ائمه جمعه مطالبه‌گری را به مردم بیاموزند

ائمه جمعه مطالبه‌گری را به مردم بیاموزند

به گزارش سراج 24؛ محسن مهدیان در جلسه نقد و گفت‌وگوی نخبگانی در خصوص بازخوانی رسالت‌های نماز جمعه در گام دوم انقلاب اسلامی، اظهار داشت: یک مسئله جدی در حوزه مطالبه‌گری این است که ثمره مطالبه در جامعه ما چیست، ما چه انتظاری از مطالبه‌گری داریم و چه اتفاقی می‌افتد، با رشد مطالبه‌گری انتظار این است که امید جامعه به اصلاح آینده بیشتر شود و همه بر سر این مسئله اجماع دارند.

وی گفت: باید به این سوال پاسخ داد که چرا در کشور، مبارزه با فساد منجر به نا امیدی بیشتر مردم شده است؟ مردم شاهد مطالبه‌گری و مبارزه با فساد هستند اما همزمان سفره آنها کوچکتر می‌شود و این برای مردم چیزی جز نمایش نیست، مردم تعبیر کلی در این خصوص دارند که ثمره نهایی این تفکر می‌شود همه با هم فاسد هستند چون ثمره مطالبه‌گری را نمی‌بینند.

نویسنده کتاب "سواد مطالبه دستگاه محاسباتی در عدالتخواهی امیدآفرین" بیان داشت: چقدر صدای ائمه جمعه صدای مردم است؟ چقدر بلندگوی امام جمعه درد مردم است؟ روحانیون همیشه در مبارزه با ظلم پیشرو بودند اما آیا امروز ائمه جمعه مشکلات مردم را می‌بینند و در این رابطه صحبت می‌کنند؟ در این قضیه نقص وجود دارد، ائمه جمعه در مسائلی ورود پیدا می‌کنند که درد مردم نیست.

مهدیان افزود: در نماز جمعه درد مردم گفته نمی‌شود و اگر ائمه جمعه به مسئله‌ای ورود پیدا می‌کنند ارتباطی به مردم و سفره آنها ندارد، بسیاری از مدل‌های مطالبه‌گری مشکلی حل نمی‌کنند و تنها هیجان ایجاد می‌کنند، چطور در تریبون جمعه به فرد اتهام می‌زنید و حکم هم می‌دهید و اگر هم کسی این کار را نکند می‌گویند محافظه کار است، این نگاه صفر و یک اشتباه است.

نویسنده کتاب "سواد مطالبه دستگاه محاسباتی در عدالتخواهی امیدآفرین" با اشاره به اینکه عدالتخواهی مصداقی غیر از حکم دادن است، گفت: همیشه یک خطای آشکار وجود دارد که باید ائمه جمعه تذکر دهند، آنچه موجب روح جدید در فضای مطالبه‌گری در ائمه جمعه و حتی مساجد بوده تمرکز بر حوزه ناکارآمدی مسئولان است و باید در خصوص مسائل کوچک صحبت شود که همین‌ها درد مردم است.

مهدیان با اشاره به رشد قابل توجه ائمه جمعه نسبت به گذشته در خصوص نزدیک شدن به مطالبه‌گری در خصوص مسائل مردم، تصریح کرد: در چهارچوب جمهوری اسلامی ظلم‌های مافیایی و فساد سیستمی نمی‌تواند شکل گیرد، این موضوع به دلیل نوع روابط دستگاه‌ها و از همه مهمتر وجود مقام معظم رهبری در راس حکومت است که بسیار بر این مسئله حساس هستند‌.

*ظلم اصلی ناکارآمدی مسئولان بوده که موجب بدگمانی مردم به اصل اسلام می‌شود

وی ادامه داد: اختلاس با عدد بزرگ، فساد سیستمی نیست بلکه ظلم اصلی ناکارآمدی مسئولان بوده که موجب بدگمانی مردم به اصل اسلام می‌شود، مردم از ناکارآمدی آسیب می‌بینند و این ظلم بزرگ است هر چند ظالمان آن کوچک باشند، مبارزه با ظالمان کوچک نفی مبارزه با ظالمان بزرگ نیست، ظالم بزرگ کسی است که عامدانه بیشترین بدبینی را به جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کند و ظالم کوچک کسی است که متوجه مسئله نیست اما ناکار آمد و نابلد است و مسئولیت دارد.

نویسنده کتاب "سواد مطالبه دستگاه محاسباتی در عدالتخواهی امیدآفرین" تصریح کرد: مطالبه باید در خطبه‌های نماز جمعه و خارج از آن به شکلی باشد که روحانیون پرچمدار مطالبه‌گری باشند، مطالبه همیشه به معنای داد زدن نیست بلکه اصل کار صحبت با مردم در خصوص مطالبه‌گری است، مردم باید مطالبه‌گر شوند و ائمه جمعه مطالبه‌گری را آموزش دهند.

مهدیان با تاکید بر آموزش مطالبه‌گری به مردم توسط ائمه جمعه، گفت: هر کجا امام جمعه تریبون دارد باید مردم را دعوت به مطالبه‌گری کند و اگر مسئله‌‌ای خواستِ عموم شود قطعا در کمترین زمان ممکن اصلاح می‌شود‌ و این یعنی به صورت ریشه‌ای مشکلات مردم حل می‌شود‌، اگر واقعا عَلَم مطالبه بالا رود مردم زیر آن جمع می‌شوند و اگر ادعای مطالبه‌گری را داشتیم و مردم جمع نشدند پس یک قسمت کار ایراد دارد.

وی با اشاره به مهمترین مسئله در خطبه‌های نماز، خاطرنشان کرد: ائمه جمعه باید در خطبه‌ها در رابطه با مبارزه با ظلم کوچک و بزرگ صحبت کنند، امام جمعه شهر باید پرچمدار مطالبه‌گری باشد که این پرچمداری خود آداب و قواعد دارد، امروز باید مسئله جامعه را شناخت و در رابطه با آن صحبت کرد، بیان مناسبت‌های تقویم با مسائل مربوطه به آن کافی نیست.

نویسنده کتاب "سواد مطالبه دستگاه محاسباتی در عدالتخواهی امیدآفرین" افزود: با یک روز در هفته با خطبه‌ها مسائل درست نمی‌شوند، اگر ائمه جمعه نتوانند رسانه شوند، پرچمداری نقص پیدا می‌کند‌ که این قطعه گم شده این پازل است.

*ایجاد فضای مطالبه‌گری برای مردم توسط ائمه جمعه

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا جوکار با اشاره به جایگاه مطالبه‌گری و نسبت آن با ائمه جمعه، اظهار داشت: عدالت از شرایط امامت است و ائمه جمعه باید عدالتخواه باشند، مطالبه‌گری یکی از وظایف امام جمعه بوده، روش مطالبه‌گری ائمه جمعه متنوع است اینکه برخی فکر کنند امام جمعه فقط در تریبون نماز جمعه هر هفته تاخت و تاز داشته باشد ضلع ناقص مطالبه‌گری ائمه جمعه است.

وی افزود: یک روش مطالبه‌گری این است که امام جمعه پس از حضور میدانی در بین مردم مسائل را احصاء می‌کند و مرتبا در هفته با مردم در ارتباط است و برای چاره اندیشی با مسئولین رایزنی می‌کند، یعنی قبل از فریاد بر سر مسئول در تریبون نماز جمعه، در یک فضای آرام مسئول را دعوت کرده و مطالبه مردم را به او منتقل می‌کند که اگر مشکل توسط مسئول مربوطه حل شود باید امام جمعه در تریبون از این مسئول تشکر کند.

وی گفت: در شکل دوم مطالبه‌گری، امام جمعه مطالبه مردم را در جلسات به گوش مسئولین می‌رساند و شکل سوم در تریبون نماز جمعه است یعنی وقتی دو راه اول جواب ندهد پس باید در تریبون  نماز جمعه بیان شود مثلا بدحجابی، گرانی، محرومیت در برخی مناطق حاشیه و ... مطرح می‌شود.

امام جمعه شهر قدس با اشاره به روش دیگر مطالبه‌گری توسط ائمه جمعه، خاطرنشان کرد: ایجاد فضای مطالبه‌گری برای مردم روش دیگر است، باید امام جمعه به مردم یاد دهد از حقوق خود دفاع کنند، مسجد فقط فضای یک طرفه منبری نیست بلکه مردم می‌توانند هرچه می‌خواهند بگویند، برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها، همراه کردن مسئولین در بازدید از محله‌های مختلف از دیگر روش‌های مطالبه‌گری است‌.

جوکار افزود: در کارگروه مشورتی مطالبه‌گران را باید دعوت کرد، مسئولین در میز خدمت نماز جمعه حضور پیدا می‌کنند و به مطالبات مردم پاسخ می‌دهند، گاهی مطالبه در نماز جمعه از مسئولین و گاهی از مردم است، هم اکنون در ۹۰۰ پایگاه نماز جمعه کشور اتفاقات خوبی می‌افتد که کمتر منعکس شده‌اند و احساس مردم در رابطه با عدم مطالبه‌گری ائمه جمعه به دلیل نداشتن رسانه قوی بوده در حالی که دشمن با امپراطوری رسانه هجوم آورده است.

جوکار گفت: اینکه برخی گفتند ائمه جمعه در تریبون نماز جمعه تقویم خوانی می‌کنند باید بدانند تنها مناسبت‌های تقویم مطرح نمی‌شود بلکه مسائل مردم ذیل مناسبت‌ها بیان می‌شود، در اصل بیان مناسبت‌ها بهانه‌ای برای تکریم افراد مربوطه و همچنین بیان مشکلات مردم در خصوص آن موضوع است.

*ضعف رسانه‌ای در نهاد ائمه جمعه محسوس است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسین حسینی اظهار داشت: در خصوص ائمه جمعه ثابت شده که مشکلات مردم به صورت کامل شنیده می‌شود، ائمه جمعه با ارتباط نزدیک و حضوری مشکلات مردم را می‌شنوند و صدای مردم از تریبون بیان می‌شود، قطعا به تمام مسئولان صدای مردم رسیده است و دستور به حل آنها می‌دهند، همچنین کمیته و جلسات تخصصی راجع به مسائل مردم برگزار می‌شود.

امام جمعه پردیس با تاکید بر اهمیت پرچم داری ائمه جمعه در مطالبات مردم، گفت: وقتی امام جمعه در بین مردم حضور پیدا می‌کند و مشکلات آنها را می‌شنود و در جلسات متعدد بیان می‌کند، اینجا مردم احساس می‌کنند پناهگاهی دارند و هنگامی که مسئولین، همراهی امام جمعه و مردم را شاهد هستند پای کار می‌آیند.

وی با اشاره به اینکه مطالبه‌گری امروز توسط ائمه جمعه اتفاق می‌افتد، ادامه داد: در بحث رسانه نهاد جمعه در حال تقویت شدن است که قبلا این کار صورت نگرفته بود، در کل شهرستان‌ها مردم وقتی به مشکل برمی‌خورند و مسئولی کم کاری می‌کند یا مشکل حاد است غالبا مردم به ائمه جمعه پناه می‌برند.

حسینی در پایان اظهار داشت: امام جمعه مشکلاتی را مطرح می‌کند و از مسئولین می‌خواهد و در نهایت توسط مسئولین حل می‌شود اما مردم پیگیری امام جمعه را ندیده‌اند و اینجا هم ضعف رسانه نهاد ائمه جمعه محسوس است، ائمه جمعه حس دغدغه‌مندی و دلسوزی را در مسئولان بالا می‌برند و احساس وظیفه مسئول را تقویت می‌کنند، اما این موارد پنهان بوده و اگر نشان داده شود حس پرچمداری امام جمعه در خصوص مطالبات مردمی در بین مردم تقویت می‌شود‌.

اخبار مرتبط

حاج علی اکبری: اگر آمریکا نیاز به توافق دارد دست از زیاده‌خواهی بردارد

غدیر مسئله استثنایی تاریخ بشر است/ولایت‌ نقش مهمی دربقای دین دارد

میرهاشم موسوی سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته تهران

0 نظر

ارسال نظر

capcha