یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

تاثیر مستقیم جو روانی احیای برجام بر عرضه ارز در بازار

تاثیر مستقیم جو روانی احیای برجام بر عرضه ارز در بازار

به گزارش سراج24؛ هادی حق شناس کارشناس اقتصادی در خصوص مهمترین عاملی که بر بازار ارز و قیمت آن تاثیر می گذارد اظهار کرد: عرضه ارز مهمترین عامل تاثیر گذار بر بازار ارز است و اگر عرضه به درستی در این بازار صورت گیرد قیمت‌ها کنترل خواهد شد اما این بدان معنا نیست که اگر افزایش عرضه در بازار صورت بگیرد می توان ارز را با نصف ارزش واقعی آن مبادله کرد.

وی با اشاره به تاثیر متغیرهای اقتصادی بر قیمت بازار ارز بیان کرد: از عوامل تاثیرگذار بر نرخ ارز متغیرهای اقتصادی از جمله نرخ تورم،نرخ بهره و شاخص های پولی است که تاثیر مستقیمی بر بازار دارد.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: طی سه سال گذشته و با خروج ترامپ از برجام بازار ارز با نوسان روبرو شد و جو روانی ناشی از این اتفاق سیاسی و اقتصادی بر اقتصاد ایران من جمله بازار ارز تاثیر مستقیم گذاشت و نا بسامان بازار ارز را به دنبال داشت.

وی با بیان اینکه اگر برجام احیا شود و جو روانی ناشی از این موضوع کمتر شود به طور قطع بر بازار ارز تاثیر خواهد گذاشت، گفت: با احیای برجام قطعاً شاهد کاهش نوسانات بازار ارز ناشی از جنگ روانی این موضوع خواهیم بود البته این بدان معنا نیست که نرخ تورم ۴۰ درصدی بر قیمت ارز بی تاثیر است؛ ولی برجام تنها موضوعی است که طی سه سال گذشته موجب تزلزل بازار ارز شده و احیای آن می‌تواند اینجا روانی را کاسته و بازار را متعادل کند تاثیر سایر مولفه های اقتصادی داخلی نیز بر این بازار به قوت خود باقیست.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: با احیای برجام علت عدم تعادل بازار در عرضه ارز از بین خواهد رفت و تا حدودی شاهد تعادل در بازار خواهیم بود جو روانی ناشی از بهبود شرایط سیاسی به طور مستقیم بر بازار ارز قابل لمس است.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: جو روانی عدم پیوستن ایران به fatf و یا احیا نشدن برجام تاثیر بیشتری از سایر متغیرهای اقتصادی و بازار ارز و نرخ ها خواهد داشت که اگر این موضوعات محقق شود می‌توان انتظار تعادل در بازار ارز را داشت.

اخبار مرتبط

نوسانات ارزی در کشور از زمان توافق برجام آغاز شد

الزام بازگشت قیمت‌ کالاهای اساسی به شهریور ۱۴۰۰ موجب کسری بودجه می‌شود

نفت گران و نیاز اورژانسی غرب به توافق با ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha