عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در گفتگو با سراج24:

بسیار زود است درباره اثربخشی واکسن‌ها در اُمیکرون سخن بگوییم/ عدم استقبال از واکسن، نگران کننده است

بسیار زود است درباره اثربخشی واکسن‌ها در اُمیکرون سخن بگوییم/ عدم استقبال از واکسن، نگران کننده است

به گزارش سراج24؛ مجید مختاری عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در گفت وگوی اختصاصی با سراج24 به میزان استقبال مردم از واکسیناسیون در کشور اشاره کرد و گفت: ما در کشور برای دز نخست واکسن کرونا بسیار مطلوب عمل کردیم و بیش از  80 درصد از مردم این واکسن را تزریق کردند اما در مجموع میزان تزریق دو دز واکسن کرونا زیر 60 درصد است.

وی افزود: درباره تزریق دز سوم باید بگویم تاکنون 3.5 میلیون نفر در سنین بالاتر دز بوستر را تزریق کرده‌اند و سعی می‌کنیم این دز در سنین پایین‌تر نیز تزریق شود. 

مختاری درباره بهترین زمان برای تزریق دز سوم واکسن‌های بوستر، ابراز کرد: ما در کمیته علمی تایید کرده ایم هر چه سریعتر دزهای بوستر تزریق شوند و بهترین زمان برای تزریق این دز، سه ماه پس از تزریق دوم دز دوم است.

عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با اشاره به آخرین آمار از افرادی که واکسن تزریق نکرده اند، ادامه داد: این آمار را اجازه بدهید که وزارت بهداشت به شما ارائه دهد. این آمار در حال تغییر است اما آن طور که می دانم سیر استقبال از تزریق واکسن در دز اول بسیار خوشایند بود اما در دز دوم بسیار کاهش داشته است و این بسیار خطرناک است.

وی افزود: در کشورهایی مانند کوبا کودکان بالای 2 سال واکسن کرونا را تزریق می کنند، در چین نیز کودکان بالای 3 سال، سینوفارم سینوواک را تزریق می کنند، ما هم در کمیته ملی واکسن هفته‌ها پیش تأیید کردیم که با واکسن های موجود و شهود علمی، کودکان 5 تا 12 سال و 12 تا 18 سال می‌تواند واکسن کرونا را تزریق کنند.

مختاری در پاسخ به این پرسش که آیا واکسن های ایرانی و داخلی ظرفیت مقابله با اُمیکرون را دارند، خاطر نشان کرد: بسیار زود است در این باره صحبت کنیم، نخست باید روری جمعیت اُمیکرون در کشور تحقیق و مطالعه کنیم و سپس ببینم واکسن‌ها روی این ویروس چگونه عمل کرده اند اما در مجموع دز بوستر به نظر تا حدی ایمنی بدن را بالا خواهد برد.
 
عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ به این پرسش که "آیا احتمال وقوع موج ششم با ورود اُمیکرون وجود دارد؟" این‌گونه پاسخ داد: نمی‌دانم، این سوال را به راحتی نمی شود پاسخ داد، باید مقامات وزارت بهداشت در این باره اظهار نظر کنند.

اخبار مرتبط

رنگ ۳۵۱ شهر در نقشه کرونایی کشور آبی شد

مجموع واکسن‌های تزریق شده ۱۵۵ میلیون و ۵۸ هزار دوز

شناسایی ۳۴ بیمار جدید کرونایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha