کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با سراج۲۴:

اراده در پایتخت‌های غربی لازمه پیشرفت در دور هشتم مذاکرات است/پاسخ تهران به تل‌آویو

اراده در پایتخت‌های غربی لازمه پیشرفت در دور هشتم مذاکرات است/پاسخ تهران به تل‌آویو

به گزارش سراج24؛ محمد مهدی ملکی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با سراج24 در خصوص اهمیت و اهداف دور هشتم مذاکرات در وین میان ایران و چهار بعلاوه یک، اظهارداشت: فضای گفتگوها میان ایران و دیگر هیات ها مثبت و رو به جلو است و همه طرف ها از آمادگی خود برای دست یابی به توافق در کوتاهترین زمان ممکن خبر دادند. 

وی گفت:  آنطور که از نشست کمیسیون مشترک و دیدارهای  دو و چندجانبه صورت گرفته در دور هشتم مذاکرات برآمد این است که توافقی میان طرف ها وجود دارد مبنی بر اینکه در این دور از مذاکرات، تمرکز بر رفع تحریم ها باشد. 

ملکی تصریح کرد: در این خصوص باید به این نکته توجه کنیم که حتما باید مقامات کاخ سفید این نکته را مد نظر داشته باشند که نباید همزمان با مذاکرات تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کنند که این می تواند تاثیر منفی زیادی بر روند مثبت گفتگوها بگذارد. 

این کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: یکی دیگر از موضوعات مورد توجه در این دور از مذاکرات همگرایی و هم سویی میان تهران، مسکو و پکن است که با جلسه سه جانبه هماهنگی پیش از نشست کمیسیون مشترک این سطح از هماهنگی ها میان 3 طرف افزایش هم پیدا کرد. 

وی ادامه داد: روسیه و چین از مواضع منطقی و اصولی ایران در مذاکرات حمایت می کنند و این نقش مثبت و سازنده این دو بازیگر در مقابل نقش بعضا تخریب گر طرف های غربی در خلال گفتگوهای وین است. 

ملکی با بیان اینکه به نظر می آید مواضع و اهداف رژیم صهیونیستی از زبان یکی از سه کشور اروپایی معمولا در مذاکرات مطرح می شود، عوان کرد: تل آویو و برخی از کشورهای عرب مرتجع منطقه با تمام توان خود در تلاش هستند تا مانع از شکل گیری توافق میان ایران و طرف های حاضر در نشست شوند. 

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: رژیم صهیونیستی پای از این هم فراتر گذاشته و به طور رسمی و علنی ایران را تهدید می کند و حتی بنا به برخی از گزارشات غیررسمی شنیده شده که آنها تهران را به خرابکاری های گسترده در مراکز حساس تهدید کردند. 

وی ادامه داد: البته پاسخ تهران به گزافه گویی های تکراری تل آویو رزمایش پیامبر اعظم بود که پیشنهاد می شود آنها حتما تصاویر آن رزمایش را به خوبی و بارها تماشا کنند تا بدانند در صورت کوچکترین اشتباهی از سوی آنها، پاسخی قاطع و سخت دریافت خواهند کرد. 

ملکی تصریح کرد: در این دور حساس از مذاکرات، این طرف مقابل ایران و به خصوص غربی ها هستند که باید تصمیم بگیرند که مذاکرات روند رو به پیشرفت خود را حفظ کند یا خیر، به تعبیر دیگر توپ کاملا در زمین طرف غربی است.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: نتیجه نگرفتن از مذاکرات وین در این دور یا به تاخیر افتادن آن نشان از نبود عزم، اراده یا توان پایتخت های غربی و به خصوص واشنگتن است که این نیز در تضاد با آنچه که در تربیون های رسانه‌ایشان مطرح می کنند قرار دارد. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم طرف غربی به ویژه کاخ سفید از تجربه سال‌های نه چندان دور مذاکرات منتهی به برجام و پس از آن عبرت گرفته باشند و بدانند که سیاست فشار حداکثری با به کارگیری دیپلماسی فعال و هوشمندانه از سوی ایران به شکست حداکثری منجر شده و دیگر رویکرد فشار و مذاکره همزمان، کارایی ندارد.

اخبار مرتبط

انریکه مورا پیشنهاد جدیدی از طرف آمریکا نداشت

هیچ مانع غیر قابل عبوری در مسیر احیای برجام وجود ندارد

"احیای برجام" مهمترین اولویت وزارت خارجه در سال ۱۴۰۱ است

0 نظر

ارسال نظر

capcha