده و درصدی هم قبلا با بیمای کرونا روبرو شده بودند احتمال اینکه بیماری با شدت بیشتر نشان داده شود، خیلی ضعیف است.

وی با تأکید براینکه احتمالا عفونت هایی از امیکرون که در ایران گزارش خواهد شد، عوارض کمتر و آمار تلفات کمتری خواهد داشت، ادامه داد: کسانی که قبلا با ویروس کرونا مواجه شده باشند، چون بدنشان خاطره ی مواجهه با ویروس را دارد عوارض را در این مرحله خیلی خفیف از خود نشان می دهند بنابراین این خفیف بودن عوارض به دلیل سابقه ی فرد با ویروس کرونای قبلی است. اما امیکرون همان ویروس کرونا است و بیماری کرونا را می تواند در افرادی که واکسن نزده اند یا با بیماری روبرو نشده باشند با عوارض بیشتر ایجاد می کند.

بیماری زایی بیشتر کودکان با امیکرون

مهرداد روانشاد تأکید کرد: یکی از خصوصیت های ویروس کرونا این است که می تواند عفونت مجدد ایجاد کند و خیلی از افرادی که قبلا مبتلا شده اند، مجددا امکان دارد مبتلا شوند. در مورد امیکرون هم این مساله صادق است.

وی در رابطه با یکی دیگر از ویژگی های امیکرون  عنوان داشت: در مورد امیکرون بحثی که وجود دارد این است که باعث بیماری زایی بیشتر در کودکان و نوجوانان هم می شود در صورتیکه در سویه های قبلی کرونا این اتفاق کمتر می افتاد. دلیل این مساله همان تطابق بیشتر ویروس با بدن انسان است که می تواند در سنین کمتر هم بیماری را ایجاد کند.

ترکیب خطرناک دلتا و امیکرون!

این ویروس شناس افزود: الان نگرانی که وجود دارد این است که ویروسی پیدا شود که ترکیبی از دلتا و امیکرون باشد چون در واقع ویروس دلتا عوارض بالینی شدیدی ایجاد می کند و ویروس امیکرون راحت تر منتقل می شود. بنابراین ترکیب این دو ویروس می تواند مشکلات عدیده ای در بحث درمان و کنترل بیماری کرونا ایجاد کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تربیت مدرس در خصوص لزوم پرهیز  از سفرهای بین المللی در پی گسترس ویروس امیکرون گفت: در این دوسال که با بیماری کرونا مواجه هستیم، یکی از مسائلی که مانع کنترل بیماری و گسترش کرونا شده، بحث سفرها است. نکته این است که ویروس به راحتی می تواند بین مردم کشورهای مختلف منتقل شود و دلیلش همین سفرهای بین المللی است.

سفرهای بین المللی باید متوقف شود

دکتر روانشاد در ادامه افزود: بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل میزان آلودگی و گزارشات متعددی که از ویروس امیکرون دارند، به شدت سفرهای خود را کاهش داده اند، بعضی کشورها برخی مناطق خود را قرنطینه کامل کرده اند و به نظر می رسد باید در کشور ما نیز تدابیری در مورد سفرها اندیشیده شود که میزان و تعداد افراد آلوده که می توانند وارد کشور شوند به حداقل برسد. چون اگر این تمهیدات انجام نشود با پیک بعدی بیماری کرونا روبرو خواهیم شد که مجددا همان فشار سنگین را به کادر درمان و پزشکی وارد می کند که عوارض زیادی برای مردم و اقتصاد کشورها خواهد داشت. باید از سفرهای غیر ضروری و ناخواسته اجتناب شود و از طرفی سیستم های کنترلی و نظارتی و قانون گذاری در این مساله جدی تر مداخله کنند.

ضرورت تزریق واکسن دوز سوم برا مصون ماندن نسبی در برابر امیکرون

وی در رابطه با ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی یادآور شد: رعایت پروتکل ها در دو ماهه ی اخیر کمتر شده و باید به مردم مجددا  گوشزد شود. همچنین کسانی که دو دوز واکسن را دریافت کرده اند نیز احتمال بیمار شدنشان وجود دارد اما عوارض بالینی شدید که منجر به بستری می شود در این افراد بسیار کاهش خواهد یافت.بنابراین توصیه می شود همه ی افراد دو دوز واکسن را کامل دریافت کنند و با فاصله ی زمانی مناسب از دوز دوم ، دوز سوم را هم دریافت کنند که در صورت مواجهه با ویروس ، بیماری در آن ها به شکل خفیفی بروز کند.

اخبار مرتبط

شناسایی ۴۶۳ بیمار جدید کرونایی

شناسایی ۴۴۱ بیمار کرونایی در کشور/ فوتی کرونا دوباره به صفر رسید

آمار روزانه کرونا صعودی شد/ شناسایی ۳۵۲ بیمار جدید

0 نظر

ارسال نظر

capcha