تشکیل 1250 پرونده و دستگیری 555 نفر در پرونده ارز 4200 تومانی

تشکیل 1250 پرونده و دستگیری 555 نفر در پرونده ارز 4200 تومانی

به گزارش سراج24؛ ذبیح الله خداییان سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره جرئیات پرونده ارزهای ۴۲۰۰ تومانی گفت: پرونده‌هایی که درباره ارز ۴۲۰۰ تشکیل شده سه دسته هستند. اولین دسته ارزهای وارداتی هستند که در آن‌ها افرادی اقدام به دریافت ارز ۴۲۰۰ای برای واردات کالا اساسی کرده‌اند که به تعهدات خود عمل نکرده یا کالاهایی دیگر را وارد کردند.

خداییان ادامه داد: در این پرونده هزار و ۲۵۰ پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شد که بیش از ۶۰۰ پرونده از آن‌ها با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است و برخی از این پرونده ها نیز به صدور حکم منجر شدند که از جمله آن ها پرونده اسدبیگی است. 

وی افزود: ۵۵۵ نفر در پرونده‌های ارز ۴۲۰۰ تومانی دستگیر شدند و مبلغ پرونده‌ها حدود ۱۰ میلیارد دلار بود.

خداییان ادامه داد:  برخی از این افراد با ایجاد شرکت‌های صوری و یا با استفاده از کارت بازرگانی دیگران این اقدامات را انجام دادند مثلا شرکتی در مشهد حدود هزار دلار گرفته بود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده‌های ارز صادراتی گفت: برخی دیگر، کالاهایی از قبیل مواد پتروشیمی یا غیرپتروشیمی از کشور صادر کردند اما ارز را به کشور وارد نکرده بودند که در این رابطه بیش از ١٠٠ نفر دستگیر شدند و حدود ١۴ میلیارد و ۵٠٠ میلیون یورو در مرحله دادسرا ارزها تحویل بانک مرکزی و تسویه شد.

خداییان ابراز امیدواری کرد با همکاری خوب بانک مرکزی و همکاران دستگاه قضایی شاهد تسویه حساب پرونده‌های ارزی باشیم.

وی به سومین گروه از پرونده‌های ارزی به پرونده‌های مسئولان بانک مرکزی و مسئولان بانک‌ها اشاره کرد که این افراد حدود ٢٣ نفر هستند و پرونده آنها در جریان رسیدگی قرار دارد.

اخبار مرتبط

ترک فعل‌های دستگاه‌ها در سیل بررسی شده است

قاتل 2 طلبه حرم مطهر رضوی به اعدام محکوم شد

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور برای شناسایی سازه‌های ناایمن

0 نظر

ارسال نظر

capcha