تأکیدامیرعبداللهیان بر ادامه همکاری‌های اقتصادی ایران و آذربایجان

تأکیدامیرعبداللهیان بر ادامه همکاری‌های اقتصادی ایران و آذربایجان

به گزارش سراج24؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفتگوهای خود با مقامات عالی‌رتبه جمهوری آذربایجان در باکو، عصر چهارشنبه با جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه آن کشور دیدار و در زمینه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و راه‌های گسترش آن تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان در این ملاقات با اشاره به دیدار رؤسای‌جمهور در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو اکو در عشق‌آباد، اراده رهبران دو کشور را زمینه‌ساز گسترش و تعمیق هر چه بیشتر مناسبات فی‌مابین دانست و تأکید کرد: موضوعات همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و راه‌های گسترش آن باید همواره در دستور کار وزارت‌خانه‌های امور خارجه دو کشور باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان اهمیت همکاری‌ها در زمینه ترانزیت و انرژی را یادآور شد و در عین حال بر ادامه این همکاری‌ها در سایر عرصه‌های اقتصادی، از جمله تشویق و گسترش تعامل و مراودات میان بخش‌های خصوصی دو کشور تأکید کرد.

امیرعبداللهیان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای صدور خدمات فنی و مهندسی و به‌کارگیری سایر توانمندی‌های کشور در زمینه‌های مورد نیاز به منظور بازسازی مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان اعلام کرد و اهمیت اقدام در این زمینه را برای کمک به تسریع در توسعه این مناطق یادآور شد.

همچنین وزرای امور خارجه دو کشور بر اهمیت تداوم کار کمیته مشترک همکاری‌های رسانه‌ای تأکید کردند.

«جیحون بایراموف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز دیدار رؤسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس سران اکو در عشق‌آباد را بسیار مهم برشمرد و گفتگوها و توافقات دو رئیس‌جمهور را، نقشه راه روابط نوین دو کشور خواند.

وی، همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه‌های ترانزیت و انرژی را مهم و راهبردی دانست و همکاری در عرصه سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان اکو را مفید و رو به جلو ارزیابی کرد.

گفتنی است، امیرعبداللهیان در این دیدار از همتای خود برای سفر به ایران دعوت کرد. وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ضمن استقبال از دعوت، اظهار کرد که در آینده‌ای نزدیک به تهران سفر خواهد کرد.

همچنین در ادامه گفتگوهای وزرا توافق شد، معاونین سیاسی وزارت‌خانه‌های امور خارجه به منظور بررسی و ارزیابی موضوعات مرتبط با گسترش و تعمیق روابط دو کشور نشست برگزار کنند.

اخبار مرتبط

امروز جهان از نظر صلح و امنیت بین المللی در شرایط شکننده ای قرار دارد

امیرعبداللهیان: انتفاع اقتصادی ایران از توافق مورد توجه جدی تیم مذاکره کننده است

حل نشدن مسئله حق آبه ایران روی همکاری‌های دو کشور تاثیر منفی دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha