محمدباقر قالیباف:

پروژه‌های جهاددانشگاهی مسئله‌محور و براساس اولویت‌های کشور است

پروژه‌های جهاددانشگاهی مسئله‌محور و براساس اولویت‌های کشور است

به گزارش سراج24؛ محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز، پنجم دی‌ماه، نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی را افتتاح  و از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.

وی در جریان این بازدید به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: وظیفه دارم از عزیزانمان در جهاددانشگاهی، جوانان عزیز، خواهران و برادران گرامی و مدیران دلسوزی که انصافاً بی‌وقفه تلاش می‌‎کنند، قدردانی داشته باشم. طی بازدیدی که از نمایشگاه داشتم، نشاط کاری و حرکت‌های خوبی که در زمینه‌های مختلف انجام داده بودند را مشاهده کردم. از همه اینها تشکر می‌کنم و همه خداقوت می‌گویم.

وی از جمله ویژگی‌های مهم این نمایشگاه را موضوعات علمی و فناورانه بودن حوزه‌های مختلف دانست و گفت: این نمایشگاه نمادی از امکان اطمینان به نیروها و متخصصان داخلی است. همچنین در زمینه بومی سازی نیز موفق عمل کردیم و متخصصان ما توانستند فناوری‌های مورد نیاز را بومی‌سازی کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحقیقات پزشکی که جهاددانشگاهی انجام داده انصافاً از اقدامات ماندگار است، افزود: بخش پزشکی جهاد در جهت علمی در حال حرکت است و به صورت کاربردی در محیط‌های کاری و بیمارستانی مورد استفاده قرار گرفته است که سلول‌های بنیادی و موضوعات مرتبط با کووید۱۹ نمونه‌ای از این تلاش‌هاست.

قالیباف ادامه داد: چند روز قبل در خصوص پژوهش‌های حوزه علوم انسانی اسلامی صحبت‌هایی را مطرح کردم. بعضی وقت‌ها کار را انجام می‌دهیم و علم را برای علم و توسعه می‌خواهیم. این کار بسیار خوبی است، ولی امروز کشور در شرایطی قرار دارد که باید مسئله‌محور حرکت کنیم. هر پروژه‌ای را که در این نمایشگاه دیدم مسئله‌محور بود؛ به این معنا که اولویت‌ها در کار مشخص شده است.

* پیشران‌ها و اولویت‌های اقتصادی مشخص شود

وی بیان کرد: اگر امروز اقتصاد مشکل اصلی ماست که قطعاً نیز هست، باید دقت کنیم  تا به طور مشخص پیشران‌ها و اولویت‌های اقتصادی مشخص شود و پروژه‌های کلان طبق این پیشران‌ها مشخص شوند و ظرفیت‌ها را مسئله محور پای کار بیاوریم.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در بازدید امروز به یکی از نقطه‌ضعف‌های سیاستگذاران پی بردم، گفت: در صنعتی کردن پروژه‌ها و فناوری تلاش‌هایی صورت می‌گیرد اما آنجایی که باید سرمایه‌گذاری شود تازه اول مشکلات است. نقدینگی لجام‌گسیخته‌ای در کشور وجود دارد که باید این نقدینگی به سمت فضای تولید، پیشران‌ها و پروژه‌های کلان سوق داده شود، البته پیش از این اقدام باید بازتعریفی از چگونگی سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها انجام شود تا به یک مکانیزم و فرمت مشخص دست پیدا کنیم. اکنون که در دوران تحریم قرار داریم و سرمایه‌گذاری خارجی انجام نمی‌شود، باید از سرمایه‌های داخلی استفاده کرد و چگونگی انجام این سرمایه‌گذاری هم مهم است.

* مکانیزم سرمایه‌گذاری را به سمت نهادهای غیردولتی سوق دهیم

قالیباف افزود: تحول اقتصادی وقتی اتفاق می‌افتد که سیستم اداری، اجرایی و سنگین و ناکارآمد دولتی اصلاح شود و راه اصلاح آن هم این است که مکانیزم سرمایه‌گذاری را به سمت نهادهای غیردولتی و بخش خصوصی سوق دهیم. باید نهادهایی مانند جهاددانشگاهی داشته باشیم که پیشران‌های تحول در حوزه اقتصادی باشند. اگر ما به سمت نهادهای غیردولتی نرویم، سرمایه‌ها را به سمت آنها سوق ندهیم و بخش خصوص را وارد نکنیم عملاً از این ظرفیت عظیم نمی‌توان استفاده کرد.

وی بیان کرد: به مردم و جهاددانشگاهی قول می‌دهم که حتماً در بودجه ۱۴۰۱ و برنامه هفتم توسعه، ضعف‌های موجود در اعمال سیاست‌های مرتبط با پیشران‌های اقتصادی اصلاح خواهد شد تا آن تحول اقتصادی با کمک جوانان عزیز و پیشکسوت‌های عرصه علم و فعالیت و تلاش محقق شود.

اخبار مرتبط

باید تضاد منافع در حوزه بهداشت و درمان از بین برود

عملکرد جهاد دانشگاهی نشان می دهد که به حرف حاج قاسم عمل کرده ایم

مالکیت استقلال و پرسپولیس به دو وزارتخانه دیگر واگذار شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha