واکسیناسیون پناهجویان توسط جمعیت هلال احمر

واکسیناسیون پناهجویان توسط جمعیت هلال احمر

در اوایل اسفند سال ۹۸ با شیوع کرونا در ایران، جمعیت هلال احمر در اقدامی جهادی مقابله با این ویروس و مهار آن را با برپایی نقاهتگاه برای بیماران‌ کرونایی، ارائه خدمات رایگان به این بیماران و پایش و کنترل مداوم مبادی مرزها در دستور کار قرار داد اما درخشان ترین عملکرد این جمعیت را باید در تهیه واکسن و واردات آن مشاهده کرد.

جمعیت هلال احمر تا نهم آبان ماه ۱۴۰۰ در مجموع ۱۱۲ میلیون و ۳۹۰ هزار دُز واکسن وارد کشور کرده است.

واردات واکسن تنها قسمتی از اقدامات جمعیت هلال احمر در راستای مقابله با کرونا بود و در حرکتی بزرگ، کنترل مرزهای کشور از اسفند سال ۹۹ نیز توسط هلال احمر آغاز شد و بالغ بر ۷۵۰ هزار نفر از مسافرینی که قصد ورود به کشور را داشتند، مورد پایش قرار گرفتند.

علاوه بر کنترل مرزها، در زمینه پایش اماکن، بستری و درمان بیماران کرونایی و تزریق واکسن نیز هلال احمر نقش آفرینی کرد و در بیش از ۲۰۰ مرکز تزریق واکسن، نیروهای هلال احمر به کار گرفته شدند تا روند تزریق واکسن تسریع شود و در واکسیناسیون بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور همکاری کنند.

* پناهندگان خارجی به ایران واکسینه می‌شوند

بیشترین جمعیت مهاجران قانونی و غیرقانونی در ایران افغان‌ها هستند. بر اساس آخرین آمار وزارت امور مهاجرین افغانستان در بهمن سال گذشته، دو و نیم میلیون نفر از اتباع این کشور در ایران به سر می‌برند و پیش‌بینی می‌شود که موج مهاجرت شهروندان این کشور از مبادی غیر رسمی به دنبال شرایط اخیر در این کشور افزایش یابد.

در همین حال جمعیت هلال احمر ایران اردیبهشت امسال برای واکسیناسیون اتباع افغان، درخواست دو میلیون دُز واکسن از کمیته بین‌المللی صلیب سرخ کرده بود و پس از مکاتبات انجام شده، مقرر شد که یونیسف تعدادی واکسن برای ایمن سازی اتباع خارجی ساکن در ایران، در اختیار هلال احمر قرار دهد.

در زمان حاضر نیز هلال احمر آماده واردات واکسن جهت واکسیناسیون اتباع خارجی است اعلام کرده که همه پناهندگان مجاز و غیرمجاز واکسینه خواهند شد تا از شیوع کرونا در داخل کشور جلوگیری و سلامت مهاجرین تضمین شود.

هلال احمر همچنین به صورت مجزا منابعی را برای واکسیناسیون اتباع خارجی در نظر خواهد گرفت و احتمالا یک میلیون دُز واکسن نیز از سوی یونیسف به ایران اختصاص داده می شود تا واکسیناسیون اتباع خارجی سرعت بگیرد.  

* آمار واکسیناسیون اتباع خارجه در استان ها

در همین رابطه محمدتقی هاشمی مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خراسان رضوی اعلام کرده که تاکنون ۶۲ هزار و ۳۸۹ دُز واکسن کرونا به اتباع افغانستانی مقیم مشهد تزریق شده است.

به گفته وی به موازات واکسیناسیون شهروندان ایرانی علیه کرونا تاکنون ۵۲ هزار و ۴۴۷ نفر از اتباع خارجی مقیم مشهد دُز نخست و ۹ هزار و ۹۴۲ نفر آنان نیز دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

هاشمی ادامه داد: از مجموع بیش از ۶۲ هزار دُز واکسن تزریق شده، ۳۰ هزار و ۷۴۲ دُز به زنان و بقیه به مردان تبعه خارجی مقیم مشهد تزریق شده است.

از سوی دیگر محمد نیک‌پور مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم گفته که اتباع غیرایرانی ساکن قم می‌توانند برای تزریق واکسن کرونا به تمام پایگاه‌ها مراجعه کنند و مجاز و یا غیرمجاز بودن این اتباع مانع تزریق واکسن نیست.

وی اعلام کرده که واکسیناسیون اتباع غیرایرانی هم‌زمان با آغاز واکسیناسیون شهروندان در قم شروع شده و اکنون نیز در همه پایگاه‌های فعال در سطح استان قابل انجام است.

نیک پور با بیان این‌که امکان ثبت مشخصات اتباع غیرایرانی در سامانه سیب وزارت بهداشت وجود دارد، ادامه داد: اتباع نیز برای تزریق واکسن کرونا باید پرونده الکترونیک سلامت در پایگاه‌های سلامت سطح شهر تشکیل دهند.

استان قم میزبان بیش از ۲۰۰ هزار تبعه خارجی از بیش از ۱۰۰ کشور جهان است که در این شهر زندگی می‌کنند.

خبر دیگر اینکه معاون فنی مرکز بهداشت استان یزد گفته تاکنون ۱۳ هزار نفر از اتباع بیگانه در این استان علیه ویروس کرونا واکسینه شده و دز اول واکسن را دریافت کرده‌اند.  

دکتر مسعود شریفی افزود: حدود ۱۰ هزار  نفر از اتباع بیگانه در مهمانشهرهای اردکان، میبد و تفت در استان یزد ساکن هستند که واکسیناسیون آنان در همین مهمانشهرها انجام می شود.  

وی خاطرنشان کرد: برای تمامی اتباع بیگانه مجاز که دارای اوراق هویتی ثبت شده در کشور هستند و همچنین اتباع فاقد هویت ثبتی واکسیناسیون کرونا انجام می شود و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

در همین رابطه مدیرکل دفتر اتباع و مهاجرین خارجی استانداری یزد با بیان آغاز فرآیند واکسیناسیون کرونای اتباع مجاز، گفت: بر اساس آمار شبکه بهداشت و درمان تفت حدود ۶۲ درصد جمعیت جامعه هدف اتباع بیگانه مجاز این شهرستان واکسینه شدند.

 سعید پرویزی بدون اعلام آمار اتباع بیگانه این شهرستان از اختصاص مکانی ویژه برای واکسیناسیون اتباع مجاز در مهمانشهر انصار تفت خبرداد و تداوم این فرایند تا پوشش کامل جمعیت اتباع را مورد تاکید قرار داد.

از گیلان نیز خبر رسیده که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته که تاکنون ٢٢٠ دز واکسن کرونا نوبت اول و دوم برای اتباع خارجی در گیلان تزریق شده است.

دکتر آبتین حیدرزاده اظهار داشت: ۱۸۲ دز نوبت اول و ۳۸ دز نوبت دوم برای اتباع خارجی در گیلان تزریق واکسن انجام شده است.

وی با بیان اینکه اتباع خارجی برای تزریق واکسن در استان گیلان مشکلی ندارند، اضافه کرد: این افراد در پایگاه های واکسیناسیون می توانند واکسن کرونا را دریافت کنند.

در اصفهان نیز مسوول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اعلام کرده که تاکنون چهار هزار غیرایرانی ساکن استان غیر از شهرهای کاشان و آران و بیدگل، در مقابل بیماری کویید-۱۹ واکسینه شده اند.

رضا فدایی تصریح کرد: واکسیناسیون تابع ملیت خاصی نیست و هیچ تفاوتی بین افراد ایرانی و غیر ایرانی در این زمینه وجود ندارد و بیشتر افراد از روی روند اعلام سن توسط دانشگاه علوم پزشکی واکسینه می شوند.

وی درباره ضرورت واکسیناسیون اتباع غیرایرانی فاقد شناسنامه گفت: اتباع غیرایرانی فاقد شناسنامه، اوراق و شماره اقامت می توانند از امتیاز "جمعیت معلق" برای واکسن زدن استفاده کنند.

مدیر کل دفتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس خبر داده که روند واکسیناسیون اتباع خارجی مجاز در این استان به شکل عادی و همانند دیگر شهروندان استان فارس ادامه دارد و در حال انجام است.

سید علاءالدین کراماتی افزود: اتباع مجاز دارای کارت آمایش و پرونده سلامت می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

وی ادامه داد: مشکل و معضلی در این زمینه با آن مواجه هستیم اتباع خارجی غیرمجاز هستند که چون اطلاعاتی از آنها در دست نیست و امکان واکسیناسیون آنها نیز وجود ندارد، برای سلامت شهروندان و جامعه تهدید محسوب می‌شوند.

کراماتی اظهار داشت: برای قطع زنجیره کرونا نیاز است که همه واکسن دریافت کنند و واکسن نزدن اتباع غیرمجاز که تعدادشان هم کم نیست مانع از قطع زنجیره انتشار ویروس خواهد شد.

از سوی دیگر دکتر فاطمه نوروزیان رییس روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفته است که از ابتدای واکسیناسیون کرونا تاکنون، ۱۴هزار و ۲۸تبعه خارجی در شهرهای مختلف استان، دز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.

وی اعلام کرده که شهرستان های بندرعباس و پارسیان به ترتیب  با ۲ هزار و ۷۹۳ نفر و ۲ هزار و ۵۲۲ نفر در جایگاه های دوم و سوم واکسیناسیون اتباع خارجی که بیشتر آنها اهل افغانستان و پس از آن اتباع هند، پاکستان وچین هستند، قرار دارند.

در استان مرکزی نیز معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: پنج هزار و ۵۶۷ تبعه خارجی در استان مرکزی با دریافت دُز اول واکسن کرونا تاکنون علیه این ویروس ایمن‌سازی شدند و فرآیند واکسیناسیون این افراد تداوم دارد.

دکتر علی علیمحمدی افزود: ۴۴۶ نفر از تبعه خارجی ساکن شهرهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز تاکنون دُز دوم واکسن  خود را دریافت کرده‌اند.

وی اظهار داشت: بیشترین شمار اتباع خارجی واکسینه شده در این استان اهل کشور افغانستان هستند و در شهرستان دلیجان زندگی می‌کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: تمامی اتباع خارجی که دارای کارت اقامت هستند می‌توانند در طرح واکسیناسیون کرونا مشارکت کنند.

در استان کردستان نیز معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۲۳۸ نفر از اتباع خارجی ساکن در استان با مراجعه به مراکز واکسیناسیون، علیه کرونا واکسینه شده‌اند.

همچنین  دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی گفت: همزمان با اجرای طرح واکسیناسیون همگانی علیه ویروس کرونا هزار و ۱۰ تبعه خارجی در این استان واکسینه شدند.

غلامرضا شریف‌زاده  افزود: تاکنون هزار و ۱۰ تبعه خارجی در استان خراسان جنوبی دُز اول واکسن کرونا و ۲۴۱ نفر دز دوم را دریافت کرده‌اند.

دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی گفت: طبق آمار موجود، مشخصات ۱۱ هزار و ۸۲۷ تبعه خارجی در سامانه به ثبت رسیده که از این تعداد ۶ هزار و ۲۶۱ نفر بالای ۱۸ سال و حایز شرایط دریافت واکسن هستند.

همچنین فرماندار ویژه شهرستان ری از تزریق ۶۳۵ هزار دُز واکسن کرونا به مردم این شهرستان خبر داد و گفت: علاوه بر هموطنانمان، بیش از ۵٣ هزار تبعه خارجی ساکن ری نیز علیه بیماری کرونا واکسینه شدند.

حسین توکلی کجانی اظهار داشت: فرایند تزریق واکسن به اتباع خارجی در شهرستان ری از ۲ هفته پیش آغاز شده و هم اکنون ۵۳ هزار و ۴۴۵ نفر از این افراد علیه بیماری کویید ۱۹ واکسینه شدند.

خبر دیگراینکه سرپرست مرکز بهداشت دزفول با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای واکسیناسیون اتباع خارجی وجود ندارد، اعلام کرده که این اقدام در راستای حفظ سلامت این افراد در حال انجام است.

محمدعلی شفیعی افزود: با وجود اینکه اغلب این افراد شناسنامه ندارند واکسن برای آنها تزریق می‌شود.

وی از اتباع خارجی ساکن در شهرستان دزفول خواست برای حفظ سلامت خود و دریافت واکسن به مراکز تجمیعی شهرستان مراجعه کنند.

همچنین محمود کریمی سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه گفته است که در این شهرستان به همه اتباع افغانستانی اعم از مجاز و غیرمجاز واکسن تزریق می شود.

وی اظهار داشت: درخواست ما از اتباع کشور افغانستان که در این شهرستان سکونت دارند این است که با مراجعه به نزدیکترین مرکز، پایگاه سلامت یا خانه بهداشت نسبت به دریافت واکسن مبادرت کنند.

وی گفت: این افراد همچنین می توانند با ثبت نام در سامانه سیب، کد رهگیری دریافت نمایند تا بر اساس آن نسبت به تزریق واکسن اقدام شود.

سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه تاکید کرد: در موضوع سلامت افراد و واکسیناسیون عمومی در برابر کرونا نسبت به مهمانان افغانستانی شهرستان ساوه با همان دغدغه ای که در مورد شهروندان خودمان داریم، رفتار می کنیم و خدماتی که تاکنون به خصوص در مهمانشهر شهید ناصری به این خانوارها ارائه شده است در سطحی بالا از نظر کمی و کیفی قرار دارد.

از سویی دیگر معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان اعلام کرده است که اتباع خارجی مقیم این شهرستان هیچ گونه محدودیتی برای تزریق واکسن ندارند.

وحید یگانه اظهار داشت: تمام افراد بالای ۱۸سال اتباع خارجی مقیم شهرستان های لارستان، اوز و خنج  همچون ایرانی ها می توانند با مراجعه به مراکز تزریق واکسیناسیون نسبت به تزریق دُز نخست یا دوم خود اقدام کنند.

* بررسی زمینه های همکاری صلیب سرخ درایران و جمعیت هلال احمر 
کریم همتی ۲۴ شهریور سال ۱۴۰۰  در جلسه با یوهان ناس بائورر رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران زمینه های همکاری این کمیته و جمعیت هلال احمر را بررسی کرد.
رئیس وقت جمعیت هلال احمر در این جلسه با اشاره به فعالیت های گسترده این جمعیت در داخل کشور و عرصه بین المللی گفت: بخش عمده ای از فعالیت های جمعیت هلال احمر در ۱۸ ماه گذشته معطوف به مقابله با کرونا شد. در این عرصه ما یاری رسان وزارت بهداشت بودیم و خدمات زیادی در این عرصه ارائه کردیم.
وی ادامه داد: در همین راستا ۷۰ درصد از واکسن وارداتی بواسطه هلال احمر وارد کشور شد. در این زمینه علاوه بر کمک دستگاه های داخلی، نهادهای بین المللی نیز کمک زیادی به جمعیت هلال احمر ایران کردند تا در راستای مقابله با کرونا واکسیناسیون سراسری آغاز شود.

همچنین در این نشست به بحران افغانستان نیز اشاره و رئیس جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: هلال احمر در دو ماه گذشته و پس از تشدید درگیری ها در افغانستان، کمک های زیادی به آوارگان و پناهندگان افغانستانی کرده و میزبان پناهندگان در اردوگاه های موقت بوده است.

همتی با اشاره به بازدید از مرز میلک، آخرین وضعیت امدادرسانی به پناهندگان افغانستانی را تشریح و اظهار کرد: مرکز درمانی هلال احمر در زرنج افغانستان صرفا سه روز به علت مسائل امنیتی تعطیل شد اما بلافاصله بازگشایی و اکنون به بیماران افغانستانی خدمات ارائه می دهد.

در این جلسه موضوع تزریق واکسن به مهاجرین و پناهندگان نیز مطرح شد و هلال احمر اعلام آمادگی کرد که در این عرصه ورود کند.

همتی در این خصوص گفت: هلال احمر آماده واردات واکسن جهت واکسیناسیون اتباع خارجی است و همه پناهندگان مجاز و غیرمجاز واکسینه خواهند شد تا از شیوع کرونا در داخل کشور جلوگیری و سلامت مهاجرین نیز تضمین شود.

یوهان ناس بائورر رئیس دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران نیز در این جلسه عنوان کرد: همکاری با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران باعث افتخار می دانیم و آماده همکاری در همه عرصه ها هستیم. کمک های فنی و کمک های ملی را نیز در راستای مقابله با کرونا و کمک به پناهندگان افغانستانی انجام خواهیم داد.

* ۴۰۰ هزار نفر از اتباع خارجی مقیم ایران واکسینه شده‌اند

کریم همتی سوم مهر ماه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در بحث واکسیناسیون، اتباع خارجی نیز مانند سایر افراد جامعه واکسینه می شوند، بر اساس آمار وزارت بهداشت از آن تعدادی که کارت اقامت داشتند بیش از ۴۰۰ هزار نفر تاکنون واکسینه شده اند.

وی افزود: البته این افراد کارت اقامت دارند و بیشترین اتباع در کشور ما عزیزان افغانستانی هستند که بیش از چند میلیون نفرند اما تعدادی هم غیر مجاز حضور دارند.

همتی خاطرنشان کرد: مقرر شد با هدف واکسیناسیون افراد غیر مجاز اتباع خارجی کارت هویت موقت صادر شود که برای این منظور فدراسیون بین المللی اعتباری در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: برای این افراد مقرر شده که به صورت مرحله ای تعداد ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر واکسیناسیون شوند که این آمادگی را هلال احمر به وزارت بهداشت اعلام کرده است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: در بحث کارت هویت موقت برای افراد غیر مجاز اقدامات خوبی صورت گرفته که هلال احمر پیگیر موضوع  است زیرا واکسینه شدن صرفا یک گروه از مردم کفایت نمی کند و باید همه افراد در کشور واکسن کرونا دریافت کنند تا ایمنی لازم ایجاد شود.

وی افزود: طی روزهای گذشته به طور هفتگی واردات واکسن به پنج میلیون دُز رسیده است که در ماه های مهر و آبان ۶۰ میلیون دز دیگر واکسن کرونا توسط هلال احمر وارد کشور می شود.

همتی گفت: به دلیل مرزهای طولانی و وضیعت سیاسی جدیدی که در کشور افغانستان پیش آمده ممکن است تعداد بیشتری از آنها وارد ایران شوند که جمعیت هلال احمر آمادگی لازم برای واکسیناسیون این افراد را در مبادی مرزهای کشور دارد.   

* حمایت صلیب‌سرخ از هلال‌احمر ایران برای واکسیناسیون مهاجران افغانستانی

در بیانه ای که در ۲۲ آذر ماه از سوی کمیته بین اللملی صلیب سرخ در ایران منتشر شد آماده است: همکاری مشترک کمیته بین المللی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر ایران، ۱۲۵ هزار مهاجر افغان در ایران دو دوز از مجموع ۲۵۰ هزار دوز واکسن کووید-۱۹ را در استانهای شرقی ایران دریافت خواهند کرد.

بر اساس اعلام کمیته بین المللی صلیب سرخ،  ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین تاثیر از همه گیری کووید-۱۹ را با بیش از ۶ میلیون مورد گزارش شده ابتلا به این بیماری و ۱۲۹ هزار مورد مرگ ناشی از آن تا اوایل آبان سال ۱۴۰۰ متحمل شده است.

در حال حاضر، ایران میزبان حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مهاجر افغانستانی است. در ماههای اخیر، ایران موفق شده که پویش واکسیناسیون خود را با واکسیناسیون کامل حدود ۵۳ درصد از جمعیت واجد شرایط دریافت واکسن به پیش ببرد.

برای به حداکثر رساندن ایمنی همه جامعه در ایران، لحاظ کردن مهاجران حاضر در ایران، فارغ از وضعیت قانونی مهاجرتی آنها،  در طرح ملی واکسیناسیون کووید-۱۹ ضروری است.

یوهانس بروئر رئیس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در ایران گفت: دسترسی منصفانه به واکسن برای پایان دادن به همه گیری کووید-۱۹ ضروری است. مشارکت جمعیت هلال احمر در این فرایند به طور ویژه ای حائز اهمیت است چون پویش موفق واکسیناسیون نیازمند دسترسی همه آحاد جامعه به واکسن و بسیج اجتماعی برای اطمینان از پذیرش واکسن در تمام سطوح جامعه است. مسئولین بهداشت و درمان و جمعیت هلال احمر ایران تلاش عظیمی برای برنامه ملی واکسیناسیون انجام می دهند و ما خوشحال هستیم که می توانیم از این تلاش ها پشتیبانی کنیم.

منصوره باقری معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح کرده است: از اهدای این کمک از جانب شریک کاری پرسابقه خود یعنی کمیته بین المللی صلیب سرخ برای  چنین موضوع بشردوستانه مهمی استقبال می کنیم. واکسن های تامین شده در نتیجه این اهدای مالی جهت واکسیناسیون ۱۲۵ هزار نفر از مهاجران و ساکنان جوامع میزبان مهاجران در چهار استان شرقی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان استفاده خواهد شد.

جمعیت هلال احمر ایران یکی از اعضای کارگروه ملی کووید۱۹ است و بصورت فعال از اقدامات وزارت بهداشت در مسیر مبارزه با این همه گیری در ایران با انجام فعالیتهای مختلفی شامل پیشگیری، غربالگری، درمان و واکسیناسیون، حمایت کرده است. کمیته بین المللی صلیب سرخ به همکاری خود با سازمانها و مسئولین در سراسر ایران برای فراهم نمودن کمکهای بشردوستانه مورد نیاز و پشتیبانی از کسانی که نیازمند کمکهای بشردوستانه هستند ادامه خواهد داد. مبلغ اهدایی فوق نشانه ای از همبستگی با جمعیت هلال احمر ایران بعنوان بخشی از اقدامات نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در مسیر پاسخگویی به نیازهای بشردوستانه در ایران، از جمله برای مهاجران افغانستانی است.

درهرحال با توجه به اقدامات سازنده و برنامه ریزی شده جمیعت هلال احمر با همکاری صلیب سرخ جهانی در ایران توانستند تعداد زیادی از اتباع بیگانه واکسینه بشوند و در اجرای این کار هیچ گونه تفاوت یا تعارضی برای این افراد قائل نشده اند تا با انجام این کار بتوانیم همه مردم کشور در آرامش و آسایشی بهداشتی قرار داشته باشند.

اخبار مرتبط

آغاز واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ ساله ها به صورت پلکانی و رضایت والدین

آغاز واکسیناسیون کرونا برای سنین ۵ تا ۱۱ سال با رضایت والدین در سراسر کشور

بازگشایی «مدارس» و «دانشگاه‌ها» به تأخیر بیفتد

0 نظر

ارسال نظر

capcha