مدیریت افکار در مقابل امیکرون؛ نگران باشیم اما مضطرب نشویم

مدیریت افکار در مقابل امیکرون؛ نگران باشیم اما مضطرب نشویم

به گزارش سراج24؛ سیدجلال یونسی، دبیر برد تخصصی روانشناسی بالینی کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با ویروس کووید ۱۹ در گفت‌وگویی در خصوص تأثیر روانی سویه امیکرون بر مردم، گفت: مردم باید مسئله کرونا را به صورت مداوم جدی بگیرند و این تصور که مدتی وضعیت کشور آبی شده و شهر قرمز نداریم، پس خطر کرونا از بین رفته، تصور اشتباهی است.

وی با تأکید بر اهمیت باور و نگرش مردم برای مقابله با سویه‌های مختلف کرونا، گفت: احتیاط و مراقبت از خود در برابر کرونا باید دائمی باشد. اگر چنین نگرشی در مردم باشد می‌توانیم کرونا را با آسیب‌های کمتری پشت سر بگذاریم.

یونسی با یادآوری این مسئله به مردم که ویروس مرز نمی‌شناسد و اگر اکنون در یک کشور اروپایی یا آفریقایی هست، پس به راحتی وارد ایران هم می‌شود، گفت: ویروس پا هم ندارد و توسط مردم منتقل می‌شود. پس تنها راه ممکن رعایت پروتکل‌هاست تا میزان تلفات آن کاهش یابد.

* نگرانی بله؛ ترس و اضطراب خیر

وی در پاسخ به این سؤال که از لحاظ روانی چطور مردم را توجیه کنیم که خطر سویه جدید آنها را تهدید می‌کند؟ گفت: در مواجهه با مسائل و مشکلات یک مرحله داشتن نگرانی است و مراحل بعد تبدیل این نگرانی به ترس و اضطراب است. نگرانی داشتن از اموری که برای زندگی ما می‌تواند حوادث منفی ایجاد کند خوب است اما باید مدیریت افکار و مدیریت شناختی داشته باشیم تا نگرانی ما به ترس و اضطراب منتهی نشود.

یونسی تصریح کرد: نگران بودن با وحشت و هراس تفاوت دارد. نباید ترس ایجاد کنیم اما درجه‌ای از نگرانی تضمینی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

دبیر برد تخصصی روانشناسی بالینی کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با ویروس کووید ۱۹ افزود: بهترین راهکار برای مدیریت افکار و کمک به مردم برای کاهش اضطراب از سویه جدید کرونا اطلاع رسانی، آموزش و آگاه کردن مردم از ابعاد و عملکرد سویه‌های جدید کروناست.

وی گفت: وقتی مردم بدانند خطر وجود دارد اما می‌توان با آن به درستی مقابله و خطر را کنترل کرد، اضطراب آنها کاهش یافته و به درستی با خطر مقابله می‌کنند. یعنی آگاهی و نگرانی معقول و منطقی که در پی آگاهی به وجود می‌آید موجب می‌شود مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند. وقتی آگاهی بالا برود سطح هشیاری و مراقبت نیز افزایش پیدا می‌کند.

* زندگی مسالمت‌آمیز با کرونا را باید قبول کنیم

این روانشناس کشورمان ضمن هشدار نسبت به این مسئله که اگر به امیکرون بی‌توجه باشیم و نگرانی معقولی نسبت به آن نداشته باشیم خود را در معرض خطر قرار می‌دهیم، گفت: اگر به مردم این آگاهی داده شود که ممکن است کرونا همچنان طی سال‌های آتی وجود داشته باشد و ما باید زندگی مسالمت‌آمیز با کرونا را بیاموزیم، از ماسک و واکسن استفاده کنیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم، از نظر روانی خود را برای این شرایط هم آماده می‌کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که چطور تاب‌آوری روانی را بالا ببریم؟ گفت: بهترین راه مدیریت افکار و مدیریت شناختی است. اینکه ما بدانیم کنش و عملکرد ویروس کرونا و سویه‌های مختلف آن چطور است این آگاهی به مقدار بسیار زیادی صبر، تحمل و تاب‌آوری ما را بالا می‌برد.

* کرونا مساوی با مرگ نیست؛ مضطرب نباشیم

یونسی ادامه داد: کرونا مساوی با مرگ نیست و تاکنون نیز بسیاری از افراد مبتلا بهبود یافته‌اند. همین واقعیت نیز به مردم در تحمل شرایط موجود و کاهش استرس کمک می‌کند. عده محدودی هم که فوت می‌کنند، اگر پروتکل‌ها را رعایت می‌کردند میزان فوتی‌ها به کمتر از دو رقم کاهش پیدا می‌کرد. مردم دیدند که کشور آبی شد و دلیل آن تزریق واکسن و رعایت پروتکل‌ها بوده است. این رعایت‌ها نیز باید ادامه پیدا کند؛ اگر ادامه پیدا کند، سویه‌های مختلف را با کمترین تلفات پشت سر خواهیم گذاشت.

وی تصریح کرد: اکنون باید این نگرش را داشته باشیم که رعایت پروتکل‌های بهداشتی جزئی از زندگی ماست. همچنان که وقتی سوار ماشین می‌شویم کمربند خود را می‌بندیم تا رانندگی ایمنی داشته باشیم، ماسکمان را هم باید بزنیم تا خروج ما از خانه ایمن باشد.

این روانشناس معتقد است؛ اگر عادت کنیم و به خودمان بقبولانیم که اکنون شرایط اینگونه ایجاب کرده که ماسک بزنیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم، فشار روانی این مسئله نیز کاهش پیدا می‌کند.

اخبار مرتبط

فوت ۴ بیمار کووید19 در کشور

واکسیناسیون کرونا تعطیل نشده است

شناسایی ۴۵۳ بیمار جدید کرونا در کشور

0 نظر

ارسال نظر

capcha