رونمایی از نخستین موتور دیزل دریایی تمام ایرانی

رونمایی از نخستین موتور دیزل دریایی تمام ایرانی

به گزارش سراج24؛ با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و ‌امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر، محمدصادق خیاطیان رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر‌، نخستین موتور دریایی بومی ایران‌ساخت ‌با قدرت 3600 اسب بخار با نام مکران ‌در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

این موتور دریایی که توسط فعالان فناور کشور بومی‌سازی شده و به بهره‌برداری رسیده است، نیاز صنعت دریایی را به موتورهای دریایی برای استفاده از شناورهای رزمی تأمین می‌کند. این موتور قادر است سرعت شنا‌ورهای ‌نظامی را تا 30 گره دریایی افزایش دهد، قبلا سرعت این شناورها 15 گره دریایی بود.

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش در این برنامه با بیان اینکه نخستین موتور دیزل دریایی ‌تماماً به‌دست جوانان این کشور طراحی و ساخته شده است‌، گفت: قطعات این موتور ‌کاملاً ایرانی است ‌و به‌روی اولین ناو موشک‌انداز ایرانی نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: این موتور از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و متناسب با تداوم مأموریت‌های نیروی دریایی ساخته شده و توانسته است کشور را در تولید موتورهای دیزلی به خودکفایی برساند. در سطح جهان تنها پنج کشور هستند که توان ساخت موتورهای دیزلی دریایی را دارند و خوشبختانه ایران با تولید این موتورها جزو این کشورها قرار گرفته است.

* الحاق 2 ناو موشک‌انداز ‌«گرز» و «خنجر» ‌به ناوگان نیروی دریایی ارتش

در ادامه این مراسم، دو ناو موشک‌انداز بهینه‌سازی‌شده «گرز» و «خنجر» نیز به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد. ناو موشک‌انداز گرز در 6 سال و ناو موشک‌انداز خنجر در 4 سال بهینه‌سازی شده است.

این دو شناور هرکدام دارای 50 متر طول، 8 متر عرض و 300 تن وزن هستند که به موشک‌های راداری پیشرفته، توپ‌های ضدسطحی و ضدهوایی، رادارهای به‌روز، موشک‌های سطح به سطح و دریایی و سامانه‌های اختلال و فریب‌های راداری در دریا  مجهز شده‌اند که به مأمو‌ریت‌ در آب‌های دوردست، اقیانوس‌ها و آب‌راه‌های ‌بین‌المللی اعزام خواهند شد.

ناوهای گرز و خنجر که در کلاس ناوهای موشک‌انداز پیشرفته و از خانواده ناو موشک‌انداز پیکان قرار دارند، با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان بهینه‌سازی شده و با ارتقا به پیشرفته‌ترین سامانه‌های شناسایی، الکترونیکی، رانش، راهبردی و رزمی اکنون عملیاتی شده‌اند.

بهینه‌سازی ناو موشک‌انداز خنجر و گرز با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و در کارخانجات نوآوری دریایی صورت گرفته است. نیروی دریایی ارتشدر راستای تأکیدات فرمانده معظم کل قوا مبنی بر شناخت اولویت‌ها و معیار اولویت‌ها، برای تأمین نیازهای خود و ارتقای توان دفاعی و اقتدارآفرینی، زمینه را برای همکاری با دانش‌بنیان‌ها فراهم کرده است.

این نیرو با ورود به حوزه ساخت، بهینه‌سازی و تعمیرات اساسی با استفاده از نیروی انسانی توانمند کشور اکنون  توانسته است این دو ناو را به بهره‌برداری برساند.

ناوهای موشک‌انداز یادشده، از کلاس شناورهای سریع با سامانه رانش 12هزار اسب بخاری است که از سرعت  25 گره دریایی برخوردار است.

فرآیند بهینه‌سازی، طراحی و ساخت قطعات و تعمیرات اساسی بخش‌های مختلف، در کارخانجات نوآوری صنایع دریایی ایران با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان از اسفندماه 99 شروع شد و در حوزه‌های برق و الکترونیک، تعمیرات اورهال 4 موتور اصلی و 3 دستگاه ژنراتور، کمپرسورهای هوا و سایر بخش‌ها با صرف 644هزار نفر ساعت در آذرماه سال جاری به مرحله نهایی رسید.

در این ناوها، بیش از 320 قطعه ایران‌ساخت، بیش از 500 قطعه تعمیر و بازسازی و بیش از 1980 قطعه تعویض شده است. این ناوها مجهز به سامانه‌های موشک کروز قادر و قدیر، توپ‌های 40 و 76 میلی‌متری و مسلسل 12میلی‌متری دوشکا هستند.

کیفیت و فناوری تجهیزات، قطعات و سامانه‌های به‌کاررفته در این شناورها، خنجر و گرز را در شمار پیشرفته‌ترین ناوهای آماده برای مقابله با حمله‌های هوایی و دریایی و دفاع همه‌جانبه از مرزهای آبی کشور قرار داده است.

ناخدایکم ستاد عباس فاضل‌نیا فرمانده فنی نیروی دریایی ارتش در این آیین گفت: تعمیرات اساسی شناورها با استفاده از توان مجموعه فنی نیروی دریایی ارتش و ظرفیت شرکت‏‌های دانش‌بنیان محقق شده است. در تعمیرات اساسی قطعات بومی و بازسازی‌شده و موتور بومی مکران نیز با 3600 اسب بخار روی 2 ناو یادشده نصب می‏‌شود.

وی ادامه داد: همچنین این 2 ناو به سامانه‌‎های پدافند هوایی یکپارچه، موشک کروز برد بلند و انواع توپ‌‎های دریایی مجهز شدند. در جریان تعمیر اساسی بدنه شناورها، سیستم‌‎های اطفای حریق و خنک آنها نیز بازسازی و بومی شده است. هرکدام از ناوهای یادشده 285 تن وزن و 47 متر طول دارند که با هر بار سوخت‎گیری می‌توانند یک‌هزار و 400 کیلومتر مسافت دریایی را پیمایش کنند.

فاضل‎‌نیا ادامه داد: با توجه به نوع کارکرد این ناوها، استفاده از آنها برای مأموریت‌‏‎های بین‌المللی است که به‌زودی نیز این مهم با حضور در آب‏‎‌های فراسرزمینی محقق خواهد شد.

* افتتاح بزرگ‌ترین کارخانه نوآوری صنایع دریایی ارتش

همچنین در این مراسم، بزرگترین کارخانه نوآوری صنایع دریایی ارتش کشور، اولین شهر نوآوری صنایع دریایی و ‌بزرگترین برج فناوری صنایع دریایی ‌در بوشهر افتتاح شد.

معاون علمی رئیس جمهور در این مراسم گفت: هدف از راه‌اندازی کارخانجات نوآوری این است که بیشتر به‌دنبال تکمیل زنجیره در صنایع دریایی در مکران باشند که در این خصوص مقام معظم رهبری تأکیدات زیادی دارند. اگر ساحل‌ها را توسعه دهیم دیگر نیازی به پول نفت نخواهیم داشت، بنابراین هدف نهایی ما توسعه سواحل مکران است.

در کارخانجات نوآوری دریایی قرار است فضایی برای میزبانی از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور که می‌توانند نیازهای نیروی دریایی در حوزه رزم، الکترونیک، ناوبری و سایر حوزه‌ها را برطرف کنند، فراهم شود.

شرکت‌های فعال  در حوزه‌هایی چون شناسایی، کمک‌ناوبری، زیرساخت، تعمیر و نگهداری، پرنده‌های بدون سرنشین و پلیمر پوشش‌های اختصاصی فعالیت می‌کنند و محصولات مورد نیاز حوزه دریایی را با استفاده از فضای زیرساختی، حمایت‌های مادی و معنوی کارخانجات دریایی تولید و ضمن رفع نیاز این حوزه، ارزش افزوده خلق می‌کنند.

در این کارخانجات با ارائه فضای استقرار، حمایت‌های مالی، بازار و محصول در فضای 50هکتاری کارخانجات نوآوری دریایی، نیروی دریایی ارتش ضمن این‌که به شرکت‌ها سفارش محصول می‌دهد، خریدار محصولات دانش‌بنیان ایران‌ساخت شرکت‌ها خواهد بود.

شمول و دامنه همکاری این کارخانجات گسترده است و تمامی بخش‌های زیست‌بوم نوآوری و فناوری از جمله مراکز رشد واحدهای فناور، پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌های استان و سراسر کشور را در بر می‌گیرد و برای خلق این محصولات، حمایت‌های مالی، فضای استقرار و خرید را انجام می‌دهد.

در قالب این کارخانجات نوآوری، هدف از تولید، فعالیت شرکت‌ها، خریدار نهایی و حمایت‌ها مشخص است، یکی از موتورهای شناورهای رزمی توسط تعدادی از دانش‌بنیان‌ها بومی شده است.

500 میلیارد ریال قطعه ایران‌ساخت از شرکت‌ها توسط نیروی دریایی خریداری شده است ضمن این‌که با افتتاح این کارخانجات حداقل یک‌هزار شغل پشتیبانی می‌شود و همکاری با پارک فناوری استان توسعه می‌یابد.

نیروی دریایی ارتش با ایجاد بستر و فضای مناسب برای پارک علم و فناوری، دانشگاه‌ها و مراکز رشد واحدهای فناور استان ظرفیتی ایجاد کرده است تا اگر شرکتی در حوزه‌های مرتبط با نیاز نیروی دریایی آن را تأمین کنند می‌توانند در مرکز رشد واحدهای فناور این کارخانجات مستقر شوند.

قرار است در 50 هکتار بعدی این کارخانجات که در آینده افتتاح می‌شود، محصولات حوزه هوافضا، توربین موشک و پهپاد نیز با حمایت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تولید شود تا محصولات متنوعی در حوزه موشک، توربین، نظارت و ناوبری، طراحی و در حوزه دفاعی استفاده شود.

 

اخبار مرتبط

نیاز به حضور هیچ مهمان ناخوانده‌‌ای در منطقه نیست

تأکید رهبر معظم انقلاب به مسئولان در زمینه توسعه صنایع و شرکت‌های خلاق

دریادار ایرانی: اصل اساسی در بیانیه گام دوم استفاده از فرصت هاست

0 نظر

ارسال نظر

capcha