لاوروف از ادامه مذاکرات وین پس از تعطیلات کریسمس خبر داد

لاوروف از ادامه مذاکرات وین پس از تعطیلات کریسمس خبر داد

به گزارش سراج24؛ به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با شبکه راشاتودی روسیه درباره پیشرفت مذاکرات وین صحبت کرد.

لاوروف در این باره ضمن اشاره به دوره‌های برگزار شده در هفته‌های اخیر، گفت که دور جدید پس از تعطیلات کریسمس آغاز خواهد شد.

طبق اظهارات وزیر خارجه روسیه، مذاکره کنندگان وین در حال کار بر روی بسته‌ای از توافقات با هدف بازگرداندن برجام هستند و احتمال زیادی وجود دارد که این اتفاق بیفتد.

اظهارات لاوروف در حالی مطرح می‌شود که طرف‌های غربی با استفاده از تاکتیک ضیق وقت برای تحت فشار گذاشتن ایران جهت پذیرش خواسته‌های خارج برجامی آنها، سعی در ناکارآمدی مذاکرات و انداختن تقصیرها به گردن ایران را دارند.

«رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با «سی ان ان» بار دیگر به تاکتیک ضیق وقت استناد کرد تا به زعم خود ایران را در میز مذاکرات وین تحت فشار قرار دهد.

وی با این ادعا که زمان برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ رو به اتمام است، گفت: در آینده‌ای نه چندان دور، به این نتیجه خواهیم رسید که برجام دیگر وجود ندارد و باید درباره توافقی کاملاً جدید و متفاوت مذاکره کنیم. البته، به این ترتیب، وارد دوره‌ای از افزایش بحران خواهیم شد.

طرف‌های غربی در این تاکتیک می‌کوشند دستاوردهای ایران را کوچک جلوه داده و با این ادعا که دور هفتم با پیشرفت کمی همراه بوده، با تعیین ضرب الاجل چند هفته‌ای، ایران را تحت فشار قرار دهند.

در مقابل، علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران می‌گوید «دور آتی می‌تواند آخرین دور مذاکرات باشد. طبیعی است طرف مقابل اگر دیدگاه‌های ما را بپذیرد؛ در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانیم به توافق برسیم».

تیم دولت جدید ایران از همان ابتدا تاکید کرد که چیزی به اسم مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد چراکه موضوع هسته‌ای در سال ۱۳۹۴ در قالب توافقی که بین ایران و ۱+۵ شکل گرفت، حل و فصل شد و در از سرگیری گفتگوهای وین، موضوع اصلی پیامدهای ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های غیر قانونی این کشور است.

اخبار مرتبط

انریکه مورا پیشنهاد جدیدی از طرف آمریکا نداشت

هیچ مانع غیر قابل عبوری در مسیر احیای برجام وجود ندارد

"احیای برجام" مهمترین اولویت وزارت خارجه در سال ۱۴۰۱ است

0 نظر

ارسال نظر

capcha