وزیر بهداشت:

ماسک مهمترین مانع اومیکرون

ماسک مهمترین مانع اومیکرون

به گزارش سراج24؛ بهرام عین اللهی در گفت وگوی تلویزیونی، انتشار سریع را خصوصیت اصلی اومیکرون عنوان کرد و افزود:‌ سرعت سرایت این ویروس به حدی است که در فاصله یک روز و نصفی دو برابر می شود.

وی با بیان اینکه مراکز واکسیناسیون مجددا فعال خواهند شد، ادامه داد: همه باید واکسن تزریق کنند. افرادی که دز اول را دریافت کردند باید دوز دوم را تزریق کنید، همچنین افرادی که دو دز را دریافت کردند در صورتیکه سه ماه از زمان دریافت دز دوم می گذرد، حتما باید دز سوم را تزریق کنند.

عین اللهی از ماسک به عنوان مهمترین عامل مقابله با اومیکرون یاد کرد و افزود:‌ در کشورهای که اومیکرون شایع شده، افرادی که از ماسک استفاده نکردند، بیشتر گرفتار آن شدند.

وزیر بهداشت همچنین به مردم توصیه کرد ضمن رعایت فاصله گذاری، از حضور در تجمعات و دورهمی ها پرهیز کنند.

 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا در ایران را تایید کرد. 

محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت، به جز یک موردی که نتیجه آزمایش او بامداد روز یکشنبه مثبت بود، دو مورد مشکوک به ابتلا به سویه جدید اومیکرون نیز در ایران وجود دارد.

همچنین کمال حیدری معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد، نخستین مبتلا به اُومیکرون در ایران فردی ساکن تهران است از امارات متحده عربی وارد کشور شده است.

محققان آفریقای جنوبی گونه‌ای جدید از ویروس کرونا را شناسایی کردند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می‌شود و دارای جهش‌های چندگانه است.

سازمان بهداشت جهانی، این گونه جدید را به عنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی، آن را «اومیکرون» نام‌گذاری کرده است.

واکسیناسیون سراسری در کشور از ۲۲ بهمن سال گذشته آغاز شد و تا کنون ۵۹ میلیون و ۱۲۶ هزار و ۷۶۴ نفر دُز اول، ۵۰ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۹۷۸ نفر دُز دوم و سه میلیون و ۷۷۲ هزار و ۱۹۹ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۱۳ میلیون و ۲۳۹ هزار و ۹۴۱ دُز رسیده است.

همچنین از ابتدای شیوع کرونا در کشور (اسفند ۹۸) تا کنون ۱۳۱ هزار و ۸۳ نفر از هموطنان جان خود را بر اثر ابتلا به ای ویروس جان باخته ناد.

کرونا تا کنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و اومیکرون جدیدترین نسخه جهش یافته این ویروس است.

اخبار مرتبط

واکسیناسیون با تزریق دوز سوم کامل می شود

معاون وزیر بهداشت: جمعیت ایران رو به سالمندی

فوت ۳۰ نفر دیگر بر اثر کرونا

0 نظر

ارسال نظر

capcha